Přeskočit na obsah

Navigovaná bronchoskopie v Olomouci

Moderní navigace bude využívána především při odhalování zhoubných nádorů plic ve velmi časné fázi. „Radiologicky zjištěné ložisko v plicích je poměrně častým nálezem a nemusí samozřejmě nutně znamenat, že jde o maligní proces. Může jít o nezhoubný nádor, neinfekční zánět, tuberkulózní či plísňovou infekci, ale ani špičkový diagnostický přístroj PET/CT používaný v onkologii není schopen u malých lézí příčinu odhalit. Dosud jsme museli u takovýchto pacientů požádat o spolupráci chirurgy, kteří provedli diagnostickou operaci, při níž odebrali vzorky tkáně. To nyní zvládneme neinvazivně právě pomocí tohoto přístroje, tedy detektoru časných fází karcinomu plic,“ popisuje výhody přednosta plicní kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc.

Přístroj podle jeho slov vyvinuli vědci jako vedlejší produkt vojenského průmyslu. „Některé jeho komponenty vycházejí z technologie používané původně k navádění raket pouhým pohybem očí. Jeho obrovský přínos je v přesnější diagnostice, přičemž zásah do pacientova organismu je mnohem menší než u doposud zavedených metod, a lze jej v některých případech provádět dokonce jen při lokální anestezii,“ uvedl prof. Kolek.

Vyšetření probíhá ve dvou fázích. Tou první je podrobné třídimenzionální CT vyšetření, díky němuž lékaři získají trojrozměrný obraz hrudníku. „Tento záznam pak slouží jako mapa, podle níž se pomocí bronchoskopu a elektromagnetické desky, na níž pacient leží, zavede navigovaná sonda, která se dopraví přímo do patologického ložiska. Ochranné pouzdro sondy pak po jejím vytažení slouží jako prodloužený pracovní kanál pro zavedení endoskopických nástrojů k odebrání vzorku tkáně,“ vysvětlil princip vyšetření prof. Kolek. Tento postup podle jeho slov umožní přesně stanovit, zda jde o zhoubný nádor už u velmi malých ložisek velikosti kolem jednoho centimetru, což je pro úspěšnost léčby případného zhoubného nádoru plic rozhodující. V budoucnu se uvažuje i o využití přístroje pro cílenou léčbu zářením.

Lékaři olomoucké Kliniky plicních nemocí a TBC prošli v minulých dnech školením v Německu, které má v Evropě s navigačním systémem nejvíce zkušeností. Pro české pacienty je kromě Olomouce stejný přístroj dostupný v Plzni. Přístroj má olomoucká fakultní nemocnice zatím do konce letošního roku zapůjčený, po uzavření dohody s pojišťovnami pro tento typ výkonů by jej měla zakoupit, přičemž pořizovací náklady se pohybují kolem 2,5 milionu korun.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 18/2008, strana A4

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené