Názor poskytovatelů péče: na řadu přicházejí čekací listiny
Na situaci, že lékaři pracující v Centrech biologické léčby a poskytovatelé zdravotní péče musejí řešit rozpor mezi právem pacienta na péči lege artis a nedostatečnými finančními prostředky, upozornil vzápětí Ing. Petr Hrabák z FN Plzeň, zástupce Asociace nemocnic ČR. „Zatímco finanční zdroje ve zdravotnictví jsou omezené, nároky pacientů jsou v současné době prakticky neomezené. To znamená nutnost diskutovat o tom, jakým způsobem omezit dostupnost existující biologické léčby,“ předeslal Ing. Hrabák. Podle něj existují čtyři úrovně, jak toho dosáhnout.
„Je možné to provést cestou zvýšení indikačního prahu v doporučeních odborných společností. Zdravotní pojišťovny mohou definovat léky např. stanovením finančního či množstevního objemu nebo určením ATC skupin, jež odmítnou hradit v rámci speciální smlouvy. Politické řešení této situace spočívá ve změně úhradové vyhlášky, která by zahrnovala přesnější omezení úhrad včetně horního limitu, určitou roli může sehrát i SÚKL, který rozhoduje o registraci a úhradách nových léčivých přípravků. Pokud ovšem žádný ze čtyř uvedených účastníků nezasáhne, spadne povinnost omezit dostupnost biologické léčby na management nemocnic, který je nucen příslušným způsobem ‚přibrzdit‘ specializovaná pracoviště. Veškerá zodpovědnost tak padá na lékaře, jenž dostane roční finanční limit, a v případě jeho vyčerpání nemůže žádnému novému pacientovi biologickou léčbu poskytnout. Aktuálně se potýkáme s tím, že jsme teprve začátkem června dostali úhradové dodatky VZP stanovující objem finančních prostředků na rok 2011. Problém je ovšem v tom, že v loňském roce mohla centra přijímat nové pacienty, a teď se ukazuje, že těchto nových pacientů je tolik, že některá centra mají již na konci května přečerpaný aktuální finanční limit. Pokud tento stav nebude řešen, budou tato centra generovat na konci roku 2011 ztrátu ve výši několika desítek milionů korun,“ upozorňuje na neutěšenou situaci v praxi Ing. Hrabák a ilustruje ji na příkladu FN Plzeň: „Zatímco zaměstnanecké pojišťovny stanovily finanční limity biologické léčby na úrovni roku 2010, jediná VZP je určila na úrovni roku 2009, a to s určitými výjimkami, jež se týkají několika nových přípravků a některých specializací (revmatologie a oční lékařství). Pro naši nemocnici to znamená, že pokud chceme léčit stejný počet pacientů jako na konci roku 2010, a to bez toho, abychom letos přijali jediného nového pacienta, budeme potřebovat 20 až 30 milionů korun navíc oproti platnému úhradovému dodatku. Podle našeho odhadu počtu pacientů, kteří nově přijdou v letošním roce, bychom potřebovali dalších 30 až 50 milionů korun.“
Realita je taková, že s vyčerpáváním přidělených finančních limitů přicházejí na řadu čekací listiny. Lékaři se snaží hodnotit zdravotní stav pacienta a určit, komu biologická léčba pomůže a komu nikoli, ve kterém konkrétním případě by zařazení do Centra biologické léčby bylo zbytečné. Pečlivě zvažují prospěch pacienta a ekonomický přínos a vědí, že pravda je vždy někde uprostřed.
Podle toho, jak centra nabírala pacienty v loňském roce, mají některá z nich vyčerpán svůj celoroční finanční limit již v červnu. Většina center přitom očekává vyčerpání v průběhu září až října 2011. „VZP deklaruje, že jednání o navýšení aktuálního úhradového dodatku uskuteční po vyúčtování roku 2010. Z místní pobočky nám bylo oznámeno, že by s tímto vyúčtováním mohli začít někdy v září. Proto očekáváme – tak jako v loňském roce – kompletně opravený a doplněný úhradový dodatek až někdy v průběhu prosince. Je myslím pochopitelné, že tato situace vylučuje operativní chování managementu a řízení nemocnice v reálném čase,“ uzavírá Ing. Hrabák
Zdroj: Medical Tribune