Přeskočit na obsah

Nemocnice o zvláštní ambulantní péči nestojí?

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) reagoval „se znepokojením“ na prohlášením Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) k poskytování pobytové sociální péče ve zdravotnických zařízeních (viz diskusní fórum v MT 10 a 11/2007).

„S některými ‚fakty‘ zveřejněnými v prohlášení AČMN máme zcela odlišné praktické zkušenosti,“ napsal výkonný ředitel SZP ČR Ing. Jaromír Gajdáček v otevřeném dopisu adresovaném MUDr. Eduardu Sohlichovi, MBA, předsedovi AČMN a řediteli Nemocnice Hranice, a. s.

SZP ČR podle svého výkonného ředitele opakovaně vyjádřil podporu poskytování zvláštní ambulantní péče ve zdravotnických zařízeních a dokonce písemně vyzýval asociace zdravotnických zařízení k urychlenému přihlášení se k poskytování sociální péče a tím k úhradě zvláštní ambulantní péče ze zdravotního pojištění. Žádná ze zdravotních pojišťoven sdružených v SZP ČR (pozn. red.: všechny zdravotní pojišťovny s výjimkou VZP a ZP ministerstva vnitra) prý neklade zavádění této péče jakékoli překážky. „Přesto jsme dosud zaznamenali jen minimální zájem zdravotnických zařízení o poskytování této péče,“ píše Ing. Gajdáček a pokračuje: „Ani vaše prohlášení žádné konkrétní náměty na řešení neobsahuje.“ SZP ČR proto podle jeho výkonného ředitele nezbývá tedy nic jiného než skutečně sledovat, zda jsou plněny zákonem stanovené podmínky pro ukončování hospitalizace ze zdravotních důvodů a jejich změnu na sociální hospitalizace. SZP ČR zároveň deklaruje snahu být připraven aktivně spolupracovat na odstraňování všech konkrétních bariér, které dosud bránily tomu, aby byla zdravotní a sociální péče jasně oddělována. „Obáváme se však, že v tomto případě především dosud chybí vůle ke skutečnému zavádění zvláštní ambulantní péče a tím i čerpání prostředků ze sociálních fondů ze strany zdravotnických zařízení,“ uzavírá Ing. Gajdáček.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 13/2007, strana B1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené