Přeskočit na obsah

NFKJ rozdával ceny a granty mladým vědcům

Nadační fond Karla Janečka (NFKJ) ocenil již druhý rok české vědce na poli matematiky, ekonomie a medicíny a rozdal první granty mladým vědcům. Stalo se tak při slavnostním vyhlášení cen Neuron 2011, které se za účasti významných osobností z oblasti ekonomických věd, matematiky a medicíny uskutečnilo 7. listopadu v refektáři Profesního domu na Malostranském náměstí v Praze.

Ocenění Neuron 2011 v oborech matematika, ekonomie a medicína obdrželi stejně jako loni touto dobou tři významní čeští vědci za celoživotní dílo a tři mladí vědci do 40 let. Za medicínu ocenění za celoživotní dílo získal prof. MUDr. Tomáš Klíma, Ph.D.

Profesor Klíma je uznávaným odborníkem v oblasti transplantační medicíny. Narodil se a většinu života prožil v USA, nezapomíná však na svoji druhou vlast – Českou republiku. V roce 2007 ho za pomoc ČR prezident Václav Klaus vyznamenal Medailí Za zásluhy o stát v oblasti výchovy a vědy.

Prof. Klíma se narodil v americkém Baltimoru českým rodičům lékařům, kteří zde pobývali na stáži. Rodina se ještě před válkou vrátila do Československa, kde Klíma vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Během okupace byl jeho otec popraven a matka vězněna.

Po studiu pracoval v Ústavu patologické anatomie Fakulty dětského lékařství UK. V roce 1968 získal stipendium v texaském Houstonu, kde začal pracovat v dětské nemocnici a kde již zůstal.

Od roku 1970 působí jako patolog v Texas Medical Center. Prof. Klíma, specialista v kardiovaskulární patologii, je autorem více než 50 odborných prací a členem mnoha prestižních lékařských společností. Kromě toho je zakladatelem a organizátorem programu výměnných stipendijních stáží mladých lékařů mezi Texas Medical Center a 1. a 2. lékařskou fakultou UK v Praze.

Tento program, nesoucí jméno Klímova otce Jaroslava Klímy, významně přispěl ke zvýšení kvality a úrovně mnoha lékařských oborů v Česku. Za posledních 20 let mohlo díky tomuto programu vycestovat do USA téměř 200 českých mladých lékařů, kteří zde získávali zkušenosti na prestižních pracovištích.

„Profesor Klíma jim po celou tuto dobu sháněl finanční prostředky u nejrůznějších sponzorů po celých Spojených státech a otvíral jim všechny pomyslné dveře, na které bylo možné zaklepat. Rádi bychom touto cenou ocenili aktivity prof. Klímy, které jsou příkladem nezištné pomoci české medicíně,“ zdůvodnil výběr letošního laureáta ceny Neuron za celoživotní dílo v oboru medicína prof. Veselka, člen správní rady Nadačního fondu Karla Janečka.

„Rád bych poděkoval jak Karlu Janečkovi za toto ocenění, tak i všem lékařům, kteří se účastnili našeho výměnného programu, za jejich pozitivní přínos, a v neposlední řadě i mým kolegům v Texas Heart Institute za jejich ochotu podílet se a sponzorovat tento program,“ uvedl prof. Klíma, jenž se následně ujal předání ceny pro mladého vědce v oboru medicína.

Toto ocenění a symbolický šek na 100 000 korun získal doc. MUDr. Jan Zuna, Ph.D.

Cena za výzkum v oblasti dětských leukémií

Doc. Jan Zuna nastoupil ihned po získání titulu MUDr. v roce 1995 na 2. lékařskou fakultu UK jako postgraduální student, absolvoval zde klinickou stáž a následně se začal plně věnovat laboratorní práci a klinickému výzkumu v oblasti dětských leukémií. Z pracovních zahraničních pobytů pro něj byl nejvýznamnější roční stipendijní pobyt v prestižních laboratořích Leukaemia Research Fund Centre/Institute of Cancer Research v Londýně v roce 2001, kde se věnoval zejména problematice vzniku, původu a vývoje leukemického klonu. Nyní pracuje na Klinice dětské hematologie a onkologie 2. LF UK v Praze‑Motole a je jedním ze zakládajících členů pracovní skupiny CLIP (Childhood Leukaemia Investigation Prague).

