Na co by se měla nová ministryně zaměřit?
Nedostatek sester a koncentrace péče
Podle mého názoru by se měla soustředit na dvě věci. Tou první je pokračování v trendu koncentrace prostředků na vysoce odbornou péči, jinými slovy a zjednodušeně – přestat lidem rozdávat acylpyriny a neschopenky. A druhou její prioritou by měla být otázka středního zdravotnického personálu – jak povolání sestry zatraktivnit, kde je sehnat. Začít by asi měla analýzou studie (ta už asi i bude hotová), kde je stav vyvážený a kde jsou problémy. A jen tak mimochodem by mohla zavřít tak 60 až 80 menších nemocnic.
Prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc.,
předseda České neurochirurgické společnosti ČLS JEP
Úprava postgraduálního vzdělávání jako bonus
Je-li nová paní ministryně na svém místě proto, že předchozí ministr v jistých směrech neuspěl, měla by zřejmě zvolit jinou cestu k dosažení původně deklarovaného cíle. Tedy jinou, účinnější formou prosazovat reformy v resortu a lépe vysvětlovat význam regulačních poplatků té části veřejnosti a politické reprezentace, která je dosud odmítá.
Za bonus bych považoval rozumnější regulaci postgraduálního vzdělávání formou rezidenčních míst. Jak se zdá, v této oblasti je zatím veliká nevyváženost.
MUDr. Richard Lukáš,
primář Traumacentra Krajské nemocnice Liberec
Zlepšení ohodnocení sester i jejich prestiže
Česká asociace sester považuje za naprosto klíčové obnovit jednání o realizaci opatření k zajištění dostatečného počtu sester a zdravotnických asistentů v ČR, která byla zahájena za působnosti ministra Julínka. Právě podpora vlády a ministerstva zdravotnictví je nutná pro uskutečnění konkrétních kroků ke zlepšení finančního hodnocení sester i jejich sociální prestiže. Požádali jsme paní ministryni o setkání, které by mělo intenzivní spolupráci zahájit.
Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA,
prezidentka Česká asociace sester
Pacient by měl vědět, kolik péče stojí
Měla by dokončit reformu, která po dlouhé době byla předem připravena, snažit se doladit některé nepřesnosti. České zdravotnictví se výrazně změnilo, pacient dostává péči na evropské úrovni, léky jsou všechny, vyšetření taktéž a co lékaři – dle mého názoru si polepšili, pouze velmi strmě se zvedla závist, řevnivost a celá lékařská obec se rozdrobila na skupiny, které docela zábavně pro pohled zvenčí bojují mezí sebou.
Četl jsem si reformu českou i rakouskou. Osobně mám pocit, že spousta názorů na reformu vychází z neznalosti alespoň té české. Většina diskutujících mlží a odvádí pozornost k okrajovým věcem – poplatkům etc. Mně se celkem česká reforma líbí –i když má své nedůslednosti – a líbila se mi také určitá úpornost pana ministra. Zatím kromě Macka a částečně Kubinyiho se nikdo o provázanost kroků nepokusil. Pokud je mi známo, nikdo nemá připravenu jakoukoliv variantu, vše je založeno jen na negaci. Pokud reforma projde, konečně se dočkám toho, že operaci slepého střeva dostane zaplaceno Motol a Homolka stejně jako nemocnice v Horní Dolní.
V rakouské reformě je jeden pěkný bod – pacienti budou dostávat vždy účet. Nebudou platit, ale uvidí, co to stálo – celkem dobrý krok ke kontrole. Na recept se bude psát generikum a na pacientovi bude, zda zvolí doplatek, či nikoli, zase pěkný způsob kontroly. Rakousko po válce převzalo český model Albert-Trapl-Nedvěd a v hodnocení 2007 vyšlo jako nejlepší v EU.
Bohužel tento systém byl u nás zničen zákony z roku 1951, ale tyto zákony stále straší v hlavách politiků, lékařů a pacientů. Je nutno narovnat vztah lékař – pacient – plátce. Hlavně vztah lékař – pacient by se měl změnit na rovnocenný dialog. Doktoři jsou spíše paternalističtí a pacient zbytečně submisivní.
Jak to funguje jinde, se dá lehce zjistit směrem na jih a na západ. Reforma má tři základní nepřátele – lékaře, pacienta, pojišťovny.
Kdo má zájem, nechť se podívá na české zdravotnictví zvenku přes .
MUDr. Jiří Bakala,
primář Oddělení nukleární medicíny
Krajská nemocnice T. Bati, Zlín
Poplatky nejsou to hlavní
Před paní ministryní stojí úkol, který stál již před jejími předchůdci – udělat reformu zdravotnictví. A nemyslím tím poplatky u lékaře, které jsou pouze malou součástí reformy, a patrně měly být až tou poslední. Dovoluji si jí v její práci popřát mnoho úspěchů.
Prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc.,
předseda České chirurgické společnosti ČLS JEP
Síla, trpělivost a moudrost
Paní ministryně má před sebou situaci, která je díky obtížně procházející reformě spolu s povinnostmi evropského předsednictví ještě nesnadnější než u všech jejích předchůdců. Už dlouho nikdo ze studnice moudrostí lidstva nevytáhl starou motlitbu: „Bože, dej mi sílu změnit věci, které mohu změnit. Dej mi trpělivost snášet to, co změnit nemohu. A dej mi moudrost rozeznat, které věci kam patří.“ Pověst, která D. Filipiovou provází, dává naději, že všechny tři vlastnosti má. Snad se nyní zaměří na všechny spletité zájmové skupiny a odhadne jejich sílu tak, aby volila moudré alternativy.
Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.,
Fakultní nemocnice Hradec Králové
Situace mladých lékařů
Podle mého názoru by jednou z priorit nové paní ministryně mělo být zlepšení situace mladých lékařů. Vím, že ke zvýšení jejich platů má ministerstvo nástroje omezené, mělo by ale udělat, co je v jeho silách. Jinak skutečně hrozí, že velká část z nich odejde do zahraničí. Program rezidenčních míst je sice přínosem, tak, jak je postavený, ale zdaleka nestačí. A pak bych se také přimlouval za systematickou komunikaci s jednotlivými odbornými společnostmi.
MUDr. Jiří Kozák, Ph.D.,
předseda Společnosti pro studium a léčbu bolesti ČLS JEP
Jasná komunikace a chybějící sestry
Měla by odborné a laické veřejnosti (každé zvlášť) sdělit srozumitelně koncepční kroky pro vedení resortu, které hodlá realizovat ve funkčním období do příštích voleb. Zejména jde o konkrétní body reformy s uvedením časových relací a odpovědných osob nebo struktur na ministerstvu za plnění tohoto harmonogramu.
Za nejpalčivější aktuální problém fungování hlavně lůžkových zařízení považuji nedostatek zdravotních sester. Změněný systém vzdělávání od ministerského stolu a mzdový systém způsobil kritický rozpad ošetřovatelské péče. Pokud se neučiní nic zásadního v této oblasti, budeme v nejbližší době omezovat lůžkovou péči s mnohem větším dopadem na péči o nemocné než „poplatky“.
doc. MUDr Jozef Hoza, CSc.,
předseda České pediatrické společnosti ČLS JEP
Zdroj: