Navzdory pokrokům je v léčbě diabetu stále co zlepšovat
První říjnový týden se německá metropole stala dějištěm 48. výročního kongresu EASD (Evropské asociace pro studium diabetu), jednoho z celosvětově největších setkání odborníků na diabetes mellitus, na kterém letos organizátoři přivítali na 18 000 návštěvníků.
Kongres probíhal ve znamení inkretinů, inkretinových mimetik a DPP‑4 inhibitorů, sledování akumulace ektopického tuku a kancerogenity antidiabetických léků. V rámci posterové sekce se objevilo osm českých prací a dva mezinárodní projekty, na nichž ČR participovala. Z dílny českých autorů zde byly prezentované práce na téma související s transplantací Langerhansových ostrůvků pankreatu (Havrdová T, et al.), s imunitními markery u diabetu 1. typu (Štechová K, et al.), s mechanismy progrese NAFLD (Roubalová J, et al.), s lipidovou a zánětlivou signalizací v kosterním svalstvu (Hansíková J, et al.), s bariatrickou chirurgií (Vrbíková J, et al.), s nutricí a dietou (Chlup R, et al.), s predikcí nefropatie (Bouček P. et al.) nebo s výzkumem kandidátních genů pro Alzheimerovu chorobu u diabetiků (Vaňková M, et al.). Prof. Milan Kvapil reprezentoval Česko v týmu autorů studie Resolut e (více viz str. D7) sledující účinky inzulinu glargin u diabetiků 2. typu nedosahujících adekvátní kontroly diabetu při kombinační léčbě PAD s detemirem. České zástupce najdeme i v kolektivu autorů práce zaměřené na klinické hodnocení přesnosti zařízení DIAdvisor u diabetiků 1. typu.
Kromě mnoha jiných diabetologických témat se jako červená nit programem letošního kongresu EASD táhla nová letošní doporučení ADA/EASD pro léčbu diabetu 2. typu s výmluvným podtitulem Patient centered approach. Doporučení počítají s nově registrovanými antidiabetiky, hodnotí nová data o přínosech a rizicích těsné glykemické kontroly nebo o bezpečnosti léků, ale především přinášejí první skutečný koncept personalizované léčby diabetu, což naprostá většina odborníků vítá.
Zdroj: Medical Tribune