Na Šonkově dnu 2011 se přednášelo i vzpomínalo
V kongresovém centru U Hájků v Praze na Poříčí proběhl 18. ledna již 6. Ročník Šonkova dne věnovaného obezitě. Zaznělo 21 edukačních přednášek na všechna hlavní obezitologická témata. V úvodu byla přednesena vzpomínková přednáška Ing. Ladislava Kummela o rozvoji Šonkovy laboratoře.
Z bariatrických (chirurgických) zaujaly přednášky prof. Frieda o již 100 provedených gastrických plikacích v ČR, prof. Kasalického o pěti letech sleeve gastrectomy v ČR a dr. Doležalové o tzv. biliopankreatické diverzi. Zajímavou diskusi vyvolala otázka nutričních doporučení po kombinovaných bariatrických výkonech. Dr. Zamrazilová a prim. Šrámková přednášely o nových metodách vyšetřování tělesného složení.
V internistické části zazněly přednášky na tradiční témata: hypertenze u obézních (prof. Widimský, prof. Souček), diabetu (doc. Šmahelová), dyslipidémie (prof. Češka), o kouření a obezitě (prim. Sucharda), štítné žláze (as. Jiskra), hormonech tukové tkáně (prof. Haluzík).
Z výzkumných prací zazněla přednáška dr. Flachse a kol. z Fyziologického ústavu AV o roli lipidových mediátorů v tkáňovém zánětu a dr. Volné z Neurologické kliniky VFN o markerech oxidačního stresu u spánkové apnoe.
Na symposiu věnovaném památce svého otce vystoupil také prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc., z Neurologické kliniky VFN s přednáškou „Je spánková apnoe rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění nezávisle na obezitě?“. V rámci akce byly také připomenuty nedávné nedožité devadesáté nározeniny prof. Jiřího Šonky – zakladatele české obezitologie.
Profesor MUDr. Jiří Šonka, DrSc. (28. prosince 1920 až 9. března 2005) byl na jedné straně vědec – výzkumník, zabývající se klinickou biochemií, zejména pentózovým cyklem, na straně druhé lékař – organizátor, zakladatel např. pobytových režimů pro obézní ve Zbirohu a zejména v Roudnici nad Labem, které byly v 70. a 80. letech velmi populární. Tyto dvě tváře však spojovalo více, než by se mohlo zdát.
Vynikající student, jeden z prvních poválečných absolventů (studia ukončil již počátkem roku 1947), nastoupil 1. 7. 1948 na III. Interní kliniku prof. Josefa Charváta. Atestoval z interny, ale jeho klinickou kariéru ukončila „politická nespolehlivost“. Pracoval pak celý život jen v laboratoři a na ambulanci.
Naštěstí ho celoživotní zájem o biochemii přivedl nejen k radiobiologii (za výzkum úlohy pentózového cyklu v patofyziologii a terapii nemoci z ozáření byl vyznamenán v roce 1967 státní cenou), ale přes problematiku adaptace na snížený příjem energie také k obézním pacientům.
Vědecká práce prof. Šonky se promítla do řady publikací, z nichž je nutno jmenovat především monografii Pentózy a pak několik světově citovaných prací o dehydroepiandrostendionu, jímž se zabýval o dvě desetiletí dříve, než přišel jeho boom v 80. letech. Habilitoval se již v roce 1966, ale přes ohromnou vědeckou práci nebyl před rokem 1989 jmenován profesorem; toho se dočkal až počátkem 90. let.
Vybudoval na III. interní klinice ambulanci pro obézní a také se zasloužil o osamostatnění obezitologické sekce České endokrinologické společnosti. Byl pak zvolen čestným členem České obezitologické společnosti a na jeho počest byla zřízena slavnostní Šonkova přednáška, uvozující každoroční obezitologickou a bariatrickou konferenci.
Zasloužil se totiž zásadní měrou i o českou bariatrii, když v polovině 80. let indikoval prof. Marii Peškové na I. chirurgické klinice pražské všeobecné nemocnice první pacienty ke gastroplastikám a pak i bandážím žaludku. Byl rovněž neúnavným propagátorem vědeckého přístupu k obezitě. Psal nejen vědecké práce, ale také desítky popularizačních článků.
Zdroj: Medical Tribune