Přeskočit na obsah

Nemocniční lékárna? Existuje!

V České republice v posledních letech opakovaně slýcháme „nemocniční lékárna neexistuje, nemocniční lékárenství je umělý obor“. Autory těchto komentářů spojuje, že o činnostech realizovaných v nemocničních lékárnách zpravidla nemají aktuální informace a čerpají z historických zkušeností. Nemocniční lékárenství v ČR se za posledních patnáct let zásadně změnilo! V komplexnosti nabízených odborných činností se nemocniční lékárny mohou směle poměřovat se zbytkem Evropy a třeba v přípravě cytostatik patří k absolutní evropské špičce.

Obor se zákonitě vyvíjí rychleji než legislativní rámec. Proto Sekce nemocničních lékárníků České farmaceutické společnosti ČLS JEP (SNL) přijala po odborné diskusi stanovisko, kterým definuje základní provozní podmínky nemocničních lékáren tak, aby byla garantována nejvyšší možná úroveň poskytované péče, aby byla zajištěna maximální bezpečnost léčiv připravovaných a vydávaných pacientům.

Stanovisko v první řadě definuje, co to je „nemocniční lékárna“, jaká odborná pracoviště by měla být její součástí, a v neposlední řadě také to, jaké odborné požadavky musí splňovat jak vedoucí lékárník, tak farmaceuti odpovědní za chod jejích jednotlivých odborných pracovišť. „Česká legislativa bohužel neřeší ani tyto základní podmínky,“ říká předseda SNL PharmDr. Petr Horák a dodává: „Proto popisujeme v našem stanovisku tyto podmínky dle našeho nejlepšího vědomí a svědomí a věříme, že budou nejen respektovány managementy zdravotnických zařízení jako standardy jiných odborných společností, ale budou také inspirací pro zákonodárce při novelách příslušných právních předpisů.“

V rámci interních debat nad tímto stanoviskem jsme zjistili, že se v posledních letech zásadně rozšiřuje rozsah přímých dodávek distributorů do zdravotnických zařízení. Z původní myšlenky umožnit tyto dodávky pouze u objemného a na manipulaci náročného sortimentu (infuzní, hemofiltrační a dialyzační roztoky) jsme se posunuli do stavu, kdy jsou zpravidla výrobci s distribučním oprávněním dodávány tzv. „napřímo“ také léčivé přípravky obsahující koncentrované elektrolyty, vázaná antibiotika, analgetika. V kontextu nové evropské legislativy zpřísňující podmínky sledování pohybu léčivých přípravků se rozsah takto dodávaných léčiv jeví až absurdní. SNL na uvedený problém upozornila také SÚKL a bude podporovat změny zákona o léčivech, které budou jednoznačně definovat rozsah těchto přímých dodávek ve smyslu původního návrhu z roku 2007.

Znění stanoviska SNL je k dispozici na

www.nemlek.cz

 

www.nemlek.cz

www.nemlek.cz

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené