Neurologie je stále jen jedna
Demyelinizační onemocnění, demence, extrapyramidové poruchy, nervosvalová postižení, epilepsie, ikty, ale třeba i problematika spánku a bdění nebo léčba bolesti… Neurologie je dnes tak široký obor, že obsáhnout ji v celé šíři už dávno přesahuje možnosti jedince. Přece zde ale úsilí o reintegraci má smysl. „Neurologie je stále jen jedna, jako je mozek jen jeden. Žádné univerzitní neurologické pracoviště se již neobejde bez další strukturalizace podle úžeji vymezených klinických problémů, ale tyto přesněji zaměřené týmy pořád ještě hovoří stejnou řečí. I proto je jedním z hlavních úkolů tohoto kongresu umožnit komunikaci napříč jednotlivými subspecializacemi,“ řekl předseda Evropské neurologické společnosti profesor Giancarlo Comi z italského Milána.
Time is brain – i u RS
I když neurologická onemocnění nestojí v popředí příčin úmrtí, o to destruktivnější vliv mají na kvalitu života. A jde i o mladé lidi. „Ve vyspělých zemích je hlavní příčinou invalidity u mladších pacientů roztroušená skleróza. To je onemocnění, kde v posledních letech došlo ke zcela zásadním změnám jak v nazírání na základní patofyziologické procesy, tak v diagnostice a léčbě. Pokud dnes diagnostikujeme takového pacienta včas a včas jej také začneme léčit, jeho osud se pravděpodobně bude dramaticky lišit od toho, co jsme u těchto nemocných mohli předpokládat ještě před několika lety,“ uvedl prof. Comi.
Bohužel je podle něj stále běžné, že mezi prvním izolovaným klinickým symptomem onemocnění a stanovením diagnózy uběhne několik let. „Pojem ‚terapeutické okno‘ jsme zvyklí používat spíše u akutních stavů. Musíme si zvyknout, že takové okno příležitosti existuje i u roztroušené sklerózy. Máme dnes již dostatek důkazů pro to, abychom imunomodulační léčbu zahájili hned, jak se objeví....
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 22/2007, strana A9
Zdroj: