Nikotin zvyšuje citlivost mozku na kokain
O to, zda tzv. měkké drogy nebo společensky tolerované návykové látky (např. nikotin a alkohol) vedou konzumenty na šikmou plochu směřující ke konzumaci tvrdých drog, se vedou v laické i odborné veřejnosti dlouhé diskuse. Nová studie publikovaná v lékařském časopisu Science Translational Medicine poprvé představuje molekulární mechanismus „bránového efektu“ (gateway effect) měkkých drog.
Tým vedený laureátem Nobelovy ceny neurobiologem Ericem Kandelem a jeho manželkou epidemioložkou Denise Kandelovou prokázal, že nikotin navozuje v mozku změny, v jejichž důsledku je člověk mnohem náchylnější k závislosti na kokainu.
Při pokusech na laboratorních myších se ukázalo, že podávání nikotinu zvyšuje při následném podávání kokainu sklon k závislosti na této droze. Obráceně to však neplatí. Myši, kterým byl nejprve podáván kokain, nevykazovaly zvýšený sklon k závislosti na nikotinu.
Nikotin působí v mozku ve striatu jako inhibitor histon deacetyláz. Tyto enzymy mění aktivitu vybraných úseků dědičné informace tím, že zasahují do tzv. histonového kódu. V neuronech striata s takto pozměněnou dědičnou informací pak dochází pod vlivem kokainu k výraznější aktivaci genu FosB. Právě zvýšená exprese tohoto genu se významně podílí na nastolení závislosti.
Epidemiologická data potvrdila teoretické závěry ze studie na myších. Většina uživatelů kokainu začíná s touto drogou až poté, co se z nich stali kuřáci. Ve srovnání s lidmi, kteří nejprve začali užívat kokain a teprve pak začali kouřit tabák, jsou aktivní kuřáci mnohem náchylnější k vytvoření závislosti na kokainu.
Další výzkum směřuje Kandelův tým na vliv alkoholu a marihuany na následné riziko závislosti na tvrdých drogách. Zatím není jasné, zda tyto drogy působí stejným mechanismem jako nikotin, nebo zda má každá měkká droga jiný mechanismus účinku.
------
autor: Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.
Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune