Přeskočit na obsah

„Nej“ z kardiovaskulární medicíny na jednom sále


Po brněnském Centru transplantační a kardiovaskulární chirurgie, které podobné pracoviště zprovoznilo před několika měsíci, jde o druhý hybridní operační sál v ČR. Zatímco v Brně se spíše jedná o kombinaci angiolinky s běžným denním provozem a operačního sálu, v IKEM vznikl hybridní sál rekonstrukcí stávajícího kardiochirurgického sálu, který je navíc rozšířen o zobrazovací možnosti katetrizační laboratoře.

Operace na hybridním sále představuje pro kardiovaskulární medicínu poměrně nový přístup. Možnost provádění těchto výkonů je pro IKEM důležitá hned z několika důvodů. V první řadě začínají postupně mizet pevné hranice mezi jednotlivými intervenčními obory a v blízké budoucnosti si již moderní medicína nevystačí s tradičním oborovým rozlišením na kardiochirurgii, intervenční kardiologii, intervenční radiologii nebo angiologii.

Dále je možné díky spojení výhod klasického chirurgického operačního sálu a zobrazovacích možností intervenčních laboratoří provádět operační zákroky méně invazivně, než tomu bylo dříve, při zajištění maximální bezpečnosti pacienta.

Nový pražský hybridní operační sál se skládá ze dvou neoddělitelných jednotek, operačního stolu, jenž zároveň slouží jako angiografická deska a vlastní rentgenologické zařízení. Unikátnost použitého RTG přístroje spočívá v porovnání s běžnou angiolinkou v možnosti tzv. rotační angiografie, která za pomoci speciálního softwaru vytváří trojrozměrné rekonstrukce, podobně jako specializované CT zobrazení. To vše v supersterilním prostředí, poskytujícím maximální komfort a bezpečnost pro pacienta i ošetřující personál.

Dosud se musely operace spojené s katetrizačními výkony, např. implantací stentgraftu do aorty, provádět ve dvou dobách, dvou narkózách a dvou hospitalizacích - nejprve na kardiochirurgickém sále, poté v katetrizační laboratoři, kde ovšem nejsou tak přísné požadavky na sterilitu prostředí.

Rozšíření hybridních výkonů přinese větší bezpečnost

Výběr nejvhodnějších pacientů a zákroků, jež by se na novém hybridním operačním sále měly provádět, se v současnosti stále upřesňuje a dá se předpokládat, že se ještě bude měnit. "V současné době vznikají v IKEM multioborové týmy, které mají na starosti správnou indikaci a následné bezchybné provedení dostupných hybridních výkonů," říká ředitel IKEM doc. MUDr. Jan Malý, CSc., a dodává: "Příkladem mohou být hybridní aortokoronární bypass, katetrizační zákroky na srdečních chlopních, mapování a odstranění srdečních arytmií, katetrizační zákroky na aortě v kombinaci s klasickou chirurgií."

V případech katetrizačních postupů, jako je například perkutální implantace aortální chlopně (TAVI), ale i dalších arytmologických zákroků, je nutná dostupnost kvalitních zobrazovacích vyšetření umožňujících např. trojrozměrné zobrazení různých lokalizací, echokardiografické vyšetření pro měření různých rozměrů na srdci a cévách či RTG pro klasickou koronarografii.

Výhodou je však i okamžitá možnost převedení katetrizačního zákroku na otevřený operační výkon v případě komplikací. Využití kvalitních zobrazovacích vyšetření přímo při operaci otvírá nové možnosti i pro kardiochirurgy v podobě hybridních revaskularizačních výkonů provedených v jedné době či použití méně invazivních postupů například provedení izolovaného bypassu z minithorakotomie. Volba metody revaskularizace závisí na individuálním pacientovi a konkrétních anatomických podmínkách.

"Ze zkušenosti totiž víme, že ne každá koronární tepna je vhodná pro provedení bypassu nebo naopak angioplastiky," upozorňuje MUDr. Jiří Malý, Ph.D., vedoucí operačních sálů Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM s tím, že v případě, kdy katetr při TAVI nelze zavést klasickou cestou, lze použít transapikální přístup.

Z dalších diagnóz uvažují intervenční kardiologové vedle TAVI například o katetrizačních uzávěrech zkratových vad či výkonech řešících mitrální regurgitaci či uzávěr paravalvulárního leaku. Pro dokreslení výhod perkutánní implantace aortální chlopně u pacientů s významnou aortální stenózou, kteří nemohou kvůli vysokému riziku podstoupit klasický kardiochirurgický výkon, lze uvést výsledky recentně publikované studie.

Vyplývá z nich, že ve skupině s implantací chlopně klesla u těchto pacientů v porovnání se standardní konzervativní terapií po roce úmrtnost o 25 procent. V IKEM plánují, že by v závislosti na úhradách pojišťovny mohli takových výkonů (TAVI) provádět 20 až 40 ročně.

Zbývá dodat, že budování tohoto hybridního sálu začalo počátkem července letošního roku a skončilo v polovině října, kdy byl zahájen zkušební provoz. Celkové investiční náklady činily 78,9 mil. Kč, z toho projektové práce a příprava 4,2 mil. Kč, stavební práce 23,3 mil. Kč a dodávka přístrojů 51,4 mil. korun. Dotace ze zdrojů ministerstva zdravotnictví dosáhla výše 69 mil. korun.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené