Náhrada aortální chlopně přes arteria subclavia
Kardiologové Nemocnice Podlesí jako první v České republice nahradili aortální srdeční chlopeň cestou arteria subclavia. Dosud se takové zákroky prováděly vpichem přes třísla. Při operaci asistoval i francouzský kardiolog Jean-Claude Laborde, který jako první na světě touto metodou operoval. Během jeho pobytu tento výkon podstoupilo celkem pět nemocných. Jednou pacientkou byla žena, u níž příliš úzký průsvit stehenních tepen nedovolil přístup přes tříslo.
"Katetr, jímž dopravujeme chlopeň do srdce, má rozměr šest milimetrů. Tepna, která nám slouží jako přístupová cesta k srdci, musí mít proto průsvit nejméně sedm milimetrů. U naší nemocné byl tento rozměr menší. Proto jsme jako náhradní přístupovou cestu použili podklíčkovou tepnu," řekl primář Kardiologického oddělení Nemocnice Podlesí MUDr. Marian Branny. "Jako druhá nemocnice v zemi také vlastníme certifikát k provádění katetrizačních náhrad aortálních chlopní," dodává.
Katetrizační náhrada aortální chlopně, při které není otevřen hrudník pacienta, se provádí u lidí, u nichž nemůže být proveden klasický chirurgický zákrok. "V ČR byli ještě do roku 2009 nemocní s aortální stenózou, které chirurg z důvodu vysokého rizika nemohl operovat, prakticky neléčitelní. V současné době jim katetrový způsob léčby dává naději na vyléčení.
Třinec je jedním z pěti měst v ČR, kde se tato léčba rutinně provádí," uvádí Marian Branny. Aortální stenóza je ve vyspělých státech nejčastěji operovanou srdeční vadou.
"Očekává se, že v následujících třech letech polovina nemocných s aortální stenózou, dnes léčených otevřeným výkonem, již kardiochirurgickou operaci potřebovat nebude. Budou léčeni katetrizačně," dodává M. Branny.
Zdroj: Medical Tribune