Přeskočit na obsah

Neinvazivní prenatální testy plodu mohou odhalit nádorové onemocnění matky

Neinvazivní prenatální genetické testování plodu zaměřené na detekci chromosomálních aneuploidií se využívá stále větší měrou. Tým vedený Nathalií Brisonovou z Universitaire ziekenhuizen v belgickém Leuvenu nyní referuje ve studii publikované v lékařském časopise JAMA Oncology o další výhodě neinvazivního genetického testování. Je při něm možné odhalit nádorové onemocnění v raném stadiu rozvoje.

Brisonová a její tým výrazně zpřesnili neinvazivní prenatální genetické testování plodu a drasticky snížili riziko falešně negativních i falešně pozitivních výsledků aneuploidií. Přitom dosáhli přesnosti testů, která jim dovoluje detekovat i jiné abnormality, než jsou nejběžnější trisomie 21, 18 a 13. Při testování krve více než 6 000 těhotných žen odhalili u tří pacientek tři různé chromosomální aberace, jejichž původ nedokázali ztotožnit ani s maternálním, ani s fetálním genomem. Při detailnějším rozboru se ukázalo, že tyto chromosomální aberace se podobají aberacím vyskytujícím se u nádorů. Pacientky proto byly doporučeny k vyšetření na onkologickém oddělení.

Komplexní vyšetření pacientek včetně celotělové MR, patologických a genetických vyšetření odhalilo u těchto tří žen tři různá nádorová onemocnění: ovariální karcinom, folikulární lymfom a Hodgkinův lymfom. Incidence pacientek s těmito nádorovými onemocněními mezi ženami vyšetřenými neinvazivním prenatálním genetickým testem plodu se nevymyká četnosti, jakou lze očekávat v běžné populaci, tj. 1 : 1 000 až 1 : 2 000 u žen ve věku od 20 do 40 let. Pokud by ale nebyly příznaky těchto onemocnění odhaleny při neinvazivním prenatálním genetickém testování plodu, bylo by nádorové onemocnění s vysokou pravděpodobností diagnostikováno v podstatně pozdějším stadiu, až by se projevily jeho symptomy.

„Vezmeme‑li v úvahu špatnou prognózu některých nádorových onemocnění, pokud jsou diagnostikována později, a vezmeme‑li v úvahu, že je možné a bezpečné léčit tato onemocnění i během gravidity, jde o významný přínos neinvazivního prenatálního genetického testování plodu,“ komentoval výsledky jeden z členů výzkumného týmu Joris Vermeesch. „Během těhotenství mohou být symptomy nádorového onemocnění zastřené. Únava, nevolnost, bolesti břicha, vaginální krvácení lze snadno interpretovat jako abnormální události spojené s těhotenstvím. Neinvazivní genetické testování nabízí příležitost k přesnému screeningu žen s vysokým rizikem nádorového onemocnění tak, aby se předešlo diagnostice nádorového onemocnění až u žen v raných fázích těhotenství.“

Dvě ze tří žen, u kterých bylo při neinvazivním prenatálním genetickém testování plodu diagnostikováno nádorové onemocnění, se podrobily léčbě, jedna z nich ještě během těhotenství. Ta porodila zdravé dítě. U třetí z žen šlo o indolentní onemocnění a lékaři rozhodli, že v tomto stadiu není léčba nutná. Neinvazivní genetické testování bylo využito i pro kontrolu léčby dvou pacientek. Výsledky genetických testů DNA izolované z krve prokázalo, že během chemoterapie došlo k normalizaci chromosomálních profilů.

Protože součástí neinvazivního prenatálního genetického testování plodu, o němž referuje Brisonová se svými spolupracovníky v JAMA Oncology, bylo i vyšetření jiných chromosomů, než jsou chromosomy 21, 18 a 13, byly všechny vyšetřované ženy upozorněny na možnost, že v rámci testů budou zjištěny i jiné důležité okolnosti, které se netýkají euploidie plodu. Případy následně diagnostikovaných nádorových onemocnění tak významně přispěly do diskuse o etických otázkách spojených s náhodnými zjištěními u pacientů.

Autoři studie jsou přesvědčeni, že neinvazivní genetické testování může významně přispět k diagnostice nádorových onemocnění v presymptomatických stadiích, a to nejen u těhotných žen, ale u mnohem širší populace.

„Je nám teď jasné, že můžeme nabídnout přesnou detekci chromosomálně disbalancovaných nádorů většinové populaci, a to minimálně invazivní technikou,“ říká Nathalie Brisonová. „Normalizace profilů získaných při neinvazivním genetickém testování u pacientů, kteří prodělali léčbu, ukazuje, že můžeme rovněž měřit odezvu na léčbu, a to již po prvním podání chemoterapie. Samozřejmě bude zapotřebí provést ještě rozsáhlejší studie, aby byly naše výsledky spolehlivě potvrzeny. Nicméně jsme přesvědčeni, že jsme udělali významný krok k možnosti provádět screening na časná stadia nádorových onemocnění, a to plošně, efektivně a neinvazivně.“

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené