Naděje pro pacienty s roztroušenou sklerózou
Laquinimod, jedenkrát denně perorálně podávaný imunomodulátor určený k léčbě relapsů rotroušené sklerózy, prošel úspěšně fází III klinického zkoušení studie ALLEGRO. Šlo o dvouletou, mezinárodní, multicentrickou, randomizovanou, dvojitě zaslepenou, placebem kontrolovanou studii, která měla za cíl zhodnotit účinnost, bezpečnost a tolerabilitu laquinimodu u pacientů s roztroušenou sklerózou.
Proběhla ve 24 zemích a zahrnula 1 106 pacientů. Byli náhodně rozděleni do skupiny s jednou denně podávaným laquinimodem v dávce 0,6 mg a do skupiny s placebem.
Primárním cílem byl počet potvrzených relapsů, sekundární zahrnuly progresi disability a změny v MRI obrazu aktivních lézí. Studii dokončilo 80 % pacientů v léčené skupině a 77 % v placebové, všem byla následně nabídnuta možnost pokračovat v otevřené studii, ve které byli všichni léčeni laquinimodem v dávce 0,6 mg denně.
Studie dopadla úspěšně pro laquinimod, léčení pacienti dosáhli statisticky významné 23% redukce ročního počtu relapsů (p = 0,0024) a současně signifikantního 36% poklesu rizika progrese disability měřeného podle EDSS (p = 0,0122). Léčba laquinimodem byla rovněž spojena s významnou 33% redukcí ztráty mozkové tkáně (p < 0,0001).
Laquinimod byl dobře tolerován a neměl imunosupresivní účinky. Celkový počet nežádoucích účinků, včetně incidence infekce, byl srovnatelný v obou skupinách. Nejčastějším nežádoucím účinkem byla bolest hlavy, nasofaryngitida a bolesti zad. Jaterní testy byly častěji zvýšené v léčené skupině, ale toto zvýšení bylo přechodné, asymptomatické a reversibilní. V léčené skupině nedošlo k žádnému úmrtí.
Pozitivní výsledky studie ALLEGRO byly potvrzeny i novými preklinickými daty, jež hlouběji objasňují mechanismus působení laquinimodu. Laquinimod redukuje demyelinizaci a axonální poškození a současně chrání buňku produkující myelin.
Toto unikátní působení předpokládá přímý pozitivní efekt na nervové poškození v centrálním nervovém systému. Navíc se ještě zdá, že laquinimod dokáže modulovat mozkový neurotrofní faktor BDNF, který je klíčový pro zajištění axonální integrity. V současné době probíhá další studie fáze III klinického zkoušení, BRAVO, její výsledky budou známy na podzim tohoto roku. Zároveň laquinimod prochází fází II klinického zkoušení u Crohnovy nemoci a lupus erythematodes.
V současné době probíhá další studie fáze III klinického zkoušení, BRAVO, její výsledky budou známy na podzim tohoto
roku. Zároveň laquinimod prochází fází II klinického zkoušení u Crohnovy nemoci a lupus erythematodes.
red
Zdroj: MEDICAL TRIBUNE