Přeskočit na obsah

Nepořádek v sociálních službách ovlivňuje i zdravotnictví

Znovu se vracím k sociálním službám. Možná to téma některé čtenáře nebaví, ale bez elementárního pořádku v sociálních službách nelze dosáhnout zlepšení ve zdravotnictví, zejména ne v sektoru ústavní zdravotní péče. Tak jako před rokem, budou i letos hlavním tématem podzimu dotace pro poskytovatele sociálních služeb. Stávající vládní návrh novely zákona o sociálních službách stanoví, že dotace bude rozdělovat kraj v samostatné působnosti a že prostředky státního rozpočtu budou rozděleny mezi kraje na základě kritérií, která vláda určuje svým nařízením.

Podle původního znění zákona má v současnosti stát rozdělit dotace podle nařízení vlády, které stanoví kritéria rozdělení mezi jednotlivé poskytovatele sociálních služeb. Vláda sice takové nařízení v době účinnosti zákona pro rok 2007 nevydala, ale ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) alespoň postupovalo podle metodiky, která se jednotlivými druhy služeb a poskytovateli zabývala. V případě, že tato praxe bude opuštěna, hrozí diskriminace příjemců sociálních služeb mezi jednotlivými kraji, hrozí i diskriminace jednotlivých druhů sociálních služeb a jejich poskytovatelů. Čím méně by bylo disponibilních finančních prostředků, tím větší míra diskriminace by hrozila.

Chceme‑li, aby sociální služby byly poskytovány jako služby veřejné a kvalitní, musíme mít zájem na odstranění rizik diskriminace těchto služeb a poskytovatelů a rovněž i na tom, aby objem prostředků odpovídal potřebě. V první verzi státního rozpočtu z pera ministerstva financí zeje zatím u položky dotací velká díra. Bez dotací se však dnes neobejde žádný poskytovatel sociálních služeb. Připomeňme si, že příjemcem dotací mají být také ta lůžková zdravotnická zařízení, která se rozhodnou poskytovat sociální služby pacientům, u kterých objektivně skončilo poskytování akutní či následné zdravotní péče a jejichž jediným problémem je nemožnost návratu do vlastního prostředí. Doufám, že teď zbystřil pozornost i ten čtenář, který před chvílí téma zavrhl......

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 23/2007, strana B2

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené