Nastane brzy comeback bypassů?
Navzdory úvahám o neúměrné favorizaci stentů zatím nikdo nepredikuje masivní přesun zpět k bypassovým metodám, jež jsou stále signifikantně invazivnější a riskantnější metodou terapie okluze srdečních tepen, nemoci postihující milióny lidí. Nicméně ve světle nových bezpečnostních poznatků ve vztahu k dlouhodobým rizikům implantace stentu a kumulace dat prokazujících, že lidé s nejzávažnějšími projevy této nemoci mohou žít déle, pokud je u nich zvoleno bypassové řešení, někteří známí invazivní kardiologové přiznávají, že kardiologická veřejnost se až příliš odklonila od bypassových technik.
V poslední dekádě totiž počet bypassových operací v USA klesl o třetinu, až na zhruba 365 000 zákroků v loňském roce. Mezitím však stoupl počet pacientů se zavedenými stenty na téměř milión. Preference stentové techniky byla do jisté míry podporována samotnými pacienty, kteří měli pochopitelnou averzi k velkým chirurgickým zákrokům. „Ve většině případů, kdy jsem doporučoval provedení bypassu, pacient naopak žádal stent,“ řekl Ralph Brindis, poradce pro kardiovaskulární onemocnění sítě nemocnic a klinik Kaiser Permanente v Northern California.
Kardiochirurgům klesly příjmy
Stenty jsou však také velkým byznysem s mocnými zastánci jako jsou Boston Scientific a Johnson & Johnson, jejichž prodeje v této oblasti dosáhly loni objemu více než 3 miliardy dolarů. Tyto firmy spolu se svými konkurenty investovaly velké peníze do vývoje stentů.
Mezitím Medicare a další pojišťovací společnosti omezily platby za bypassové zákroky a cena stentové technologie zavedením nových lékových stentů vzrostla. Bypassové operace a implantace stentu jsou pro pacienty s mnohočetnými uzávěry koronárních artérií nyní srovnatelně drahé – průměrná cena se podle American College of Cardiology a American Heart Association pohybuje kolem 30 000 dolarů. Výsledkem je, že kardiochirurgům podle Johna O. Goodmana, vedoucího konzultanta v oboru, klesly jejich roční příjmy z 1,02 miliónu dolarů v roce 1990 na loňských 425 000 dolarů. Naopak stoupl průměrný příjem specialistů na stenty z 392 000 dolarů v roce 1990 na 550 000 dolarů.
Dlouhodobé výsledky budou až za pět let
Co se nejvíce změnilo ve vzájemné kalkulaci výhod a nevýhod bypassu a stentu? Poslední rok přinesl nové důkazy na podkladě klinických zkoušek, jež odkryly dosud nedetekovaná rizika stentů. Ukázalo se, že pacienti, kterým byla implantována nejpopulárnější forma – tzv. lékové stenty (redukující pravděpodobnost restenózy), měli zvýšené riziko vzniku potenciálně fatálních trombů v místě stentu dlouho po jejich zavedení. Robert A. Guyton, ředitel kardiochirurgie a hrudní chirurgie v Emory University School of Medicine v Atlantě, odhaduje, že až 200 000 pacientů, kterým je v USA každoročně aplikován stent, by se mělo spíše podrobit bypassové operaci. Nyní probíhají dvě velké studie, které se snaží porovnat stentovou a bypassovou metodu. První výsledky se očekávají až během druhé poloviny příštího roku. Dlouhodobé výsledky studií budou známy až v roce 2012. Do té doby budou k dispozici jen průběžné výsledky. Goodman nicméně očekává, že počet bypassových operací ještě v tomto roce začne narůstat.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 10/2007, strana A15
Zdroj: