Přeskočit na obsah

Nastolení důvěry potřebuje čas


Ministr sám toho mnoho nezmůže. Jak byste chtěl budovat svůj tým?

Jde o jednu z věcí, které jsou otevřené. V každém případě bych si rád pro takové rozhodnutí ponechal časový prostor alespoň po dobu prázdnin. Během střídání generací ministrů zde docházelo k prudkým personálním zvratům, což chod úřadu vážně narušovalo. Toho bych se rád vyvaroval. Na druhou stranu mám kolem sebe řadu lidí, již by se pro práci na ministerstvu velmi hodili. Rád bych proto zvolil tu správnou míru mezi rozumnou inovací a udržením kontinuity. (Pozn. red.: Podle neoficiálních informací si chce ministr většinu náměstů ponechat. Pokračovat má náměstkyně pro zdravotní péči M. Hellerová a náměstek pro legislativu M. Plíšek. Prvním náměstkem má být podle neoficiálních informací V. Pavelka, hlavní volební vyjednavač TOP09 pro oblast zdravotnictví.)

Do jaké míry se vaše názory shodují s oficiálním programem TOP 09?

Před volbami jste dal opatrně najevo, že koncepce doktora Pavelky a bývalého slovenského ministra zdravotnictví Zajace není úplně v souladu s vašimi představami Při sestavování volebního programu se vždycky vyzdvihne několik věcí, o něž se veřejnost nejvíce zajímá. Skutečnost je však nesrovnatelně složitější a jde o to, naladit systém v nespočtu detailů. S tím volební program TOP 09 v rozporu není. Samo o sobě není důležité, zda se budou platit poplatky v takové či jiné výši.

Ministryně Dana Jurásková se ihned po vstupu do funkce musela potýkat s tématem chřipky, které jí vzalo spoustu energie, času i mediálního prostoru. Na vás již také čeká problém, jemuž se prostě budete muset věnovat - požadavky nemocničních lékařů na vyšší platy. Jste na ně připraven?

Musím být na to připraven. České zdravotnictví funguje v řadě aspektů na úrovni nejlepších světových systémů. Pokud však jde o spokojenost pacientů, tak zaostává, a pokud se jedná o spokojenost zdravotníků, tak selhává zcela. Zdravotnický personál žije ve velké tenzi, nejen finanční, ale i organizační. Zdravotníci, kteří si stěžují, mají svým způsobem pravdu. Často se přitom cítí odstrčeni. Budu se snažit, aby získali důvěru, že ministerstvo se jejich problémy snaží řešit. Pokud se nepodaří mzdové prostředky najít letos, budeme na tom pracovat dál. Já vím, že takové sliby mohou být snadno zesměšňovány, protože jich už bylo dáno příliš mnoho. Nastolení důvěry potřebuje čas. Je třeba otevřít prostor, aby se systém zefektivnil, aby se z resortu zbytečně neztrácely peníze.

Jednou součástí tohoto problému je nelehká situace lékařů před atestací. Jak chcete pomoci jim?

Již jsem měl předjednáno setkání se zástupci mladých lékařů, kteří chtěli znát moje názory. Samozřejmě se na ně chystám. Ani zde není možné dělat nějaké radikální změny přes noc. V první řadě je nyní zapotřebí zklidnit situaci v oblasti vzdělávání a nastartovat zde systém, který bude trvale udržitelný.

Máte nějaké vlastní téma, jež byste rád posunul?

Určitě mám, a ne jedno. Jedním z nich by mělo být posílení a jasné zakotvení primární péče. V tomto ohledu se naše zdravotnictví za dlouhé roky nepohnulo.

Jaké budou vaše první kroky v nové funkci?

Mám například naplánováno se ve velmi krátké době sejít s ředitelem VZP i dalšími řediteli zdravotních pojišťoven. Rád bych s nimi mluvil nejen o úkolech ministerstva vzhledem k zdravotnímu pojištění, ale také o informacích, které mají. Pojišťovny disponují obrovským množstvím dat, jež nejsou vždy dobře využívána pro řízení systému. Manažerskou informatiku považuji za naprostou prioritu. Ze zdrojů ÚZIS, pojišťoven a dalších institucí je nutné vytvořit flexibilní balíček dat, podle nichž by se dalo zdravotnictví alespoň částečně řídit. Moje zkušenost je, že pokud máme měřitelná data, tak se nad nimi rozhoduje relativně snadno a věcně. Politická rozhodnutí je pak možno ponechat na mimořádné situace.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené