Přeskočit na obsah

Naděje pro ženy s karcinomen prsu

Odhaduje se, že v roce 2006 bylo v Evropě maligní onemocnění diagnostikováno u 3,1 milionu pacientů. Z toho ve 13,5 % případů se jednalo o karcinom prsu, diagnóz držící na starém kontinentu smutný primát na žebříčku onkologických onemocnění. V absolutních číslech to představuje přibližně 360 000 nových případů každý rok. Ačkoli úmrtnost v rozvinutých zemích díky stále se zlepšující léčbě a péči o nemocné klesá, incidence tohoto onemocnění i nadále stoupá.

V České republice je situace obdobná. Podle ročenky Ústavu zdravotnických informací a statistiky z února 2007, shrnující data do roku 2004, se pořadí jednotlivých lokalizací nádorových onemocnění v posledních letech příliš nemění. Vedle kožních nádorů představuje největší podíl nově diagnostikovaných případů i u našich žen karcinom prsu. Jeho incidence je 107,5/100 000 žen, tj. 5 628 nových onemocnění v roce 2004. Útěchou nám může být, že přibývá případů rozpoznaných v časných stadiích a tedy i s lepší prognózou.

Navzdory značným pokrokům, které přinesla v posledních letech cílená biologická léčba a zavedení trastuzumabu pro pacientky s overexpresí HER2/neu, délka přežití v pozdních stadiích je stále neuspokojivá. Ženy dostávající trastuzumab (Herceptin) nesou i nadále riziko progrese či relapsu onemocnění. S nadějí jsou tedy očekávány nové léky.

FDA schválil další nadějný lék

Důležitým milníkem ve vývoji nových léčiv proto bylo úspěšné klinické testování nové látky, lapatinibu, a její uvedení na americký trh. FDA v březnu letošního roku schválil lapatinib v kombinaci s kapecitabinem (Xeloda) v indikaci HER2/neu+ pokročilého nebo metastázujícího karcinomu prsu, kde již selhala léčba antracykliny, taxany a trastuzumabem. lapatinib tak představuje další naději pro ženy, které se ocitnou na pokraji dnešních terapeutických možností. lapatinib je malá molekula, která proniká buněčnou membránou, kde se váže na intracelulární domény tyrosinkinázových receptorů ErbB1 (EGFR) a ErbB2 (HER2/neu) a inhibuje tak aktivaci autofosforylační kaskády hned na dvou různých místech. Mechanismus účinku se tím liší od trastuzumabu, který působí pouze extracelulárně na HER2/neu receptorech. Nespornou výhodou je perorální podávání léku a jeho dobrá snášenlivost. lapatinib navíc dobře proniká přes hematoencefalickou bariéru, což je velkým příslibem pro ovlivňování mozkových metastáz. V současné době probíhá mnoho klinických studií hodnotících lapatinib i v adjuvantním podání v časnějších stadiích nemoci. Plánována je studie v neoadjuvanci. lapatinib se nachází ve fázi klinického výzkumu léčby i dalších solidních nádorů se zvýšenou tvorbou ErbB1 a ErbB2. Jedná se zejména o pokročilý renální karcinom a pokročilý karcinom hlavy a krku.

Lapatinib předčasně dostupný i v České republice

Pro naše pacientky je důležitá skutečnost, že mohou dostávat tento lék v rámci programu EAP již nyní („EAP – lapatinib Global Expanded Access Programme“ EGF103659). léčba uvedeného typu a stadia nádoru je tak zpřístupněna v České republice ještě před registrací léku v Evropské unii, která se očekává na podzim 2007. Do té doby je tedy v ČR možné v rámci tohoto otevřeného klinického hodnocení lapatinib použít v kombinaci s kapecitabinem pro nemocné s pokročilým nebo metastatickým onemocněním s HER2/neu pozitivitou předléčených trastuzumabem, taxany a antracycliny v rámci EAP programu. Ten probíhá ve čtyřech onkologických centrech rovnoměrně rozložených po celé České republice. Na centra je možné se obrátit s případnými dotazy nebo s žádostí o přijetí pacientky k léčbě. Jedná se o následující pracoviště: Masarykův onkologický ústav v Brně, Onkologickou kliniku FN Olomouc, Onkologické a radioterapeutické oddělení FN Plzeň a Onkologické oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Do těchto center mohou být z ostatních pracovišť směrovány vhodné pacientky. Zařazování nemocných do tohoto programu bude ukončeno registrací přípravku.

Podle proběhlého klinického hodnocení prokázal lapatinib v kombinaci s kapecitabinem u pacientek s metastatickým karcinomem prsu, HER2/neu pozitivních a předléčených trastuzumabem slibné výsledky (Geyer. N Engl J Med. 2006) a v dohledné době by tak mohl výrazně obohatit naše léčebné možnosti.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 19/2007, strana A6

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené