Přeskočit na obsah

Mýty a˙fakta o české lékové politice

Výdaje na˙léky neustále rostou

Údaje, které mají k dispozici výrobci (IMS data), ukazují, že v loňském roce spotřeba léčiv ve finančním vyjádření poklesla. To také potvrzují údaje z pojišťoven. Z˙nich vyplývá, že podíl výdajů pojišťoven na léky na recept se neustále snižuje, zatímco náklady na ambulantní či nemocniční zdravotní péči rostou. V roce 2009 například náklady na léky na recept tvořily pouhých 17,2 % celkových nákladů pojišťoven, zatímco ještě v roce 2005 to bylo téměř 23 procent.



Farmaceutické firmy mohou ještě více snížit ceny léků

Léky jsou globální komodita, jejich ceny mají proto své zákonitosti. Pokud nyní jsou nebo kvůli dobíhajícím revizím cen a úhrad budou ceny na nejnižší evropské úrovni, další umělé snížení by vedlo ke zvyšování doplatků, stahování léků z trhu, zvyšování podílu paralelního obchodu s léky nebo pomalejšímu zavádění nových léků, což by mohli pocítit pacienti v řadě důležitých terapeutických oblastí. Lze doložit, že snížená dostupnost moderních léčiv má vliv na zdravotní stav populace a ta zase ovlivňuje ekonomickou výkonnost země.



Systém české lékové politiky je nastaven efektivně a˙transparentně

Česká republika patří v současné době mezi země, jež mají zákonem stanovenou jednu z nejpřísněji definovaných lékových politik v regulaci cen a úhrad. Současný systém je však natolik komplikovaný, že dochází v oblasti revize úhrad k velkému zpoždění. Systém stanovování úhrad založený na vyhledání nejnižší aktuální ceny pro alespoň přibližně stejný lék ve všech zemích EU navíc ČR staví na úroveň zemí, jako je Rumunsko či Bulharsko. Česká léková politika by měla být transparentní a předvídatelná. Systém by měl umět ocenit inovace a umožnit přístup k novým možnostem léčby, pro něž bude vznikat prostor díky rychlejší tržní soutěži mezi generickými produkty.


Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené