Němeček: neumím donutit akciovky, aby daly více peněz na platy zdravotníků
Nespokojené odboráře z nemocnic z celé ČR si přišli ve středu 18. 11. poslechnout i ministr zdravotnictví a premiér Bohuslav Sobotka. Politici si vyslechli konkrétní nářky lékařů a sester. Na otázku odborových svazů, co konkrétního udělala sociální demokracie pro české zdravotnictví, premiér odpověděl, že vláda nenechala zprivatizovat pojišťovny a udržela nemocnice veřejné. Redakce MT dialogy zaznamenala a vybírá pro ilustraci zajímavé výroky a reakce z tohoto jednání…
| MUDr. Milan Kubek,
prezident České lékařské komory
Pokud vláda neudělá zásadní změnu v odměňování zdravotníků, bude všechno ostatní jen flikování. A tou zásadní změnou je vyrovnávání cenové hladiny mezi Českou republikou a západními zeměmi. Zdravotníci si už zvykli poslouchat, že když je krize, tak nejsou peníze a musíme šetřit. Když je konjunktura, tak ale musíme taky šetřit, protože je třeba si našetřit na příští krize. Já nesnáším kecy, kecy o prosperitě, jak šlape tato ekonomika a čeho jsme dosáhli, když po pětadvaceti letech si český vysokoškolák pár kilometrů za hranicemi připadá jako somrák. Musí přemýšlet, jestli vezme rodinu na oběd nebo jestli zase vytáhne řízky. Na konec bych použil větu, kterou zahajoval Cicero nejslavnější řeč: Quo usque tandem? Jak dlouho ještě?
| František Kuneš,
Rokycanská nemocnice
Před volbami sociální demokracie slibovala, že z akciových nemocnic udělá příspěvkové organizace, to jste nesplnili. Pak jste se vymlouvali, že až budete ve vládě, tak vlastnictví nemocnic překlopíte. Pak jste se vymlouvali na to, že jste v koalici, že nemáte peníze. Zase sliby chyby. Nestalo se nic. A nyní dostávají přidáno jen zaměstnanci ve státních nemocnicích, soukromé nemocnice nejsou povinné přidávat peníze zaměstnancům nemocnic.
| Ministr zdravotnictví
MUDr. Svatopluk Němeček
Do nemocnic, ve kterých fungují platové tarify, peníze na navýšení určitě doputovaly, tam má ministerstvo zdravotnictví nějaké páky. Ale já neumím donutit nemocnice, které jsou akciovými společnostmi, aby tyto platy navýšily. Proto navrhuje ministerstvo zdravotnictví zákon o neziskových nemocnicích, kde budou mít všichni stejné platové tarify jako v nemocnicích, které jsou teď příspěvkovými nemocnicemi. Já to v současné chvíli vnímám jako velký problém, že neumíme donutit akciové společnosti k tomu, aby navýšily platy. Proto právě navrhujeme ten zákon o neziskovkách, který to bude řešit. (Pozn. red.: Návrh zákona o neziskových nemocnicích odmítla odborná veřejnost jako diskriminační a prokorupční – viz článek v MT 24/2015 na straně A5.)
| František Kuneš,
odborář z Rokycanské nemocnice
Ministr zdravotnictví tady říká, že nemá páky na to donutit nemocnice, aby navýšily platy. Ale vy máte na krajích svoje lidi, také sociální demokraty. Jste jedna strana. Tak se nevymlouvejte!
| Premiér
Bohuslav Sobotka
Vláda ale neřídí hejtmany. Pozvěte si tedy někdy do plzeňských nemocnic tamního hejtmana Václava Šlajse. Protože my jako stát přidali tam, kde to šlo, kde jsou tarifní platy. Ostatní nemocnice jsou v pravomoci hejtmanů…
| František Kuneš,
odborář z Rokycanské nemocnice
Pro nás jste jako sociální demokracie jedna strana a určitě se můžete nějak domluvit. A jen vězte, že brzy budou volby, ve kterých se bude ČSSD ucházet o hlasy voličů!
| Dagmar Žitníková,
předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR
V současné době je situace v nemocnicích tak tragická, že odcházejí ve velkém především zdravotní sestry, zavírají se oddělení v nemocnicích. Aktuálně se zrušila například interna v Semilech a zeptejte se v liberecké nemocnici, jaký má nemocnice problém, kam dát pacienty, kteří dříve jezdili do Semil. A jestli to takhle bude pokračovat, budou se postupně rušit i další oddělení jako ARO a další. Státní sektor už nedokáže konkurovat tomu soukromému. Sestry z mladoboleslavské nemocnice odcházejí do Škodovky, jihlavskou nemocnici opouštějí sestry, které jdou pracovat do firmy Bosch. Protože v období konjunktury se privátní sféře daří, nabírá nové pracovní síly, zvedají se platy. Jenom ve zdravotnictví je rok od roku hůře. A je tedy oprávněné se ptát, co udělala současná vláda jako celek pro to, aby se tento problém ve zdravotnictví vyřešil?
| Premiér
Bohuslav Sobotka
Já si myslím, že je dobře, že se u nás podařilo zabránit privatizaci zdravotních pojišťoven, protože na Slovensku se ukazuje, že tento krok byl chybný experiment. Mají problém tak, že jsou arbitráže mezi státem a pojišťovnami. To, co považuji za důležité, je, že se podařilo udržet veřejnoprávní povahu pojišťoven a tím pádem vláda má u tří pojišťoven přímý vliv a u těch ostatních alespoň nepřímý vliv přes zaměstnavatele na zdravotnictví. Další úspěch je, že se podařilo ve většině nemocnic udržet otevřenou kontrolu, zůstaly státní, příspěvkové organizace, takže v soukromém vlastnictví je relativně málo nemocnic. Já si nemyslím, že by tady v tuto chvíli byl nějaký prostor pro rušení nemocnic. Nevím o tom, že by kterýkoli kraj navrhoval zrušit nějakou nemocnici, která zajišťuje akutní péči. Byl bych velmi rád, kdyby se podařilo během volebního období prosadit zákon o neziskových nemocnicích. Bude to forma, která umožní sjednotit odměňování zaměstnanců nemocnic, dostat všechny nemocnice pod systém tarifů. Zákon je nyní ve fázi vypořádávání připomínek a je šance ho v tomto volebním období prosadit. Je dále potřeba, aby do systému zdravotnictví šlo více peněz než dosud. Je důležité vysvětlit koaličním partnerům, jaké konkurenci čelíme v Rakousku a Německu a že pokud neporostou platy rychleji, tak skutečně nebudeme schopni zareagovat. Souhlasím s tím, že vydáváme na zdravotnictví relativně málo ve srovnání s tím, jaké procento vydávají ostatní země. Proto mi moc nesedí tvrzení, že se spousta peněz ve zdravotnictví rozkrade. My vydáváme pouze sedm procent z HDP a představa, že se spousta peněz rozkrade, kolik by pak byly reálné náklady? Za kolik procent to zdravotnictví děláme? Za pět, nebo za šest procent? Takže myslím, že to s těmi černými děrami ve zdravotnictví tak špatné není.
| Zdravotní sestra
(na jednání se nepředstavila)
Já bych chtěla ještě říci tady panu ministrovi Němečkovi. Vy máte po celou dobu této konference takový zvláštní úsměv. Nevím, jestli to je profesionální škleb, ale na mne děláte dojem, že se nám všem zdravotníkům vysmíváte. Povídáte tady, jak vám záleží na sestrách a lékařích a jak je vám líto, že nejsou dost ohodnocení. Ale konkrétní činy žádné.
| Ministr zdravotnictví
Svatopluk Němeček
Tak to se musím ohradit, že se někomu vysmívám. To by mne opravdu velmi mrzelo, kdyby si to někdo ze zdravotníků myslel. My tady můžeme mít odlišné názory na nějaké věcné problémy. Ale rozhodně vás můžu ujistit, že dělám všechno pro to, aby se současný stav změnil. A já bohužel nemám kouzelnou hůlku a neumím přičarovat potřebné miliardy do zdravotnictví.
Zdroj: