Nejlépe vybavené pracoviště zobrazovacích metod najdete v Plzni
Klinika zobrazovacích metod FN Plzeň představila 12. května tohoto roku novinářům a veřejnosti unikátní diagnostický hybridní přístroj PET/MR Biograph mMRI, kterým se může pochlubit jako jediná nemocnice v České republice. Tímto krokem byla završena další etapa budování centra špičkové diagnostiky. Klinika má k dispozici tři hybridní zařízení, kromě PET/MR má i PET/CT a SPECT/CT, čímž se řadí mezi nejlépe vybavená pracoviště zobrazovacích metod a nukleární medicíny nejen v Evropě, ale i ve světě. Funguje také jako jediná výuková základna v kraji pro studium radiologie v pregraduálním i postgraduálním programu. Klinika zobrazovacích metod vznikla v roce 2009 spojením radiodiagnostické kliniky a samostatného oddělení nukleární medicíny. S trochou nadsázky se dá říci, že klinika dala sobě a mnoha pacientům velký dárek k malému výročí, kterým je 35 let od zahájení provozu radiologické kliniky v areálu FN Plzeň‑Lochotín.
Krátce před přestřižením pásky před pavilonem K, kde klinika sídlí, pronesl několik úvodních slov ředitel Fakultní nemocnice Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D. Zdůraznil očekávaný přínos nového vybavení pro diagnostiku nádorových a neurodegenerativních onemocnění, včasné zahájení a podání adekvátní léčby včetně jejího monitorování. Získat klinice nové zařízení pomohl především profesor MUDr. Jiří Ferda, Ph.D., který s myšlenkou zakoupení PET/MR přišel a připravil dokumentaci. Jak prof. Ferda uvedl, pro realizaci nákupu tohoto nejmodernějšího zobrazovacího přístroje byl kromě financí důležitý i entuziasmus všech, kteří se chtěli do práce s moderním vybavením pustit. „Taková akce je nejen náročná na přípravu, ale je také závazkem kvantity a kvality prováděných výkonů v budoucnu. Nákup zařízení za 110 milionů korun také umožnilo dlouhodobě dobré finanční vedení FN Plzeň a její ekonomická stabilita, která je tak vysoká, že si může dovolit investovat poměrně velkou částku do svého rozvoje,“ řekl profesor Ferda.
Přesné strukturální i funkční zobrazení lidského těla
Hybridní zařízení Biograph mMRI firmy Siemens kombinuje výhody magnetické rezonance (MR), která je jednou z nejdokonalejších metod pro zobrazení měkkých tkání, a pozitronové emisní tomografie (PET). Podobnými přístroji disponují lékaři v Lipsku, Erlangenu, Mnichově a ve Vídni. Ve východní Evropě je PET/MR používána pouze v experimentální praxi.
Díky novému přístroji bude možné včas odhalit neurodegenerativní změny, například Alzheimerovu chorobu, vyhledat ložiska vyvolávající epilepsii nebo diagnostikovat nádory mozku a jejich formy. Dále bude možné zjistit záněty a nádory v orofaciální oblasti, dutině břišní, prsu nebo pánvi, což se týká karcinomu dělohy, konečníku, prostaty a dalších. Dále vyšetření ukáže metabolickou stránku patologických procesů, například prokrvení určité oblasti nebo hromadění patologických metabolitů.
Spojení obou metod v jednom zařízení přináší řadu výhod. Tou hlavní je daleko větší spolehlivost a vyšší rozlišovací schopnost, co se týká kontrastu zobrazení. Lze detekovat i milimetrové léze, tedy nálezy, které jinými metodami nelze najít. Oproti PET/CT je výhodou výrazné snížení celkové radiační dávky, kterou pacient, například během onkologické léčby lymfomů nebo nádoru varlete, dostává. Když se tato metoda správně indikuje, vede rychle k diagnóze a zahájení cílené terapie. „U některých pacientů dojde ke snížení počtu vyšetření. Příkladem může být rakovina prsu. Pokud je třeba u pacientky s metastazujícím karcinomem prsu vyloučit metastázy v uzlinách a ve skeletu, podstoupila by za normálních okolností tři až čtyři různá vyšetření, aby bylo možné léčbu co nejpřesněji zacílit. S využitím PET/MR je možné tuto ženu vyšetřit jen jednou,“ vysvětlil přednosta kliniky prof. MUDr. Boris Kreuzberg, CSc. S výhodou lze také vyšetřovat malé pacienty, které nová metoda chrání před opakovanými dávkami radiačního záření a provádí i určité korekce pohybu, pokud dítě nevydrží absolvovat vyšetření zcela v klidu.
Vybavení kliniky novým přístrojem význam PET/CT nesníží. „Je to vyšetření velmi flexibilní, poskytující rychlou diagnostiku pacientů v akutním stavu a lépe zobrazující například plicní tkáň, slinivku břišní nebo cévní zásobení jater či ledvin. U hodnocení účinků léčby nádorů vaječníku zůstane PET/CT základní metodou volby. Z nenádorových indikací bude stále výhodnou indikací PET/CT hledání původu horečnatých onemocnění a sepse,“ doplnil profesor Kreuzberg. Třetí hybridní zařízení, SPECT/CT, je využíváno k vyšetření kostí a myokardu.
Spojení radiologie a nukleární medicíny se ukázalo jako výhodné
Unikát patří Plzni nejen proto, že má ve svém vybavení PET/MR, ale i v tom, že v praxi používá tři zobrazovací hybridní metody. „Výhoda takto koncipovaného pracoviště je, že umožňuje v daném okamžiku nejlepší možnou diagnostiku. Zpřesnění diagnostiky by mělo přinést i úspory v léčbě, předpokládá se, že bude pacientům indikována cíleně vzhledem k zjištěné diagnóze. Správné zacílení léčby, potvrzení nebo naopak vyloučení onkologického nebo degenerativního onemocnění může ve svém důsledku vést k rychlejšímu nasazení a správnému zacílení terapie, případně ke změně strategie léčby. Úspěch léčby je možné monitorovat a tím ušetřit za léčbu neúčinnou,“ dodal profesor Ferda a pokračoval: „Diagnostika pomocí zobrazovacích metod patří mezi nejnákladnější, ale pokud se soustředí do jednoho centra, ušetříme na provozních nákladech. Současně se šetří i za radiofarmaka, pro která je více možností využití. Prostředky, které vydáváme, jsou menší, než kdyby přístroje pracovaly separátně v samostatných nemocnicích.“
Integrace diagnostických metod přináší i další výhody. Plzeňské pracoviště má třicetiletou zkušenost s výpočetní tomografií, dvacetiletou s magnetickou rezonancí a desetiletou s PET/CT. Zavedení PET/MR nebylo pro personál kliniky žádným překvapením. Po povinném rutinním zaškolení nebyl problém začít nové zařízení ihned používat.
Za PET/MR na západ Čech
Biograph mMRI fungoval již od 7. dubna ve zkušebním jednosměnném provozu, který se nyní změní na dvousměnný. Reálný odhad možného využití je necelá stovka vyšetření za měsíc, na rozdíl od PET/CT, kde je možné vyšetřit až dvojnásobek pacientů. Předpokládá se, že vyšetření novou metodou podstoupí nejen pacienti z Plzeňského kraje, ale i z krajů dalších. Spádová oblast činí 2,5 až 3 miliony obyvatel a zahrnuje také kraj Karlovarský, Jihočeský, Ústecký a Středočeský. Dále se plánuje spolupráce s klinikou dětské onkologie FN Motol. Klinika zobrazovacích metod umožní vyšetřit pacienty z jiné části republiky, čemuž napomůže i přehled přesných indikací, které klinika v budoucnu připraví.
Zdroj: Medical Tribune