Přeskočit na obsah

Nejdražší pacient VZP stojí 54 milionů korun za rok!

VZP poprvé zveřejňuje tabulku nejnákladnějších pacientů. Z tiskového prohlášení, které přinášíme níže, vyplývá, že za péči o svého nejdražšího klienta ročně zaplatí bezmála 54 milionů korun.

Dvacet pacientů, za které VZP vydá ročně nejvíce peněz, přijde dohromady na více než 281 milionů. Pro mnohé bude možná překvapením, že nejčastější diagnózou v přehledu dvaceti nejdražších pojištěnců nejsou například diagnózy spojené s léčbou nádorů. Na seznamu, který VZP zveřejňuje vůbec poprvé, převažují poruchy metabolismu a poruchy srážlivosti krve. Mezi 20 nejnákladnějšími pacienty je 15 mužů a 5 žen. Pocházejí z celé České republiky, od Klatov po Bruntál, od Děčína po Břeclav. Jen jeden z nich je z Prahy. Nejstarším klientem v tabulce dvaceti nejdražších je 66letý senior z Havlíčkova Brodu, nejmladším 14letý chlapec z Tachova. Největší podíl na vysokých nákladech za léčbu má u všech dvaceti uvedených klientů VZP cena léčiv, která potřebují. Například u nejdražšího pacienta se na celkových 53 milionech korun podílí jeden konkrétní lék částkou 48,5 milionu Kč. Podobně je tomu i u dalších.

Uvedená data zveřejňuje VZP z více důvodů. Jedním z nich je samozřejmě snaha o to, aby veřejnost byla informována o nákladnosti zdravotní péče. Dalším je ale i potřeba vyvrátit dezinformace, že se pojišťovna zbavuje drahých pacientů či že se všemožně snaží poskytovat jim jen tu nejlevnější léčbu bez ohledu na kvalitu.

Právě proto, aby VZP měla i na péči o klienty, kteří stojí ročně miliony či desítky milionů, snaží se všemožně ušetřit tam, kde by byly vysoké výdaje zbytečné. Jako příklad mohou posloužit například pozitivní listy léků. S jejich pomocí se VZP snaží vést lékaře k předepisování ekonomicky nejméně náročných přípravků, které ovšem kvalitou splňují veškeré vysoké požadavky na léčiva kladené. Další příkladem úspor je dohoda VZP s mnichovským protonovým centrem, že bude klientům VZP poskytovat protonovou terapii za výrazně nižší ceny, než jaké požaduje protonové centrum v Praze.

Příkladů by mohlo být pochopitelně víc. Při veškeré snaze o úspory musí být ovšem vždy zaručena prvotřídní kvalita péče. Podstatné je, že všechny takto ušetřené peníze se vrátí do systému veřejného zdravotního pojištění a díky nim může dostat kvalitní a leckdy i hodně drahou péči více klientů VZP.

 

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené