MZ zkoumá trestnou činnost ve VZP. Zaslouží si její šéf odměnu?
Redakce Medical Tribune se snažila zjistit, na základě jakých kritérií byla řediteli VZP před několika týdny schválena odměna 795 000 korun. Nikdo z těch, kdo o tom rozhodoval, nedokázal dát na tuto otázku jasnou odpověď. Přitom týden poté, co odměnu lidé z ministerstva schválili, podalo MZ několik trestních oznámení na činnost VZP.
Ve Správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny sedí vedle dvaceti lidí nominovaných Poslaneckou sněmovnou také deset jmenovaných ministerstvem zdravotnictví. Všichni členové správní rady vyjma Soni Markové (KSČM) odsouhlasili řediteli VZP odměnu 795 000 korun. Týden poté vystoupil na novinářském breefingu ministr zdravotnictví společně s náměstkem Petrem Noskem, který jako člen správní rady také hlasoval pro vyplacení odměny šéfovi VZP.
Společně uvedli, že ministerstvo oznámilo Nejvyššímu státnímu zastupitelství podezření z trestné činnosti zjištěné v průběhu kontroly ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Zároveň MZ Nejvyššímu státnímu zastupitelství zaslalo zjištěné skutečnosti i materiály z dosavadního průběhu kontroly. Veřejnosprávní kontrola se přitom zaměřila především na smluvní vztahy mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a společností IZIP, a. s. „Dosavadní nálezy jsou natolik závažné, že je důvodné podezření ze spáchání trestných činů při nakládání s veřejnými prostředky s celkovou škodou ve výši přesahující 450 milionů Kč,“ oznámil minulé pondělí ministr zdravotnictví Leoš Heger novinářům.
Do jaké míry jsou slučitelná trestní oznámení na hospodaření VZP s vyplácením odměn vedení téže instituce – na to se redakce MT zeptat nemohla. Ministerstvo tentokrát výjimečně neumožnilo novinářům klást jakékoli otázky.
Nejasná kritéria vyplácení odměn
Za poslední rok vyšla přitom najevo řada nejasných případů hospodaření pojišťovny. Kromě kauzy IZIP nedokázalo vedení VZP vysvětlit okolnosti některých zakázek (kauza kontraktů s firmou Lenia, software na vymáhání pohledávek firmou exministra Němce, okolnosti programu Mořský koník, nevýhodný prodej budov VZP v krajích ČR apod.). Pojišťovna navíc ohledně řady důležitých témat týkajících se veřejných peněz odmítá komunikovat (tajnosti ohledně výše úhrad, vyjednávání s pojišťovnami ohledně restrukturalizace lůžek apod.). Aktuálně řeší lékaři jeden velmi nepříjemný problém – dosud jim Všeobecná zdravotní pojišťovna neposlala vyúčtování poskytnuté péče za loňský rok.
Správní rada VZP jako kontrolní orgán přesto rozhodla, že si šéf této veřejnoprávní instituce zaslouží ke svému více než 200tisícovému platu výše uvedenou odměnu.
Jde o přesná kritéria. Jaká to jsou, však nepovíme
Redakce MT se proto snažila zjistit, na základě jakých kritérií správní rada tuto odměnu odsouhlasila. „Tuto informaci nemám k dispozici. Může vám ji sdělit pouze vedení správní rady, tzn. pan předseda Šnajdr nebo pan místopředseda Běhounek,“ odpovídá na dotaz MT tiskový mluvčí VZP Jiří Rod.
Místopředseda správní rady MUDr. Jiří Běhounek říká: „Jsou to jednoznačně daná kritéria.“ A na základě jakých podmínek byla šéfovi VZP vyplacena 53% výše odměny? „Hodnocení ředitele VZP pro odměnu sestává ze šesti kritérií, která mají svou váhu, a poté je jejich plnění hodnoceno. Kritérii jsou naplnění schváleného ZPP VZP ČR v roce 2011, uskutečnění zásad aktivní smluvní politiky, pojišťovna orientovaná na pojištěnce, personální politika, aktivní komunikace s veřejností a posouzení práce ředitele SR VZP. Po návrhu předkladatele následuje diskuse a posléze hlasování SR o výši odměny. Všechna kritéria v nějaké míře pan ředitel splnil, některá více, jiná méně. Je třeba si uvědomit, že jsou významné změny v nezaměstnanosti a během roku se kritéria nemění. Od toho je odvozeno hodnocení míry splnění a poté percentuální výše odměny,“ uvedl Běhounek.
Která kritéria tedy ředitel VZP splnil a která nikoli? Jak tedy naplnil schválený zdravotně pojistný plán? Jak uskutečňoval zásady aktivní smluvní politiky – co si vůbec máme pod tím termínem představit? Jak podle správní rady komunikoval ředitel Pavel Horák s veřejností? Která kritéria naopak nesplnil, a proto mu byla vyplacena pouze 53% odměna? To už místopředseda správní rady nechtěl konkretizovat.
Odpověď jsme nezískali ani od předsedy správní rady Marka Šnajdra: „Odměňování ředitele VZP se stanoví na základě objektivních kritérií (úkolů), která mu správní rada na příslušný rok předem uloží. Přihlíží se samozřejmě k tomu, jak je naplnění kritéria ovlivnitelné managementem (například počet pojištěnců má vztah k příjmům z pojistného) a nakolik je dáno vnějšími vlivy mimo působnost pojišťovny (například závazná úhradová vyhláška MZ převyšující výdaje schváleného zdravotně pojistného plánu).
Správní rada: hlasovali jsme pro
Zaslouží si ředitel Pavel Horák odměnu za svou loňskou práci? Na základě čeho se členové správní rady rozhodli zvednout ruku pro? Do jaké míry byl jejich hlas osobním rozhodnutím a do jaké míry byli pod vlivem kolektivního rozhodování správní rady? „Pan ředitel má definováno celkem pět základních okruhů (kritérií) pro odměnu. Každé toto kritérium je ještě rozděleno na 2 až 5 podbodů,“ odpovídá PharmDr. Jiří Skalický (TOP 09).
„Celkem se tedy sleduje a hodnotí 19 parametrů. Každé kritérium má svoji váhu uvedenou v procentech (příklady bodů, limity výdajů provozního fondu, stav závazků a pohledávek, modernizace informačního systému VZP, smluvní politika, optimalizace pobočkové sítě VZP, personální a mzdové náklady, využití fondu prevence atd.). Po ohodnocení všech bodů a zohlednění každého kritéria byla výše možné odměny ohodnocena 53 procenty. Toto hodnocení považuji za akceptovatelné a takto jsem s ním souhlasil a převažovalo moje osobní rozhodnutí. Pokud se týče absolutní výše částky, vychází z maximální možné výše odměny, která je dána manažerskou smlouvou z předcházejících období. Pro mne byla rozhodující míra plnění jednotlivých kritérií,“ hodnotí Skalický.
Zdroj: Medical Tribune