Přeskočit na obsah

NETAD: Odkud a kam kráčí česká adiktologie?

V rámci AT konference 2014, která se konala koncem dubna v kongresovém hotelu Jezerka v Seči, bylo i vyhodnocení tříletého projektu NETAD – projektu způsobujícího možná až překotný vývoj české adiktologie, jenž doposud v historii neměl obdoby. AT konferenci 2014 tradičně pořádaly Společnost pro návykové nemoci ČLS JEP a AT sekce Psychiatrické společnosti ČLS JEP.

Závěrečná konference projektu NETAD pod názvem „QUO VADIS, ADIKTOLOGIE? – Reflexe výsledků projektu NETAD a jejich dalšího využití“ vyplnila jednání celého druhého dne AT konference. Přednosta Kliniky adiktologie a vedoucí řešitel projektu NETAD prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., v úvodní prezentaci „Co (ne)splnil projekt NETAD, aneb našinec není (bohužel/ naštěstí) cizinec“ shrnul vše, co období let 2011–2014 pro adiktologii znamenalo. „Česko je jedna z prvních zemí, kde daří reflektovat a do koncepce sítě v homogenní podobě promítat dva koncepty adiktologické péče. Prvním z nich je harm reduction a risk reduction, a to nejen v kontextu nelegálních drog, ale i tabáku a alkoholu, a tou druhou je tradiční abstinenčně orientovaný model. Střet těchto konceptů je jedním z nejsilnějších motorů vývoje celého oboru,“ uvedl profesor Miovský hned v úvodu. „Adiktologie s tím, jak do ní projekt NETAD vnesl finanční zdroje, zaznamenala možná až překotný koncepční rozvoj, což může činit potíže v reflexi i sebereflexi každého adiktologického pracovníka. Tento rychlý vývoj vlastně nutí k neustálému přehodnocování vlastního postoje i role,“ podotkl prof. Miovský.

Hlavní (splněné) cíle projektu:

- revize stavu vývoje oboru a jeho další směřování

- podpora procesu vnitřní organizace a integrace oboru

- podpora komunikace v oboru (role společností, vztah s ministerstvy, dalšími úřady atd.)

- upřesnění terminologie a pojetí tzv. klíčových dokumentů, popis stavu těchto dokumentů a návrh postupu jejich dokončení (případně tvorby), následných revizí

- jasné vymezení, popis a ohraničení adiktologické služby

- vytvoření koncepce vzdělávání a koncepce vědy a výzkumu

- tvorba podpůrného informačního systému pro služby i projekty (Národní informační systém v adiktologii – NISA)

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené