Německá skupina prezentovala další analýzy ze studie FIRE‑3
Německá kooperativní skupina AIO (Arbeitsgemeinschaft Internistische Onkologie) na světovém kongresu WCGIC (World Congress of Gastrointestinal Cancer) poskytla další data ze studie fáze III FIRE‑3.
Toto klinické hodnocení srovnávalo dvě monoklonální protilátky cetuximab (Erbitux) oproti bevacizumabu (Avastin). Jak bylo oznámeno už dříve, primární cílový ukazatel, kterým byla četnost objektivních odpovědí (ORR), nebyl dosažen – nicméně investigátoři uváděli, že u pacientů s metastazujícím kolorektálním karcinomem (mCRC) s nádory s genem KRAS divokého typu bylo pozorováno klinicky významné prodloužení mediánu celkového přežití (OS) o 3,7 měsíce v léčebném rameni s cetuximabem v 1. linii plus FOLFIRI ve srovnání s ramenem bevacizumab plus FOLFIRI. Tento výsledek není úplně kompletní (četnost zkoumaných událostí je 57 %) a bude časem aktualizován. Další údaje prezentované na WCGIC ukazují, že došlo k očekávanému a vyváženému překřížení (cross‑over) nebo pokračování v léčbě po progresi s ohledem na následně použité typy biologické léčby v druhé linii (buď anti‑EGFR protilátky, nebo bevacizumab): 46,6 % z 204 pacientů v rameni s cetuximabem ve 2. linii léčby bylo léčeno bevacizumabem a 41,4 % ze 191 pacientů v rameni bevacizumabu ve 2. linii léčby dostávalo anti‑EGFR protilátku. Bevacizumab byl podáván po progresi u 17,3 % pacientů, zatímco anti‑EGFR protilátka byla podávána po progresi u 15,2 % pacientů, kterým byl podáván v 1. linii léčby cetuximab. Nebyla pozorována žádná významná nerovnováha s ohledem na chemoterapie používané ve 2. linii léčby.
„Z těchto dodatečných dat vyplývá, že pozorované prodloužení celkového přežití v rameni s cetuximabem není důsledkem nerovnováhy v 2. linii léčby s ohledem na překřížení mezi biologickými léky nebo s ohledem na použitou chemoterapii,“ řekl profesor Volker Heinemann z Univerzity Ludvíka Maxmiliána v Mnichově a hlavní zkoušející studie FIRE‑3. „Doufáme, že další analýzy z této studie nabídnou hlubší pohled na důležitou roli sekvence léčby.“
FIRE‑3 je nezávislá, randomizovaná, kontrolovaná, přímá srovnávací studie fáze III vedená Univerzitou Ludvíka Maxmiliána v Mnichově, Německo. Studie FIRE‑3 probíhá v Evropě a zahrnuje 752 pacientů s kolorektálním karcinomem, z nichž 592 pacientů mělo potvrzené nádory s genem KRAS divokého typu. Z těchto pacientů bylo 297 randomizováno do léčby cetuximab plus FOLFIRI a 295 do léčby bevacizumab plus FOLFIRI. Cetuximab v kombinaci s FOLFIRI je již schválen pro léčbu 1. linie u metastazujícího kolorektálního karcinomu s genem KRAS divokého typu.
Primární cílový ukazatel, kterým byla četnost celkových odpovědí na základě hodnocení zkoušejícího, nebyl ve studii FIRE‑3 dosažen. Numerický rozdíl byl pozorován u kombinace cetuximab + FOLFIRI oproti kombinaci bevacizumab + FOLFIRI (62 % vs. 58 %; poměr šancí 1,18). Statisticky významného rozdílu ve prospěch ramene s cetuximabem bylo dosaženo u tzv. hodnotitelných pacientů.
Data ze studie FIRE‑3, která byla prezentována na výročním zasedání Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO) 2013, ukázala, že pacienti v léčebném rameni cetuximab plus FOLFIRI měli medián celkového přežití (sekundární cílový ukazatel) 28,7 měsíce ve srovnání s 25,0 měsíce u pacientů v rameni bevacizumab plus FOLFIRI (poměr rizik 0,77, 95% interval spolehlivosti 0,62–0,96). V kontrastu k 3,7měsíčnímu navýšení v mediánu celkového přežití u pacientů léčených kombinací cetuximab + FOLFIRI oproti kombinaci bevacizumab + FOLFIRI, reportovanému německou skupinou AIO ve studii FIRE‑3, data od italské skupiny GONO ze studie ITACA, jež byla také prezentována na kongresu ASCO 2013, ukázala, že kombinace bevacizumab plus chemoterapie (FOLFOX či FOLFIRI) neprodloužila celkové přežití v porovnání s chemoterapií samotnou v 1. linii léčby mCRC.
Ve studii nebyly hlášeny žádné nové, dříve nezaznamenané nežádoucí účinky v žádném léčebném ramenu, profily toxicity byly očekávané a byly u obou kombinací zvládnutelné.
Zdroj: Medical Tribune