Přeskočit na obsah

Na rozdíl od jiných vidím budoucnost optimisticky

Pro toto tvrzení má ředitel společnosti CSL Behring několik důvodů. Od roku 2011 prodeje produktů společnosti stoupají, a to i v ČR, v současnosti je vyrovnaná poptávka s nabídkou produktů z plazmy v zemích, kde se distribuují, ale v důsledku rozšiřujících se indikací a nových technologií trh stále roste. Co více si manažer farmaceutické společnosti může přát? Snad jen dobrý tým a spolupracující odbornou veřejnost, ale ani v těchto kritériích nemá Mgr. Ondřej Halasz důvod ke stížnostem.


Můžete, pane řediteli, upřesnit, jak si z vašeho pohledu stojí česká péče o nemocné se vzácnými onemocněními, pro něž vyrábíte léčivé přípravky, v porovnání s ostatními zeměmi EU?

Mezi státy střední Evropy v rámci Visegrádské čtyřky jsme na tom nejlépe jak v péči o pacienty se vzácnými chorobami, tak i v počtu léčených pacientů. Avšak v těchto statistikách jsme stále pod průměrem „starých členů“ EU.

Jak byste charakterizoval situaci CSL Behring v České republice v uplynulých letech?

Tady v ČR se náš obchod velmi dobře rozvíjí, meziročně zdvojnásobujeme prodeje. Je to dáno do jisté míry tím, že jsme zde začínali v roce 2011, takže i mírné zvýšení je ve statistice podstatnou změnou. V loňském roce jsme překonali magickou hranici prodejů – 100 milionů korun. Podařilo se nám dotvořit tým a navázat spolupráci s českými odborníky. Nemám důvod k nespokojenosti.

Kdybychom chtěli představit konkrétní přípravky, které uvádíte a chystáte se uvést na trh, které byste zmínil?

Poslední uvedený přípravek Mononine je lidský koagulační faktor IX pro léčbu hemofi lie B, což je velmi vzácné onemocnění. Chystáme se uvést Berinert, inhibitor lidské C1-esterázy k léčbě hereditárního angioedému. V ČR má toto onemocnění diagnostikováno zhruba 150 lidí. Berinert tu byl historicky k dispozici od 80. let minulého století, ale nikdy nebyl registrován, nebyla stanovena cena ani úhrada a dostával se k nám na povolení výjimečného dovozu. Teprve nyní se nám podařilo vše připravit a podali jsme žádost na SÚKL. Jde o přípravek pro léčbu hereditárního angioedému, který má v současnosti nejširší indikace, včetně podání u dětí, a to na základě robustních dat z klinických studií a dlouhodobého sledování. Doufáme, že v druhé polovině roku bude k dispozici pro české lékaře a jejich pacienty.

Čeká nás zavedení léku na defi cit α1-antitrypsinu, pro který je v ČR léčeno 15 pacientů. V první polovině roku 2015 by mělo být dokončeno registrační řízení pro EU, takže předpokládáme, že koncem příštího roku bude koncentrát α1-antitrypsinu k dispozici. Otázkou je, kolik pacientů se skrývá pod jinými diagnózami, protože defi cit α1-anti trypsinu ovlivňuje funkci i morfologii mnoha orgánů a soustav (může být spojen s chorobami, jako jsou jaterní cirhóza, CHOPN, pankreatitida, astma, pneumothorax a atelektázy, bronchiektazie, žlučníkové kameny a mnoho dalších, má souvislost i s některými typy onkologických diagnóz). Kolem této nemoci nás čeká ještě hodně práce, tedy vyhledávání pacientů, iniciace tvorby doporučených postupů, školení. Je důležité, jako u mnoha jiných chorob, aby se na defi cit α1-antitrypsinu myslelo včas, protože škody, které jeho chybění napáchá, nejdou odstranit (mnohdy jen transplantací postiženého orgánu).

Stojíme na samém prahu uvedení našeho rekombinantního faktoru VIII pro léčbu hemofi lie A, který se jmenuje Helixate NexGen a bude k dispozici pro pacienty a lékaře v dubnu tohoto roku.

Léčba je jedna stránka choroby, a kvalita života nemocných je ta druhá. Zajímáte se i o ni?

Jistě, iniciovali jsme a sponzorujeme klinickou studii fáze IV, která zkoumá standardizovanými dotazníky kvalitu života u pacientů s primárními imunodefi city, kteří jsou léčeni subkutánními imunoglobuliny. Starší přípravky s nižší koncentrací do 16 % vyžadovaly aplikaci pomocí pumpy nebo lineárního dávkovače. Novější generace 20% imunoglobulinů (Hizentra) se nemusí aplikovat lineárním dávkovačem, ale lze je podat i v režimu frequent push, tedy v aplikaci injekční stříkačkou. Subkutánní imunoglobuliny lze aplikovat doma, nemají tolik nežádoucích účinků. Vedoucí řešitelkou studie, která stále probíhá, je profesorka Anna Šedivá, přednostka Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol a současně garantka tohoto vydání Faktorů pro život.

Domácí aplikace imunoglobulinů posiluje autonomii pacienta, neomezuje ho v práci, zábavě, cestování. To je trend, kterým se moderní medicína ubírá. I s tak vážnou nemocí, jako je primární imunodefi cit, má pacient normální nebo téměř normální kvalitu života. V současné době je necelých 90 % pacientů na intravenózních imunoglobulinech, ale předpokládáme, že se podíl subkutánních imunoglobulinů bude zvyšovat. Není však vhodná úplně pro všechny. Někteří pacienti chodí do nemocnice rádi. Reálný odhad je, že polovina pacientů bude na subkutánních přípravcích. Cena i úhrada našich subkutánních i intravenózních imunoglobulinů je stejná.

Jakou máte představu o budoucnosti trhu s imunoglobuliny?

Oblast použití imunoglobulinů se neustále rozrůstá. Oproti původním imunologickým indikacím přibývá neurologicko- imunologických chorob, kde nacházejí imunoglobuliny své místo.

V současnosti je poptávka a nabídka v rovnováze, dříve převyšovala poptávka a snahou bylo co možná nejvíce navýšit výrobu. Cena imunoglobulinů stále celosvětově roste a v této terapeutické oblasti vidím i velký potenciál do budoucnosti. CSL Behring má zatím pobočky jen v nejrozvinutějších zemích světa, indikace se rozšiřují, to znamená, že je stále značný prostor pro růst trhu.

Těšíte se na podzimní kongres Evropské společnosti pro imunodefi cience, ESID 2014?

Na toto odborné setkání přijedou naši zahraniční kolegové i nejvyšší představitelé společnosti CSL Behring. Zajišťujeme pro ně servis a snažíme se, abychom jim připravili co nejpříjemnější pobyt v Praze, jak jen nám to nabitý program kongresu dovolí. Předpokládáme, že se zúčastní všichni čeští imunologové, čekáme velkou účast ze Slovenska, Maďarska a Polska. Imunologických odborných setkání není mnoho, poprvé se koná ve východní zemi. Jde o velmi výjimečnou událost.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené