Nepříznivé účinky paracetamolu u dětských astmatiků se nepotvrdily
Ve Spojených státech je nejčastěji používaným pediatrickým lékem paracetamol (acetaminofen).
Avšak na základě observačních studií u dětí i dospělých byl tento lék spojován se zhoršením symptomů astmatu a redukcí plicních funkcí. Dramaticky zvýšené relativní riziko neplánovaných návštěv dětí u lékaře kvůli astmatu po aplikaci paracetamolu pro febrilní onemocnění (jak ukázala post hoc analýza randomizované studie) podnítilo kontroverzní debatu o bezpečnosti tohoto léku.
„Mnoho dětí mladších 12 let užívá paracetamol, který se stal nejvíce používaným pediatrickým lékem v USA. Někteří odborníci doporučují, aby se lékaři zcela vyhýbali preskripci paracetamolu u dětí s astmatem, dokud nebudou k dispozici data svědčící o bezpečnosti tohoto léku,“ napsal W.J. Sheehan z Boston Children’s Hospital and Harvard Medical School, Boston, a jeho kolegové z National Institutes of Health/National Heart, Lung, and Blood Institute AsthmaNet.
Proto asociaci klinicky indikovaného paracetamolu vs. ibuprofenu s morbiditou související s astmatem u dětí ve věku 12 až 59 měsíců zkoumala randomizovaná studie AVICA.
Studie byla recentně zveřejněna v New England Journal of Medicine se závěrem, že aplikace paracetamolu ani ibuprofenu nevedla k nárůstu exacerbací astmatu nebo k horší kontrole astmatu u malých dětí s mírným persistentním astmatem.
„Pediatři tak mohou být ujištěni tímto výsledkem, že použití paracetamolu v obvyklých dávkách nezhoršuje symptomy astmatu u dětských pacientů a že paracetamol i ibuprofen mohou být obdobně užívány v situacích, pro které jsou indikovány,“ poznamenal Augusto A. Litonjua z Brigham and Women’s Hospital and Harvard Medical School v Bostonu v průvodním editorialu.
Výsledky studie AVICA
Během 46 týdnů sledování v rámci této dvojitě zaslepené studie byl průměrný počet exacerbací astmatu 0,81 na jednoho účastníka ve skupině s paracetamolem a 0,87 na jednoho účastníka ve skupině s ibuprofenem (relative rate 0,94; 95% CI 0,69 až 1,28; p = 0,67).
Alespoň k jedné exacerbaci došlo u 49 % pacientů ve skupině s paracetamolem vs. 47 % ve skupině s ibuprofenem a ke dvěma nebo více exacerbacím došlo u 21 % vs. 24 %, resp.
Proč vzniklo podezření, že paracetamol zhoršuje astma?
Nebyly žádné významné rozdíly mezi skupinami v procentuálně vyjádřených neplánovaných návštěvách lékaře pro astma (0,75 vs. 0,76 na jednoho účastníka).
Nežádoucí účinky a závažné nežádoucí příhody (6 v paracetamolové skupině a 12 v ibuprofenové skupině) se signifikantně nelišily mezi skupinami.
Proč tedy předchozí práce naznačovaly možnou spojitost mezi paracetamolem a komplikacemi souvisejícími s astmatem? Autoři si to vysvětlují zkreslením v indikacích. Děti s astmatem totiž mívají více symptomatických infekcí dýchacích cest, při kterých může být paracetamol preskribován pro febrilie a nevolnost.
„Vzhledem k tomu, že z etických důvodů nebylo možné zahrnout skupinu s placebem, závěry studie AVICA jsou tou nejlepší odpovědí, jaké jsme mohli v této věkové skupině dosáhnout,“ dodal Litonjua.
Zdroj: MT