Přeskočit na obsah

Na čí platy se mají ty lékařské dorovnat?

Do dialyzačního programu je zařazen každý, kdo to potřebuje. Na primární koronární intervenci se dostane 96 % pacientů s infarktem myokardu. Novorozenecká úmrtnost je druhá nejnižší na světě. Některé parametry českého zdravotnictví vůbec neodpovídají tomu, že jde o postkomunistickou zemi s HDP na 80 % Evropské unie. Protože většina vstupů se nakupuje za světové ceny a efektivita organizace není tou úplně nejsilnější stránkou zdejšího systému, musí být zdroj této konkurenční výhody někde jinde – v platech zdravotníků. Nebýt nízké ceny práce, zázrak se nekoná. V podstatě se předpokládá, že lékaři a sestry si část své odměny vybírají už v pocitu, že jejich činnost je užitečná a smysluplná. Nabídka jejich práce je značně neelastická – dělali ji, dělají a počítá se s tím, že i dělat budou, bez ohledu na to, za jakých podmínek.

Jenže především lékaři dávají čím dál zřetelněji najevo, že tuto hru už hrát nechtějí. Vědí, že na výplatním lístku nemohou očekávat stejné částky jako jejich kolegové v západní Evropě, o USA ani nemluvě. Chtějí však mít srovnatelné postavení s jinými profesemi.

V diskusním fóru na straně dvě jsme se pokusili zmapovat, jak na tom některá další povolání v Česku jsou. Tento přehled mohou lékaři číst různě. Pokud se chtějí naštvat, tak se soustředí na údaj, že průměrný plat pilotů ČSA je 212 000 korun a navíc fasují sluneční brýle a mají slevu v hračkářství (asi když si kupují letadélka). Kdo se chce ujistit, že ještě není tak zle, pomůže si informací, že když soudce odejde do důchodu, jeho příjem okamžitě klesne na 17 procent. Přímé porovnání jednotlivých profesí je ale obtížné. Možná jediný rozumný závěr tohoto materiálu je, že svět prostě není spravedlivý.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené