Přeskočit na obsah

MZ chce stihnout změnu vyhlášky o atestacích do voleb

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na požadavky odborné veřejnosti a lékařů v předatestační přípravě, kteří žádají úpravu stávající vyhlášky. Stávající legislativu, platící od loňského července, kritizovali zástupci většiny lékařských oborů i děkani fakult. Zatím je „na stole“ pouze jeden komplexní návrh na úpravu stávajícího vzdělávacího systému, a to od zástupců České lékařské společnosti JEP (viz tabulku).

„Po diskusi a několika připomínkách by pro naše sdružení měl být akceptovatelný,“ uvedl pro MT předseda sdružení Mladí lékaři, MUDr. Tomáš Kocourek. „Nyní už opravdu vyjednáváme pouze o detailech. Na základech jsme se ale shodli všichni – s novou vyhláškou už nebude platit, že budoucí oční lékař musejí první dva roky studovat například gynekologii nebo chirurgii, a teprve poté se mohou začít připravovat v oftalmologii, jako to platí dnes,“ poznamenává předseda Mladých lékařů.

Další jednání budou pokračovat začátkem května. „V průběhu prvního květnového týdne bude zřízena pracovní skupina, která bude revidovat počet základních vzdělávacích kmenů,“ uvedla ministryně Jurásková.

Vzhledem k tomu, že jde o vyhlášku, nikoli o zákon, je podle účastníků jednání reálné, že ji MZ stihne změnit ještě do parlamentních voleb. Je však otázka, zda se podaří opravdu sladit zájmy všech zúčastněných stran. K návrhům nového systému předatestační přípravy má výhrady také Česká lékařská komora.

„Zásadní změny potřebuje i náplň vzdělávacích oborů tak, aby celé dva roky základního kmene, s výjimkou časově omezených stáží, i zbytek specializačního vzdělávání mohl mladý lékař absolvovat v akreditované okresní nemocnici, kde získá nejvíce praktických dovedností. Tyto potřebné změny nemohou zajistit ministerstvem zdravotnictví jmenované akreditační komise,“ uvádí prezident ČLK MUDr. Milan Kubek.

O rozporu mezi MZ a ČLK svědčí také fakt, že ministerstvo zdravotnictví odmítlo přizvat prezidenta ČLK na závěrečnou tiskovou konferenci. Ministerstvo zdravotnictví představilo také návrh na změnu financování předatestační přípravy. Ta předpokládá, že absolventi získají v rámci rezidenčních míst stipendium ve výši minimálně 5 000 korun.

Navýšení by se však týkalo až nových absolventů, nikoli těch, kteří mají za sebou několik let předatestační přípravy, což je pro zástupce Mladých lékařů neakceptovatelné. „V tomto bodě se Mladí lékaři s ministerstvem neshodnou. Vzhledem k výrazným rozporům v tomto návrhu nevidím jako reálné, že by se tato legislativa stihla projednat do konce volebního období,“ odpověděl na dotaz MT Tomáš Kocourek.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené