Národní den epilepsie
Národní den epilepsie připadá na 30. září. Jeho hlavním smyslem a cílem je rozšiřovat povědomí veřejnosti o příčinách, průběhu a možnostech léčby tohoto onemocnění, neboť informovanost veřejnosti o epilepsii je stále velmi neúplná a ústí až v negativní postoje a snahu exkludovat nemocné ze společnosti. K národnímu dni epilepsie se v letošním roce vedle řady center a ambulantních pracovišť specializovaných na problematiku epilepsie přihlásila i Společnost E, odborná společnost Česká liga proti epilepsii ČLS JEP a skupina odborníků EpiStop.
Společnost E je jediné občanské sdružení s celorepublikovou působností, zaměřené na pacienty s epilepsií a jejich nejbližší okolí. Svojí činností se snaží o společenskou integraci pacientů s epilepsií, prosazuje práva lidí s touto nemocí, provozuje klubovou činnost, doplněnou rekreačními, společenskými a sportovními aktivitami.
Projekt EpiStop, v němž se sdružují špičkoví epileptologové, se zabývá sestavováním nejdůležitějších standardů pro diagnostiku a léčbu epilepsie, osvětou zejména ve školách mezi dětmi a pedagogy, ale také v součinnosti s Českou ligou proti epilepsii vyvíjí tlak na zlepšení legislativy (např.v oblasti problematiky řidičských průkazů nebo předpisů pro lázeňskou péči). K podpoře soběstačnosti, ke zvýšení šance získat přiměřené zaměstnání nebo pomoci při jeho hledání, případně řešit pracovně právní spory, slouží projekty MOSES a Job club.
V rámci průběžné informovanosti o epilepsii a celkového zmapování problematiky tohoto onemocnění byly zřízeny internetové stránky zaměřené na problematiku epilepsie www.epilepsie.cz, které nabízejí detailní informace jak lékařům, tak i samotným nemocným. Pro širokou veřejnost je k dispozici on-line poradna, ve které lidé mohou klást dotazy odborníkům z oblasti epileptologie, a získat tak radu či pomoc ve svízelných situacích.
První zmínky o epilepsii lze nalézt v záznamech indické ajurvédské medicíny z 1,5 až 4 000 let př. n. l. Popisy různých typů epileptických záchvatů pocházejí z Babylónské říše, existující 2 000 let př. n. l. Starověký názor, že se jedná o projev posedlosti démony nebo o nemoc seslanou bohy, poněkud změnila až hippokratovská medicína z období půl století př. n. l. Ale i později, ve středověku, byla epilepsie stále považována za trest boží či posedlost ďáblem.
Teprve lékaři renesančního období se pokoušeli pohlížet na epilepsii racionálněji.
V České republice trpí epilepsií jedno procento obyvatel.
Zdroj: Medical Tribune