NIKO připravila doporučení pro rok 2012
Role pediatrů a praktických lékařů je v oblasti vakcinace nezastupitelná. Proto nepřekvapí, že satelitní symposium generálního partnera letošního Kongresu primární péče, který se konal koncem února v Top Hotelu Praha, společnosti GSK, bylo věnováno právě očkování z různých úhlů pohledu.
Vakcinace proti HPV je vzhledem k zavedení úhrady tohoto očkování v současnosti aktuálním tématem. Svým pohledem onkogynekologa na něj navázal MUDr. Jiří Sláma, Ph.D., vědecký sekretář Výboru onkogynekologické sekce ČGPS; MUDr. Zuzana Blechová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce následně přidala kasuistiky typických pacientů hospitalizovaných na infekčním oddělení, jejichž onemocnění šlo očkováním zabránit (viz samostatné články na této straně). Úvodního sdělení symposia se však ujal prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D., vědecký sekretář České vakcinologické společnosti ČLS JEP, který hovořil o úloze poradních orgánů a procesu tvorby odborných doporučení v očkování ve světle EBM a připomněl účastníkům symposia činnost české Národní imunizační komise (NIKO).
Prof. Chlíbek uvedl, že národní poradní imunizační orgány vytvářejí doporučení, která jsou podkladem pro rozhodování o národních imunizačních schématech, vyhlašovaných jednotlivými národními autoritami. Tento přístup vychází z doporučení WHO, které již v roce 2009 apelovalo na členské země, aby si vytvořily lokální nezávislý poradní sbor expertů, což by zaručovalo, že jednotlivá národní doporučení budou tvořena na základě ověřených poznatků vyplývajících z EBM. „WHO doporučuje multidisciplinární zastoupení takovýchto sborů. Měli by v nich být zastoupeni pediatři, praktičtí lékaři, odborníci na infekční lékařství, epidemiologii, veřejné zdravotnictví, imunologii, ekonomiku a klinický výzkum. Podobně také funguje česká Národní imunizační komise,“ říká prof. Chlíbek. Hlavním úkolem národních poradních orgánů, a tedy i NIKO, je vytvořit a uvést do praxe národní vakcinační strategii, stanovit jasné priority v očkování podle epidemiologické situace a úrovně zdravotnictví v dané zemi, vytvořit alternativní doporučení, která reagují na situace vyplývající z praxe, a v neposlední řadě je úkolem národních poradních orgánů posuzovat bezpečnost a účinnost nově uváděných vakcín na trh. Součástí práce poradních orgánů je, že každý člen před každým zasedáním podepisuje konflikt zájmů.
Jak se hodnotí nové vakcíny
Prof. Chlíbek dále demonstroval, jak poradní orgány postupují v případě posuzování významu nově přicházejících vakcín. Rozhodovací proces řeší otázky bezpečnosti vakcíny, její dostupnosti, účinnosti, ale i finanční náročnosti či vnímání potřeby očkování pro ten který region. Výsledkem je doporučení pro zařazení vakcíny do určité kategorie (základní vakcína – lékař má povinnost ji doporučovat, alternativní vakcína – lékař o ní musí informovat jako o další možnosti vzhledem k povinné vakcinaci, vakcína pro rizikové skupiny, u nichž ji lékař doporučuje). Očkovací látka, jíž chybí oficiální národní doporučení, je zařazena do kategorie vakcíny bez doporučení. Při tvorbě doporučení poradní orgány posuzují benefity a rizika vzhledem k očekávanému výsledku u jednotlivce i v celé populaci, a to na základě dostupných výsledků a závěrů klinických studií a analýz imunogenicity, bezpečnosti a účinnosti.
Prof. Chlíbek dále informoval o práci české Národní imunizační komise, která vznikla v únoru 2010 a je poradním orgánem Ministerstva zdravotnictví ČR. Tato komise má 13 členů, její jednání jsou uzavřená, ale zápisy z nich jsou k dispozici na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví. Na svých jednáních se NIKO zabývá především určením optimální vakcinační strategie či stanovením priorit v očkování. Prof. Chlíbek apeloval na pediatry a praktické lékaře pro dospělé, aby sledovali doporučení a strategie NIKO pro aplikaci očkování a při jakýchkoli pochybnostech jí předávali své podněty a připomínky. V této souvislosti zmínil strategii, kterou NIKO vypracovala k očkování proti pertussi a k vakcinaci proti meningokokovým nebo rotavirovým onemocněním. NIKO připravila i stanovisko k vakcíně Infanrix Hib jako alterantivě hexavakcíny a k očkování proti tetanu u dospělých. V závěru svého vystoupení prof. Chlíbek zdůraznil, že vznik národních doporučení je nezbytnost, z každého jednání by mělo vzniknout jedno‑ až třístránkové přehledné doporučení, které bude dostupné všem odborníkům, jejichž spektrum by rád rozšířil o tzv. poradní skupiny po vzoru Německa či Spojených států amerických.
Zdroj: Medical Tribune