CLIP je neformální skupina založená v roce 2000 a věnuje se především molekulárně‑genetické diagnostice dětských leukémií (důležité pro rozdělení pacientů do správných větví léčebných protokolů) a sledování pacientů v průběhu léčby (zejména monitorování „minimální reziduální nemoci“, tedy odpovědi na terapii – rychlost odpovědi v časných stadiích léčby je u dětských leukémií nejvýznamnějším prognostickým ukazatelem a nejmodernější léčebné protokoly ji zohledňují při vedení terapie). Laboratořemi CLIP projdou vzorky krve a kostní dřeně všech dětí s leukémií léčených v České republice.

Kromě významné klinické části práce se laboratoře věnují i výzkumu původu a molekulárních mechanismů tohoto onemocnění. Mezi oblíbená témata výzkumu patří například otázka vzniku „preleukemických“ buněk, které, přinejmenším u části dětí, vznikají již před narozením, v průběhu intrauterinního vývoje, a jejich následné progrese do akutní leukémie.

Výsledky ukazují, že k této progresi dochází jen u zlomku dětí s „preleukemickými“ buňkami (asi u 1%) a že čekání na kritický „druhý zásah“ trvá zpravidla několik let (nejčastěji 3 až 5). Cenu Neuron 2011 doc. Jan Zuna považuje za ocenění dlouhodobé práce celého kolektivu skupiny CLIP i klinických kolegů z motolské Kliniky dětské hematologie a onkologie, ale i ze všech sedmi zbývajících center Pracovní skupiny dětské hematologie ČR, kde se dětské leukémie léčí. Díky společnému úsilí se dnes Česká republika řadí k nejúspěšnějším zemím v léčbě dětských leukémií a prognóza tohoto onemocnění se za posledních 50 let změnila i u nás z naprosto beznadějné na stav, kdy se daří zachránit přibližně devět dětí z deseti.

V dalších dvou oborech ocenění za celoživotní práci převzali prof. Jan Kmenta, Ph.D. (ekonomie), a prof. Robin Thomas (matematika). Ocenění Neuron 2011 mladým vědcům do 40 let bylo ještě uděleno Mgr. Julii Chytilové, Ph.D. (ekonomie), a Mgr. Zdeňku Dvořákovi, Ph.D. (matematika).

Rozdány granty v hodnotě téměř tří milionů

Součástí slavnostního večera bylo také vyhlášení 1. ročníku grantové soutěže. Celkem se nadačnímu fondu sešlo 100 žádostí, přičemž největší počet žadatelů byl z oblasti medicíny.

Nejúspěšnějším se stal a grant ve výši 880 000 korun získal Mgr. Karel Vališ, Ph.D., s projektem Molekulární charakterizace Hippo/MST dráhy v nádorových buňkách. Jedná se o výzkum molekulárních mechanismů zodpovědných za metabolickou regulaci v buňce a jejich úlohy při efektivní protinádorové terapii s použitím nových a selektivních protinádorových léčiv. Výzkum by se měl soustředit zejména na studium regulace těchto drah a faktorů v nádorových buňkách, protože nejnovější výzkumy z oblasti molekulární biologie a medicíny poukazují na možnou úlohu některých evolučně konzervovaných transkripčních faktorů a signálních drah v těchto procesech.

Další granty ve výši jednoho milionu korun získali doc. Ing. Štěpán Jurajda, Ph.D., s projektem Jména a úspěch (ekonomie) a Mgr. Robert Šámal, Ph.D., s projektem Semidefinitní programování a teorie grafů v oboru matematika.

Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu vznikl jako soukromá iniciativa ředitele společnosti RSJ algorithmic trading, která, ačkoli je ryze českou společností sídlící v Praze, je zároveň jedním z největších obchodníků na světových finančních trzích. Za tímto obchodním úspěchem společnosti RSJ algorithmic trading stojí do velké míry vysoká odbornost a špičkové vědecké znalosti jejích zaměstnanců, a proto nepřekvapí, že cílem nadačního fondu je podporovat projekty převážně základního vědeckého výzkumu v oblasti matematiky, ekonomie, ale i medicíny.

------

autor: ton

Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené