Nemocnice i ambulance se obávají větších regulací
Jednání o konečné podobě úhradové vyhlášky na příští rok pokračují. Ministr zdravotnictví oznámil, že v některých segmentech došlo k určitým kompromisům oproti původnímu návrhu. Nemocnice dostanou za akutní péči příští rok o tři procenta víc než letos, ambulantní specialisté by měli mít o dvě procenta vyšší úhrady než letos.
Zástupci nemocnic ovšem varují: vyhláška přináší takové regulace, které mohou úhrady oproti letošnímu roku dokonce snížit. „Především není vůbec jisté, že nemocnici bude úhrada o tři procenta navýšena. Vyhláška obsahuje celou řadu regulací a sankcí, které ve výsledku nejenže negarantují navýšení úhrady, ale úhrada může být dokonce nižší než v letošním roce,“ míní MUDr. Josef Mašek, ředitel kadaňské nemocnice. Podobný názor má také Asociace českých a moravských nemocnic: „Slibované navýšení není definitivní. Ministr je podmínil mimo jiné zvýšením objemu poskytnuté péče proti roku 2015 z 98 procent na sto procent. S tím nemůžeme souhlasit, což jsme ministrovi také sdělili. Nemá cenu nemocnice tlačit ke zvyšování objemu péče, bylo by to na úkor kvality,“ domnívá se Dr. Fiala z vedení AČMN.
Tříprocentní navýšení úhrad mají nemocnice použít na platy a mzdy zdravotníků. Podle nemocnic tak spotřebují přidané peníze pouze na příjmy zdravotníků a další peníze na provoz jim nezbudou. „Nemocnice po propadu tržeb v roce 2013, potencovaném růstem DPH, což představovalo v součtu sedmiprocentní pokles příjmů, rezervy nemají. Alespoň malé a střední nemocnice, neboť jim nebyl výpadek roku 2013 v roce 2014 ani letos rozhodně kompenzován. Pomyslný ‚černý Petr‘ tedy opět dopadá na nemocnice ve vlastnictví krajů, obcí a některá soukromá zařízení,“ stěžuje si ředitel jihlavské nemocnice MUDr. Lukáš Velev. Názory ředitelů zdravotnických zařízení čtěte v diskusním fóru na straně A2.
Také ambulance upozorňují, že pacienty čeká omezování péče, protože pojišťovna už příští rok nebude proplácet výkony, které budou nad limit stanovený vyhláškou. Výjimkou by byly případy vysoce nákladných pacientů, jejichž léčba je minimálně pětkrát dražší, než je péče o ostatní pacienty. „To by znamenalo, že nutná péče dražší jen například dvakrát nebo čtyřikrát by nebyla zaplacena vůbec, a to ani po řádném zdůvodnění vůči zdravotní pojišťovně,“ poznamenává předseda Sdružení ambulantních specialistů MUDr. Zorjan Jojko a dodává: „Přiznám se, že si tuto situaci v praxi běžného ambulantního specialisty vůbec neumím představit. Mohu jen litovat, že nebude možnost se zdravotními pojišťovnami diskutovat na téma nižších překročení, která jistě budou a budou medicínsky oprávněná. Po několika letech, kdy bylo možné napsat na pojišťovnu i v otázce nárůstu nákladů na výkony odvolání a hájit je, se vracíme do situace, kdy nám pojišťovny budou – jak to bylo před lety – psát, že ony nás chápou, že by nám i rády vyhověly, ale že jim to úhradová vyhláška nedovoluje,“ upozorňuje MUDr. Jojko.
Další segment, který otevřeně vyjádřil výhrady k úhradové vyhlášce, jsou lékárníci. Námitky ČLnK, které se týkají hlavně výše úhrady za tzv. signální kód, přinášíme na str. A6.
Zdroj: