Přeskočit na obsah

Na pole léčby ran vstupuje staronový „hráč“

V říjnu 2009 oznamoval Ing. Jiří Pavlíček, v té době ještě v pozici generálního ředitele společnosti Johnson & Johnson s. r. o., že společnost po více než 15 letech úspěšného působení na českém trhu opouští prodej a distribuce sortimentu divize Wound management, z důvodů prodeje této divize skupiny Johnson & Johnson společnosti Systagenix. Od té doby došlo k několika změnám, které se oblasti hojení ran přímo i nepřímo týkají. Ing. Pavlíček v loňském roce opustil funkci generálního ředitele společnosti Johnson & Johnson (JnJ) a stal se jednatelem společnosti Aspironix s. r. o. Jejím jménem následně vedl jednání o zastupování společnosti Systagenix v České republice, které vyústilo ve skutečnost, že od počátku března přechází výhradní zastoupení a distribuce přípravků společnosti Systagenix na společnost Aspironix, čímž dochází k návratu k tradici v léčbě ran, kterou JnJ po léta budovala.

A určitě je na co navazovat. Přípravky, které Systagenix nabízí, jako jsou Inadine, Actisorb, Silvercel či Tielle, jsou lidem věnujícím se léčbě chronických ran dobře známy ještě z působení divize Wound management JnJ. Při příležitosti uvedených změn je na místě si nového „hráče“ na poli hojení ran oťuknout, i když klíčoví lidé ve společnosti Aspironix, k nimž vedle jednatele společnosti Ing. Pavlíčka patří především Pavlína McLaren Kadlecová, jsou v oblasti léčby ran velmi dobře známi z působení v JnJ.

Pojďme si ve stručnosti představit filosofii Aspironix. „Je běžnou realitou, že pacient přichází do styku se zdravotnictvím v okamžiku, kdy má zdravotní problém a hledá způsob, jak dosáhnout uzdravení, což se děje na klinické úrovni. Na této odborné úrovni nám mohou zdravotní péči závidět mnohé jiné, i vyspělé země. K tomu přistupuje rovina zákaznické péče, tedy jak se zdravotnický personál k pacientovi chová, v jakých podmínkách je péče poskytovaná atd., a přestože i v této oblasti došlo za posledních 20 let k velkým posunům, máme zde ještě stále velké rezervy. A zatímco na úrovni medicínské existuje velké množství dat o účinnosti a efektivnosti té které intervence, je možné měřit celou řadu objektivních ukazatelů, na úrovni zákaznické péče mnoho objektivních dat ještě nemáme. Určité změny byly nastartovány v rámci procesu akreditací nemocnic, nicméně v porovnání s jinými odvětvími společnosti je to nedostatečné. Pacient obtížně získává informace o tom, co kde a jak úspěšně a efektivně léčí, jak dlouho bude na určitý zákrok čekat atd. A v situaci, kdy se zdá, že současný solidární model naráží na své finanční limity, není úplně jasné, jakým směrem by se mělo české zdravotnictví vyvíjet do budoucna. V současnosti se hodně diskutuje o tom, kde by měla ležet hranice společensky akceptované spoluúčasti, nicméně ochota připlácet si za péči do velké míry souvisí právě s úrovní zákaznické péče. Zdá se, že další vývoj povede právě k diferenciaci péče na úrovni zákaznického servisu,“ říká Ing. Pavlíček a dodává: „Proto se společnost Aspironix rozhodla věnovat jednak některým odborným aktivitám, k nimž jsem měl blízko z pozice ředitele společnosti Johnson & Johnson, jednak spravování a získávání dat z veřejného prostoru. V odborné oblasti je jednou z našich aktivit výhradní zastoupení společnosti Systagenix v České a Slovenské republice a nabídka jejího kompletního sortimentu krycích materiálů. Se zástupci Systagenix jsme se navíc dohodli, že Česká republika je pro ně jednou z prioritních zemí, což dokládá i osobní návštěva regionálního ředitele pro evropské trhy na pardubickém kongresu České společnosti pro léčbu rány, dokonce hned několik dní poté, co byl do této funkce jmenován.“

Zákazníci lepší servis ocení

Ing. Pavlíček dále vysvětluje důvody pro akcentaci kvalitního zákaznického servisu, jak na úrovni lékař–pacient, tak distributor– poskytovatel péče. Devadesátá léta byla obecně ve znamení inovací. Na trh přicházely nové technologie, farmaceutické firmy uváděly nové a nové léky. Na přelomu tisíciletí se důraz přehoupl na servisní činnost a je zřejmé, že další dekáda bude hodně ve znamení získávání a využívání různých druhů dat, sloužících jak pro posuzování efektivity různých činností, tak pro kvalifikované rozhodování o dalším vývoji atd. Prostřednictvím různých objektivních dat a jejich specifického zpracování bude možné ohodnotit úspěšnost a potenciál jednotlivých produktů a služeb. „Nebude příliš prostoru se odlišovat cenou, protože cenu může efektivně ovlivňovat pouze výrobce, distributor nemá příliš možností, jak ji upravovat. Reálně bude možné se diferencovat převážně na úrovni zákaznického servisu. Přestože cena zůstává důležitá, máme signály, že kvalitní servis zákazníci ocení. Jestliže se obecně deklaruje, že zdraví lidé považují za největší hodnotu, tak se dá očekávat, že za služby spojené s jeho udržením budou ochotni zaplatit,“ vysvětluje Ing. Pavlíček.

Dá se předpokládat, že do budoucna budou plátci i poskytovatelé péče požadovat po dodavatelích zdravotnických prostředků a léků, a nejen po nich, mnohem více dat o jejich účinnosti, bezpečnosti a efektivitě. „Jsem proto nadšen, když vidím, že touto cestou jde i Systagenix, který v nejbližší době uvede na trh novinku v diagnostice nehojících se ran s názvem Woundchek,“ říká Ing. Pavlíček. Je realitou, že velké množství chronických ran přejde do stadia stagnace, kdy se dále již nelepší, ale jsou nadále ošetřovány stejným způsobem. „I když je těžké ovlivnit velké množství faktorů, které zasahují do procesu hojení, jedním ze společných rysů nehojících se ran je nadbytek matrix metaloproteináz a nízká koncentrace růstových faktorů. Problém je, že v praxi dosud bylo velmi obtížné zjistit, jaká koncentrace matrix metaloproteináz je v ráně, a podle toho upravit další léčebný postup. To bylo důvodem, proč se Systagenix pustil do vývoje diagnostického testu, který by poskytl objektivní informaci o koncentraci matrix metaloproteináz v ráně,“ doplňuje Pavlína McLaren Kadlecová. Test podle ní pracuje na podobném principu jako těhotenský test a další paralelou je, že součástí vývojového týmu byla společnost vyrábějící jedny z nejkvalitnějších těhotenských testů.

Jak Woundchek funguje? „Štětičku, kterou se provede stěr z povrchu rány, přiložíme k testovacímu proužku, jejž před tím aktivujeme pomocí reagencií. Barevné indikátory na testu po chvíli odhalí, zda byla koncentrace matrix metaloproteináz v ráně vysoká nebo ne. Tato informace má v praxi velkou vypovídací hodnotu, protože bylo klinicky dokázáno, že u chronických ran s vysokou koncentrací matrix metaloproteináz se až 90 % nehojí právě v důsledku nadměrného působení těchto enzymů a že redukce matrix metaloproteinázové a elastázové aktivity v ráně vede ke zlepšení hojivých procesů,“ vysvětluje Pavlína McLaren Kadlecová. Jinými slovy, tato informace může velmi zpřesnit výběr vhodného krycího prostředku, a tak rozhodovat o úspěšnosti léčby. Navíc se jedná o jednoduchý a levný diagnostický prostředek na jedno použití, s nímž mohou pracovat i zástupci středního zdravotnického personálu.

Produktové novinky i edukační iniciativy

A co dalšího ještě Aspironix nabízí? „Cílem Aspironixu v oblasti léčby ran je navázat na tradici divize Wound managementu společnosti Johnson & Johnson, která se vždy snažila být vůdčí společností na trhu, a v tomto trendu pokračovat. Rádi bychom podporu a zázemí, jež zákazníkům nabízíme, dostali na kvalitativně vyšší úroveň. Důraz chceme klást na vyšší odbornost, a proto také vnímáme naše zaměstnance spíše v pozici odborných konzultantů než v roli obchodníků. Důkazem tohoto přístupu je fakt, že mnozí již absolvovali a mají v plánu systém školení a odborných kursů, přestože začínáme výrobky Systagenix nabízet až od března. Navíc máme výhodu v tom, že několik klíčových lidí včetně Pavlíny McLaren Kadlecové, kteří v Johnson & Johnson pomáhali od počátku trh v oblasti krycích materiálů v České republice budovat, pokračuje dál v této práci v naší společnosti, což skýtá záruku dobré kontinuity,“ vypočítává Ing. Pavlíček.

A na jaké další novinky se mohou zdravotníci i pacienti těšit? Nejčerstvějším příkladem je diagnostický test Woundchek, který by se do dvou měsíců měl objevit i na českém trhu, dalším například je vylepšení přípravku Tielle, u něhož se při stejné velikosti i ceně zvýšila savost o 40 procent. „Tento materiál sice na první pohled vypadá jako klasický molitan, ale díky unikátní technologii LiquaLock je schopen veškerý nasátý sekret ‚uzamknout‘ do hydropolymerové matrix. Po vzoru tradice JnJ bychom i nadále chtěli přicházet s tématy a iniciativami, které by posilovaly informovanost v oblasti péče o chronické rány, jak se o to snaží např. iniciativa Hojení 21, speciálně se zaměřením na vyhodnocování různých druhů objektivních dat. Jsme připraveni na podobných projektech spolupracovat se všemi významnými subjekty v této oblasti. Vedle odborné veřejnosti chceme podporovat i edukaci nemocných, aby věděli o možnostech moderních krycích materiálů, ale i povinnostech, které jako pacienti mají. V neposlední řadě máme v plánu přinášet objektivní data o účinnosti a efektivnosti jednotlivých přístupů, jež budou vycházet z českých podmínek a budou moci zohledňovat i požadavky z praxe,“ uvádí Pavlína McLaren Kadlecová.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené