Přeskočit na obsah

Němeček: na vysvětlování mělo vedení SÚKL dost času

O komentář k argumentaci, která zaznívá od členů odvolaného vedení SÚKL, požádala redakce Medical Tribune také ministra zdravotnictví MUDr. Svatopluka Němečka. \\ Při odvolání bývalého vedení SÚKL padly tři důvody – pomalá správní řízení a z toho plynoucí nedostatečné úspory v lékové oblasti, nedostatky v dozorových činnostech a podezření z nehospodárného nakládání s finančními prostředky. Podle vyjádření odvolaných manažerů byla situace na SÚKL právě opačná. SÚKL údajně disponuje statistikami prokazujícími zásadní snížení počtu nedokončených revizních řízení o úhradách lékových skupin oproti období za vedení dr. Beneše a dále prokazatelné snižování počtu dnů potřebných pro vyřízení správních řízení, a to o desítky procent oproti skutečnosti z let 2008 až 2011. Také činnosti bývalého vedení vztahující se k rozšíření a modifikaci IT struktury v souvislosti s elektronickou preskripcí měly vést k úsporám a nikoli zvýšeným výdajům. Máte pro svá podezření, jež vedla k odvolání bývalého vedení, také konkrétní data?

Byl jsem informován o aktivitách dnes již bývalého vedení SÚKL směřujících k vyvedení značného objemu veřejných prostředků pomocí zakázek na IT a PR projekty. V SÚKL probíhá šetření nezávislým forenzním auditorem a kontrola MZ ČR. Výsledky šetření budou zveřejněny, potvrdí‑li se podezření, že kroky bývalého vedení ústavu překročily zákonný rámec, postoupím výsledky šetření orgánům činným v trestním řízení.

Podle našich informací byl potenciál úspor v IT investicích, které připravoval tým dr. Březovského, až půl miliardy. Podezření z nehospodárného nakládání s veřejnými prostředky se naopak údajně vztahuje k období působení dr. Beneše. Měl jste možnost se seznámit s těmito argumenty bývalého vedení SÚKL a případně jak byste je komentoval?

Mne zajímají reálné informace a skutečnosti, které přinesou výsledky auditu a kontroly. Vedení SÚKL mělo dostatek času a příležitostí na to, aby předvedli nějaké výsledky, nestalo se tak. Ostatně jisté náznaky o rizicích manipulace s IT zakázkou na datová centra publikoval pod názvem „SÚKL plánuje novou IT strukturu. Za stamiliony“ 6. ledna 2014 také portál www.tribune.cz.

Po nástupu MUDr. Březovského do funkce ředitele SÚKL zadal lékový ústav provedení forenzního auditu týkajícího se šetření hospodaření a provedení veřejných zakázek v souvislosti se změnou IT infrastruktury nutnou pro přípravu elektronické preskripce, který naznačuje závažné nedostatky. Měl jste možnost se seznámit s výsledky tohoto auditu, které obdrželo také MZ, a případně jaké byste z toho vyvodil důsledky?

Auditní zpráva nedošla k závěru, že by došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu. Zakázky k IT infrastruktuře a další, které jsou předmětem pochyb, byly uzavřeny ze strany ústavu za vedení dr. Březovského. Auditní zpráva je jedním ze zdrojových dokumentů pro probíhající kontrolu MZ ČR. (Pozn. red.: zmiňovaný forenzní audit, který v SÚKL prováděla společnost Ernst & Young, se týká prověřování zadávání vybraných veřejných zakázek SÚKL za období od 1. ledna 2009 do 30. září 2012, PharmDr. Martin Beneš byl ředitelem SÚKL od ledna 2007 do května 2012, od 2. května 2012 do 10. února 2014 stál v čele lékového ústavu MUDr. Pavel Březovský.)

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené