Přeskočit na obsah

Nadšení mladých je osvěžující

„Myšlenka na podobnou aktivitu postupně vykrystalizovala po mém návratu ze zahraničí. Vzpomněl jsem si totiž na svá mladá léta, na to, jak bylo složité seznámit se s novými a moderními postupy, a rozhodl jsem se, že mladým kolegům, kteří budou mít chuť a zájem, tyto novinky pomohu zprostředkovat. Díky pomoci firmy Johnson & Johnson se tyto kursy pořádají již více než deset let,“ vzpomíná MUDr. Sequens, primář chirurgického oddělení Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. Mladí chirurgové se v nich mohou naučit techniku anastomóz v jedné vrstvě pokračovacím stehem pomocí vstřebatelných materiálů. MUDr. Sequens se s ní seznámil ve švýcarské Basileji, na pracovišti, které s touto technikou přišlo jako první na světě. Když ji po návratu domů začal počátkem devadesátých let prosazovat u nás, nevzbudil ovšem u kolegů, kteří byli tzv. ze staré školy, žádné nadšení. „Anastomóza v jedné vrstvě pokračovacím stehem je rychlá, jednoduchá a spolehlivá. Proč ji tedy dělat ve dvou vrstvách, když je to zbytečné,“ přesvědčoval je tehdy. „V současnosti je patrný velký pokrok. Většina přijala. Nyní již nemusím obhajovat jejich smysl a mohu se soustředit na výcvik mladých lékařů,“ dodává MUDr. Sequens.

Nácvik na prasečích modelech

Kursy, které pořádá, jsou určeny hlavně mladým „nezkaženým“ chirurgům, aby si prakticky vyzkoušeli šití na střevech. K této problematice se jinak na sále dostanou až po delší době praxe ve všeobecné chirurgii. Operace na střevech totiž většinou provádějí starší zkušení kolegové. „Mladí lékaři, kteří projevili o tuto techniku zájem, mají možnost si ji u nás vyzkoušet ‚na nečisto‘.

Šít anastomózy v jedné vrstvě pokračovacím stehem se zájemci učí na modelech z prasečích střev, které, pokud abstrahujeme ostatní atributy operační rány, vypadají velmi realisticky,“ přibližuje průběh kursu R. Sequens. Celý kurs je zaměřen vysloveně prakticky. „Formou diskuse probereme teoretické základy, ale většinu náplně kursu představuje nácvik praktických dovedností,“ dodává. Výhodou nácviku na modelech je také možnost vyzkoušet si těsnost vzniklé spojky naplněním sešitého střeva vodou, což v reálných podmínkách při operaci není možné. Tato zpětná vazba přispívá ke správnému nácviku dané techniky a také k tomu, že operatér získá potřebné návyky a sebejistotu. Přitom frekventanti kursu mohou během jednoho dne zvládnout provedení až deseti anastomóz různých druhů. „Naučí se provádět celé spektrum anastomóz od těch nejjednodušších až po ty složité, na tenkém i tlustém střevě a na žaludku, včetně různých druhů propojení mezi sebou. Zařadili jsme dokonce nácvik provedení pojistné stomie, která se užívá například po složité operaci na rektu, což je výkon, který se špatně vysvětluje a musí se hlavně vidět. Špatně udělaná stomie představuje totiž pro pacienta velký problém,“ připomíná MUDr. Sequens novinku v programu kursů.

Jistotu mohou zájemci získat i na sále

„V ideálním případě by mladý chirurg měl po návratu domů začít tyto techniky procvičovat na sále pod dohledem zkušeného kolegy, aby si je dokonale zažil. Výsledkem je skutečnost, že se lékař naučí tento typ operace provádět bezpečně, z čehož kromě něj profituje i pacient. Pokud chirurg nemá po návratu z kursu na svém domovském pracovišti mnoho příležitostí, jak své nové dovednosti uplatnit, nabízím jim, že si je mohou v reálu zdokonalit na našem pracovišti. To je otevřeno i jejich primářům a vedoucím lékařům, kteří k nám mohou kdykoli přijet, u výkonu mi asistovat a s novou technikou se také seznámit.“

Výhoda pro pacienta i systém

„Nadšení mladých kolegů mne inspiruje,“ přiznává R. Sequens. „Vždy jim však radím, aby si pro svou první operaci na svém domovském pracovišti vybrali vhodného pacienta. Není nic horšího než chtít začít s něčím novým na pracovišti, kde je tradičně zavedena určitá škola, a mít neúspěch.“

Po absolvování kursů lékaři dostanou certifikát, na základě kterého jim IPVZ provedené výkony zařadí do seznamu výkonů nutných k atestaci. „V současnosti již podobné aktivity nejsou ojedinělé. Kromě našeho pracoviště podobné kursy pod patronací IPVZ pořádají také například profesor Antoš či profesorka Pešková. Naše akce jsou však více zaměřeny na praxi. Mimo jiné se snažím kolegy na případné chyby hned upozornit, aby si je nestačili zafixovat a naučili se techniku jednovrstevných anastomóz správně,“ připomíná MUDr. Sequens.

Vedle edukačního charakteru jsou podobné aktivity cenné i z jiného pohledu. Jako politik se R. Sequens snaží vidět věci v různých souvislostech, proto si uvědomuje, že větší rozšíření moderních chirurgických technik a materiálů bude mít nejen pozitivní dopad na pacienta, ale i nepřímo na výdaje spojené s jeho ošetřením. I když se může zdát, že používání moderních vstřebatelných materiálů bude dražší, opak je podle MUDr. Sequense pravdou. „Pokud se dnes někdo snaží ušetřit na šicích materiálech, je to naprosto špatný přístup,“ je přesvědčen R. Sequens. „Co můžete na šití ušetřit? Pár korun! Zato riskujete komplikace, jejichž řešení stojí mnohasetnásobně více.“

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 5/2007, strana A15

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené