Přeskočit na obsah

NanoKnife IRE Systém – pomocník proti nádorům

Vlastní electroporation využívá mikroa milisekundových elektrických pulsů k vytvoření pórů v buněčné membráně, přes které pak mohou přecházet molekuly látek, jež by se jinak za normálních okolností přes ni nikdy nedostaly.

Nicméně pokud aplikované elektrické pole překročí určitý práh, buňky již nejsou schopny vytvořené póry utěsnit, což vede ke ztrátě schopnosti udržet stabilní vnitřní prostředí a ke smrti. Při užití přístroje NanoKnife umístíme v okolí léze dvě či více unipolárních elektrod nebo jednu bipolární, což vede k vytvoření elektrického pole, do něhož pak vysíláme sérii mikrosekundových pulsů, které díky IRE působí buněčnou smrt. Na rozdíl od technologií kryoablace nebo radiofrekvenční ablace používajících k léčbě tepelnou energii IRE léčí, aniž by vystavila tkáň extrémnímu teplu či chladu.

NanoKnife je díky IRE technologii minimálně invazivní léčebná metoda. Vlastní zákroky jsou vedeny v celkové anestezii a pod kontrolou ultrazvuku nebo CT. Předoperační CT umožňuje přesný výpočet množství a tvaru tkáně určené k léčbě a přesné umístění elektrod NanoKnife. IRE terapie sestává z řady devadesáti extrémně krátkých elektrických pulsů, každý kratší než 100 miliontin sekundy. Buněčná smrt je vyvolána během několika vteřin. Vlastní IRE procedura pěticentimetrového ložiska trvá jednu minutu oproti původním deseti a více minutám u RFA.

Díky IRE technologii působí NanoKnife buněčnou smrt pouze v cílové tkáni. Elektrody jsou umístěny v okolí vlastní léze, ale na rozdíl od metod termální ablace nepoškozují okolní důležité struktury, jako jsou nervy, krevní cévy a jiné kolagenní tkáně. Při mikroskopickém prozkoumání místa léčby můžeme pozorovat ostré ohraničení mezi zdravou tkání a místem působení NanoKnife. Okamžitě po ukončení léčby je díky tomu organismus schopný zahájit proces hojení, podobně jako při hojení hematomu.

Pokud bychom udělali během zákroku dopplerovský ultrazvuk, zjistíme, že v místě zákroku nejsou porušeny cévy až do šíře jednoho milimetru. Provedeme-li kontrolní CT nebo ultrazvuk 30 dnů po terapii NanoKnife, nalezneme v místě zákroku téměř výhradně zhojenou tkáň.

V dnešní době probíhá hlavně preklinické testování této metody a první klinické studie. Jednou z nich je Australská studie, do které byli vybráni pacienti s nádory jater, plic a ledvin, u nichž selhala jiná terapie (14 tumorů jater, 4 tumory plic a 6 tumorů ledvin). Pacienti podstoupili jednu a více procedur. Během terapie nebylo zjištěno žádné poškození cévních struktur. Průměrná doba hospitalizace byla 24 hodin. Autorům se NanoKnife jevil jako velmi přesná a bezpečná metoda.
NanoKnife se zdá být velmi perspektivní metodou v terapii solidních nádorů.

Zdroje: Thomson KR, Cheung W, Ellis S, et al. Irreversible electroporation with the NanoKnife in humus. Oncology, CIRSE 2009. Helmberger TK. Irreversible electroporation. Oncology, ECIO10. Lencioni R. Irreversible electroporation. Oncology, ECIO10.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené