Na papíře není ještě nic
Mladí lékaři se shodli s ministerstvem na změně předatestačního vzdělávání. Namísto dosavadních deseti základních vzdělávacích kmenů jich má být šestnáct. Předběžná dohoda je však zatím stále jen neformální. "Žádný písemný návrh zatím na stole neleží," říká pro Medical Tribune MUDr. Martin Švestka ze sdružení Mladí lékaři, kteří usilují o lepší podmínky už pro letošní absolventy. Do voleb přitom zbývá několik dnů Ministerstvo zdravotnictví, ČLK, děkani lékařských fakult a sdružení
Mladí lékaři přistoupili na středeční schůzce na konsensuální návrh České lékařské společnosti JEP. "Většinu postgraduálního vzdělávání budou lékaři absolvovat v menších nemocnicích. Stáže ve fakultních nemocnicích se tím výrazně zkrátí," uvedla náměstkyně Markéta Hellerová. "Co se týče kmenů, v jednání jsou ještě obory kardiochirurgie a neurochirurgie. V ostatních otázkách panuje shoda," říká MUDr. Švestka a dodává: "Celý kmen by měl být absolvovatelný na domovském pracovišti daného lékaře, tedy i nemocnicích okresního typu. U vlastní specializační přípravy chceme, aby došlo k revizi náplně vzdělávacích programů. Náplně by neměly být určeny striktně časově, ale zejména konkrétním spektrem a počtem výkonů, které musí lékař v přípravě absolvovat. Všichni účastníci jednání se shodli na nutnosti revize náplně vzdělávacích programů tak, aby byla náplň racionální a reálně splnitelná. Všichni zúčastnění se zavázali v tomto smyslu účinně apelovat na akreditační komise, které ze zákona náplně vytvářejí."
V otázce financování rezidenčních míst se návrhy ministerstva a Mladých lékařů stále rozcházejí. Středeční schůzka posunula toto téma o malý krok kupředu. "Cena stáží bude regulována, den bude nejvýše za 350 korun, nyní platí lékaři mnohde výrazně víc," říká ministerstvo zdravotnictví.
Mladí lékaři s touto dílčí změnou souhlasí a doufají, že se dotkne už letošních absolventů. "Bylo nám řečeno, že legislativně se tato změna dá ošetřit ve věstníku ministerstva financí. Tento cenový věstník je dle informací ministerstva financí reálné vydat do tří až čtyř týdnů od data podání žádosti ze strany ministerstva zdravotnictví," poznamenává MUDr. Švestka.
To potvrdila také náměstkyně Hellerová: "Požádáme ministerstvo financí, aby v cenovém věstníku zregulovalo cenu na maximálně 350 korun denně." Ministerstvo zdravotnictví Mladým lékařům nabídlo také účast v desetičlenných akreditačních komisích, kde mají mít právo účasti a poradní hlas. "Legislativní rámec bohužel nyní neumožňuje změnu ve složení akreditačních komisí tak, aby kromě akademických pracovníků měli větší vliv i odborníci z praxe - tj. např. primáři okresních nemocnic. Mladí lékaři právo účasti a poradního hlasu vítají," říká Martin Švestka.
Všechny návrhy na změny předatestačního vzdělávání jsou však v tuto chvíli pouze ústní. Mladí lékaři tak doufají, že ministerstvo zdravotnictví myslí tyto vstřícné kroky vážně a nejde jen o předvolební tah. "Nic písemného zatím na stole není, z atmosféry jednání však bylo zřejmé, že ministerstvo si nutnost i naléhavost změn specializační přípravy uvědomuje. Mladí lékaři budou nadále všemi prostředky aktivně usilovat o realizaci výše zmíněných dohod tak, aby se pozitivní změny týkaly již letošních absolventů," uzavírá MUDr. Švestka.
Zdroj: Medical Tribune