Přeskočit na obsah

Neuregulin "zlobí" i u zdravých dětí

Na základě zjištění britských vědců lze usuzovat, že určitá variabilita v kandidátním genu spoluzodpovědném za rozvoj bipolární poruchy a schizofrenie může u deseti- až dvanáctiletých jinak zdravých dětí ovlivňovat korové zóny percepce a kontroly. Autoři studie otištěné v časopisu Behavior Genetics z King's College v Londýně analyzovali data 102 zdravých chlapců ve věku 10 až 12 let, včetně 18 jednovaječných a 24 dvojvaječných dvojčat a 18 jedinců z mnohočetného těhotenství.

Kandidátním genem zodpovědným za bipolární poruchu a schizofrenii je neuregulin 1, vědci zjišťovali jeho nukleotidový polymorfismus (SNP) 8NRG243177. Všichni probandi prošli magnetickou rezonancí a zkrácenou Wechslerovou inteligenční škálou pro děti.

CC genotyp SNP 8NRG243177 nosilo 43 chlapců, 52 mělo CT a sedm TT variantu. Během percepčních úkolů nevykazovaly TT homozygoti žádná místa s redukovanou mozkovou aktivací. Naproti tomu CC homozygoti a CT heterozygoti měli signifikantně vyšší aktivace během percepčních úloh v oblasti precuneu bilaterálně, v levém cuneu, ve středním okcipitálním gyru a v angulárním gyru.

Závěr práce podporuje domněnku, že genotypové změny neuregulinu 1 ovlivňují korové funkce směrem k větší "zranitelnosti" až po psychopatologické projevy v dětství, dávno před možnou manifestací bipolární poruchy či schizofrenie během dospívání či dospělosti.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené