Nemocnice Pardubického kraje se nadále propadají do ztráty
Nemocnice zřizované Pardubickým krajem stále zůstávají v minusu. Vedení kraje proto minulý týden sestavilo odbornou komisi, která má tíživou finanční situaci zdravotnických zařízení řešit. Podle krajského radního pro zdravotnictví Josefa Janečka jsou potíže nemocnic způsobeny zejména povinným zvýšením platů, které nařídil stát, a novým zákoníkem práce.
„Jde o částku mezi 200 až 300 miliony korun,“ řekl J. Janeček. „Dramaticky do toho vstupuje zákoník práce a povinnost navýšení mezd bez patřičného navýšení příjmu od zdravotních pojišťoven. Pro zdravotnická zařízení je to velká rána,“ dodal. Nemocnice se zatím snaží obejít ustanovení zákoníku práce o omezení přesčasů zdravotníků uzavíráním souběžných dohod o pracovní činnosti.
Pardubický kraj se loni definitivně rozhodl, že své nemocnice přemění na akciové společnosti. Tím by se v budoucnu vyhnul zásahům státu, který v minulých letech několikrát nařídil zvýšit platy lékařů. Transformace je naplánována na polovinu tohoto roku. Kraj slibuje, že dodavatelům léků a zdravotnického materiálu zároveň uhradí alespoň část peněz, které jim nemocnice dluží, jinak by riskoval, že na ně firmy podají návrh na vyhlášení konkurzu. „S přechodem na akciové společnosti bude spojena i částečná úhrada transformačních nákladů. Ty budeme muset zaplatit z úvěru,“ uvedl Janeček. Pardubický kraj zřizuje pět nemocnic s akutní lůžkovou péčí. Žádná se dosud nevymanila z červených čísel. Největší Krajská nemocnice Pardubice dosáhla při více než miliardových výnosech hospodářského výsledku minus 10,5 milionu korun a prohloubila tak svůj kumulovaný hospodářský výsledek na minus 57,5 milionu. Mezi minus 11 až minus 14 miliony korun se loni pohybovaly také ztráty dalších čtyř nemocnic v Chrudimi, Litomyšli, Svitavách a Ústí nad Orlicí.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 5/2007, strana B2
Zdroj: