Přeskočit na obsah

Nahlížení do dokumentace budí rozpaky

Proti stávající podobě novely má však výhrady Česká lékařská komora. „Upozornili jsme členy zdravotního výboru sněmovny, že ani Úmluva o lidských právech a biomedicíně netrvá na bezvýhradném informování pacienta formou nahlížení do zdravotnické dokumentace a umožňuje toto právo omezit, je‑li to v zájmu pacienta – například při infaustní prognóze,“ prohlásil prezident ČLK Milan Kubek. Představenstvo ČLK konstatovalo, že úprava nahlížení do dokumentace a informování pacientů tak, jak je navrhována v projednávané novele, způsobí zdravotnickým zařízením, potažmo lékařům, zvýšení administrativní zátěže a bude klást zvýšené nároky na ošetřující lékaře.

Nahlížení pacientů do dokumentace a možnost kopírovat si její části může bez znalosti souvislostí vést k dezinterpretaci těchto informací a pacient místo toho, aby byl informován, bude spíše dezorientován, v krajním případě i poškozen.

Představenstvo ČLK proto považuje za dostatečný a vhodnější způsob informovat pacienta formou výpisu z dokumentace provedeného lékařem. Tento výpis by byl v případě potřeby přezkoumatelný i soudním znalcem.

Opět lidová legislativní tvořivost?

Schválení novely pro třetí čtení se pokusili ve sněmovně zabránit sociální demokraté a komunisté. Důvodem bylo přijetí pozměňovacího návrhu poslankyně Strany zelených Kateřiny Jacques. Podle něj by měla novela podrobně upravovat i podmínky provádění sterilizací v ČR. Její návrh podpořila i ministryně Džamila Stehlíková. Opoziční poslanci argumentovali tím, že kvůli takovéto zásadní změně by se měl návrh novely vrátit zpět k projednání výborům. „Bylo by potřeba získat stanoviska odborných společností a odborníků na medicínské právo,“ zdůvodnil návrh předseda zdravotního výboru David Rath. Návrh však koaliční poslanci přehlasovali Novela zákona o péči o zdraví lidu, kterou by poslanci mohli definitivně schválit již tento týden, by měla řešit i výhrady Evropského soudního dvora a Evropské komise k tomu, že ČR nezapracovala do svých zákonů evropská pravidla pro působení lékařů a zubařů v jiných členských státech EU.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 8/2007, strana B2

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené