Přeskočit na obsah

Ne všichni lékaři dostanou v lednu přidáno

Od ledna měli všichni zdravotníci dostat přidáno o pět procent navíc k základnímu platu či mzdě. Navýšení prosadilo minulý rok ministerstvo zdravotnictví s tím, že nemocnice dostanou v úhradové vyhlášce pro tento účel peníze navíc. Jak vypadá aktuální situace v nemocnicích v jednotlivých krajích?

Zdravotníci z fakultních nemocnic a jiných přímo řízených organizací měli od začátku jistotu – díky tarifním platům mají navýšení příjmů jisté. Stejně bezproblémově proběhlo zvýšení platů či mezd v nemocnicích, které jsou příspěvkovými organizacemi krajů – například v Jihomoravském kraji, na Vysočině či v Moravskoslezském kraji. „Pozitivní jsou i informace z nemocnic měst a obcí, které jsou příspěvkovými organizacemi, zde je převážně vše v pořádku,“ uvedla pro MT Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR, a dodala: „Problém je v nemocnicích, které mají formu obchodních společností, a to i v některých krajských nemocnicích. Bezproblémový je Královéhradecký a Ústecký kraj – zde došlo u všech zaměstnanců nemocnic k pětiprocentnímu navýšení, v Trutnově dokonce o šest procent. Naopak jednání v Karlovarském kraji zatím probíhají. Podle informací z konce ledna mělo vedení přidávat jen tři a půl procenta, na vyšší navýšení nemocnice údajně nemá. Budeme to řešit na ministerstvu zdravotnictví.“

 

Ne všichni lékaři v lednu pocítí slibované navýšení platů

A jaká je situace v navyšování odměn lékařů v dalších regionech ČR? Až od dubna se budou zřejmě navyšovat platy v Jihočeském kraji, dohoda je v českobudějovické nemocnici na zvýšení o pět procent, v ostatních nemocnicích se bude jednat o procentním nárůstu. „V Nemocnici Český Krumlov nedojde první tři měsíce roku 2016 k žádnému navýšení. Ve strakonické nemocnici budou mít od ledna 2016 nárůst o pět procent základního platu (osmiprocentní SZP), nemocnice Prachatice navýšila mzdy již od listopadu 2015 – lékaři dostali navíc zhruba dvě procenta, ostatní pět až deset procent. V Nemocnici Tábor zatím navýšení od ledna podle našich informací nebude,“ popisuje situaci pro MT místopředseda LOK‑SČL MUDr. Miloš Voleman.

Částečná dohoda je podle informací odborů také v Libereckém, Plzeňském a Středočeském kraji. „Zde z hlediska odborů máme problémy, někde se navrhuje zvýšení mezd výběrově, pouze některým skupinám zaměstnanců – v souvislosti s nedostatkem sester například pouze sestrám,“ poznamenává Dagmar Žitníková.

Podrobnosti regionu přidává MUDr. Voleman: „V Nemocnici Česká Lípa a. s. došlo k navýšení mezd o pět procent a k uvolnění zhruba šest let zastavených časových postupů, tedy nárůst mezd byl opticky relativně slušný (až deset procent při skoku o dva stupně), ale stále u lékařů je podhodnocení proti platům ve státních nemocnicích o zhruba 2 000 až 3 500 Kč v základní odměně.“

 

Vývoj v Pardubicích

Největší zvrat ve vývoji zaznamenaly Nemocnice Pardubického kraje. Na začátku ledna vedení nemocnice uvedlo, že peníze na přidání lékařů zatím nemá. „I když úhradová vyhláška určité navýšení nese, v naší nemocnici zatím přidáno nebylo. Myslíme si, že těch pět procent nám patří,“ řekl začátkem ledna České televizi lékař Martin Kubrycht, který pracuje na kardiologii v pardubické nemocnici. Také vedení nemocnice tehdy uvedlo, že zdravotníkům přidá pouze tehdy, pokud na to najde prostředky.

Na konci ledna se ale místní odbory s vedením dohodly na tom, že Nemocnice Pardubického kraje peníze zdravotníkům přidají. „Vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, a. s., se dne 26. ledna 2016 při kolektivním jednání se zástupci odborových organizací dohodlo, že k 1. dubnu 2016 dojde k navýšení mzdových prostředků o pět procent u všech našich zaměstnanců ve všech našich nemocnicích (Pardubická, Chrudimská, Orlickoústecká, Litomyšlská a Svitavská nemocnice), přestože úhradová vyhláška pro rok 2016 žádné takové navýšení finančních prostředků negarantuje,“ uvedl pro MT ředitel Nemocnic Pardubického kraje MUDr. Tomáš Gottwald.

Podle informací zdravotnických odborů je zatím problematický Zlínský kraj, kde Baťova krajská nemocnice dá zaměstnancům pětiprocentní zvýšení v lednu a únoru do odměn a dál budou jednat. Dále je problém v nemocnici v Kroměříži, kde budou jednání pokračovat a kde údajně dostali zaměstnanci informaci, že na navýšení mezd nejsou finance v úhradové vyhlášce a navýšení údajně nebude od ledna.

 

Agel – stát ve státě

Redakce MT zjišťovala, jaká je situace s platy v nemocnicích, které patří pod finanční skupinu Agel. O kolik dostanou letos v lednu přidáno lékaři v nemocnicích, které spadají pod Agel, v základním platu? „Pro zvýšení platů zdravotníků se snaží naše společnost udělat maximum. Avšak stále probíhá kolektivní vyjednávání s odbory. Dokud nebudou jednání ukončena, nejsem schopna podat ke zvyšování mezd bližší informace,“ odpověděla na dotaz mluvčí skupiny Agel Radka Miloševská.

Podle odborů je zatím situace v těchto nemocnicích nepřehledná. „Agel – to je stát ve státě,“ komentuje situaci MUDr. Voleman a dodává: „Lékaři mají smluvní mzdy, ty se zvyšovat asi nebudou, resp. každý si musí zařídit zvýšení individuálně. Sestry dostaly asi tisíc korun přidáno, zdravotničtí asistenti asi osm set korun a ošetřovatelé asi šest set korun, a k tomu se jim zvýšila mzda přesunem části čtvrtletních odměn do tarifů.“

Předsedkyně OSZSP Dagmar Žitníková má informace o tom, že jednání v agelovských nemocnicích probíhají, jedná se o navýšení, které bude vyšší než pět procent. „U nemocnic – akciových společností je ovšem nutno podotknout, že rozdíly mezi platem a mzdou jsou v průměru 5 000 Kč za měsíc ve prospěch platů. Tento stav je také důvodem, proč se náš svaz dlouhodobě snaží o změnu zákoníku práce a o to, aby všichni zaměstnanci všech nemocnic, bez ohledu na jejich právní formu, byli odměňováni platy.“

Dagmar Žitníková situaci komentuje: „Ze soukromých nemocnic se opět potvrzuje, že zvýšení mezd je velmi problematické, téměř nikde se nedaří dohodnout pětiprocentní zvýšení, nemocnice obvykle zvyšují tarify zaměstnancům s minimální mzdou a dále v některých zařízeních sestrám. Znovu se tedy potvrzuje zkušenost z loňského roku, že v odměnách za práci je diskriminována téměř jedna třetina zaměstnanců nemocnic. Avizované zvýšení mezd probíhá v lepším případě se zpožděním, v horším dostane zaměstnanec méně a v nejhorším žádné zvýšení neproběhne,“ uvedla předsedkyně OSZSP.

Zároveň upozorňuje na to, že zdravotníci z nemocnic, které s přidáním platů otálejí, se mohou svých práv domoci: „Co se týká řešení problémových nemocnic, platí stejná dohoda jako vloni. Pokud zaměstnavatelé tvrdí, že na zvýšení mezd nejsou v úhradové vyhlášce finance, je možné se obrátit na MZ, kde bude pracovat odborná skupina složená z odborů, zaměstnavatelů a MZ, která by případné problémové úhrady přepočítala,“ poznamenává Dagmar Žitníková.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené