Na Homolce a v IKEM se odehrál skok v CT diagnostice
K zásadní inovaci v oblasti výpočetní tomografie dochází v těchto dnech v IKEM a v Nemocnici Na Homolce (NNH). Do provozu zde vstupuje přístroj SOMATOM Flesh 2 x 128 - v IKEM je k dispozici od října, v NNH začne pracovat v prosinci.
Jak název napovídá, jeho dva zdroje záření jsou dohromady schopné vytvořit 256 vrstev během jediné otáčky. "Toto revoluční zařízení je to nejlepší, co můžeme mít. Nejenže je extrémně rychlé, ale také významně šetří radiační dávku, již pacient dostává, což vůbec není zanedbatelný parametr. Málo se ví, že největším zdrojem radiační zátěže u obyvatel rozvinutých zemí je právě CT," uvádí prof. Josef Vymazal, DrSc., přednosta radiodiagnostického oddělení NNH.
Přístroj najde své uplatnění napříč všemi klinickými obory, nicméně jeho hlavní úloha bude v kardiologickém zobrazování. "Je schopen velmi precizně zobrazit koronární tepny. U diagnostiky jejich zúžení je negativní prediktivní hodnota tohoto vyšetření až 99 procent. Když se na tomto CT stenóza neobjeví, tak tam s největší pravděpodobností není. S výhodou bude možné používat CT angiografii například u mladších pacientů s atypickou bolestí na hrudi, kde je menší pravděpodobnost, že je bolest kardiálního původu.
Je úžasné, že celé vyšetření srdce včetně koronárních tepen trvá méně než jednu sekundu. Radiační dávka přitom nepřesahuje jeden milisievert, což je mnohonásobně méně než na šestnáctiřadém přístroji, jejž jsme dosud využívali," vypočítává prof. Vymazal.
V IKEM už mají první zkušenosti za sebou. "Dá se říci, že tato technologie plní očekávání, která jsme do ní vkládali. Je však nutné, aby ji klinici akceptovali, což přináší určité nové nároky na vnitřní komunikaci. Již nyní vidíme, že můžeme nahradit angiografii periferních tepen, rovněž můžeme převzít velký podíl angiografie koronárních tepen. Ve svém důsledku to mimo jiné znamená i změnu dosavadního toku finančních prostředků," uvádí MUDr. Jiří Novotný, zástupce přednosty Základny radiodiagnostiky a intervenční radiologie IKEM.
Dokončení na str. A7
Přístroj zlepší i péči o nemocné s iktem, což je podstatné především pro NNH, která má statut komplexního cerebrovaskulárního centra. Rovněž perfuzní vyšetření mozku u podezření na ischemickou CMP zabere pouhou jednu vteřinu.
"Pomocí šestnáctiřadého CT zobrazujeme pouze vybrané oblasti mozku, v tomto případě budeme schopni vyšetřit mozek celý," uvádí prof. Vymazal. Pro neurochirurgii a intervenční radiologii má přístroj ambici zobrazit výduť na mozkové tepně bez nutnosti provedení invazivního angiografického vyšetření.
Mezi výhody nové metody patří schopnost rozlišení kalcia a jódu. "To je naprosto zásadní. U CT dochází ke splývání kalcifikací a jódové kontrastní látky, což nová technologie eliminuje," vysvětluje prof. Vymazal. Inovace přináší i kvantitativní změnu: "Předpokládáme významné zvýšení počtu vyšetřených pacientů. Přístroj bude určitě využit na maximum, doba vyšetření nás příliš omezovat nebude, mohl by se spíše objevit personální limit - i toto vyšetření musí někdo kvalifikovaně popisovat," shrnuje prof. Vymazal.
Zdroj: Medical Tribune