Přeskočit na obsah

Nejlepší algoritmus pro redukci falešných alarmů je z Brna

Vědecký tým z brněnského Ústavu přístrojové techniky AV ČR potvrdil první místo ve volném pokračování soutěže Computing in Cardiology/ Physionet Challenge 2015 s názvem „Redukce falešných alarmů na jednotkách intenzivní péče“. Závěrečné výsledky byly zveřejněny 25. července 2016 ve speciálním vydání odborného časopisu Physiological Measurement.

Předmětem práce byl vývoj algoritmů pro detekci život ohrožujících srdečních arytmií, například při nadměrně zrychleném tepu, při velmi zpomaleném tepu nebo při výskytu určitých srdečních anomálií. V praxi se jedná o velmi závažný problém s vysokým klinickým dopadem.

Na jednotkách intenzivní péče je nutno reagovat na každý alarm monitorovacího zařízení. Chybně hlášené alarmy (až 86 procent) zvyšují zátěž na ošetřující personál a mohou vést ke snížení jeho pozornosti. Klíčová je tedy redukce chybných alarmů na minimum s tím, že nesmí dojít k vynechání žádného skutečného alarmu.

Volného a zároveň závěrečného kola soutěže se zúčastnilo celkem třináct týmů z celého světa, včetně zástupců komerčních společností specializovaných na srdeční elektrofyziologii, které mají hlubokou historii a pevné místo na trhu. Autorský tým z ÚPT ve složení Ing. Plešinger, Ing. Klimeš, Ing. Halámek a Ing. Jurák pracoval na detekčních algoritmech pro závěrečné kolo soutěže od října 2015 do ledna 2016.

Physionet je největší světová databáze zahrnující záznamy elektrofyziologických signálů člověka. Soutěž Physionet Challenge je organizována od roku 2000.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené