Muž, který stál u zrodu vysoce koncentrovaných imunoglobulinů: V Praze jsem se cítil jako doma
Gerhard Hodler patří v současnosti k nejvyšším představitelům společnosti CSL Behring. Má na starost trhy v rozsáhlé oblasti střední Evropy, Blízkého východu, jižní Afriky i centrální Asie. Stál však u samého zrodu koncentrovaných imunoglobulinových přípravků. V rozhovoru, který poskytl Faktorům pro život, na tyto počátky vzpomíná.
- Můžete nám říci něco o historii CSL Behring v této oblasti? Co považujete za milníky imunologie za dobu svého působení v této společnosti.
Jen několik let předtím, než jsem začal pracovat v CSL Behring, byl v Centrálních laboratořích Švýcarského červeného kříže vyroben první 7S, tedy nativní, chemicky neupravený imunoglobulin a vbrzku se stal standardní léčbou. Nicméně v polovině osmdesátých let minulého století se na trhu objevily první kapalné přípravky, které poskytovaly větší komfort při použití, protože nevyžadovaly ředění a další přípravu.
Vývoj stabilní kapalné formule byla velmi vzrušující práce. Vykonali jsme mnoho vskutku pionýrské práce ve výzkumu stárnutí imunoglobulinového roztoku, abychom dostali pod kontrolu tvorbu IgG dimerů. Výsledkem byl první vysoce koncentrovaný roztok IVIG stabilizovaný amfi fi lními látkami. Pilotním projektem by se dal nazvat „Sandoglobulin liquid“, na jehož základech vznikly současné klíčové imunoglobulinové přípravky Privigen a Hizentra.
V době, kdy jsme začali usilovat o vývoj formule Sandoglobulin liquid, prakticky neexistovaly informace o významu co nejnižší koncentrace dimerů, která je nutná v prevenci těžkých nežádoucích reakcí po aplikaci přípravku. Dimery totiž vznikají pomalu, proto byl čerstvě připravený Sandoglobulin snášen dobře. Avšak po čase se objevovaly dimery v množství závisejícím na koncentraci bílkovin, pH, teplotě, na počtu dárců plazmy v daném seskupení a na dalších faktorech.
Vývoj a detailní propracování králičího modelu, abychom mohli testovat formule po celou dobu použitelnosti, byly pro úspěch tím nejdůležitějším. Také objev, že amfi fi lní látky, jako je prolin nebo nikotinamid, mají významný vliv na množství vznikajících dimerů, otevřel cestu k vysoce koncentrovaným a termorezistentním přípravkům. Před tím bylo možné zabránit tvorbě dimerů jen nízkým pH (pH 4), což bylo kvůli bezpečnosti pacientů nepřijatelné. Po převzetí Centrálních laboratoří Švýcarského červeného kříže společností CSL Behring jsme spojili úsilí Švýcarska a laboratoří v Melbourne, abychom vyvinuli přípravek, který je dnes znám jako Privigen. „Soupeřivá spolupráce“ těchto dvou pracovišť v Bernu a Melbourne byla hnací silou pro rychlý vývoj tohoto vlajkového produktu.
- Co vás nejvíce těší na práci v CSL Behring?
Mnoho faktorů dělá práci v CSL Behring zajímavou. K těm nejdůležitějším patří vědomí, že máme příležitost pomoci pacientům s život ohrožujícími chorobami a často s velmi vzácnými onemocněními. Ve své současné pozici jsem viděl mnoho situací, které by se daly nazvat pohotovostním trhem, kdy pacienti nemají přístup například k lékům na hemofi lii nebo k imunoglobulinům. Zde ve střední Evropě, kde je léčba pro pacienty dostupná a nemocní žijí většinou téměř normálním životem, často zapomínáme, jak vážné tyto choroby mohou být. Kromě toho je pochopitelně velmi příjemné pracovat ve společnosti, která trvale roste již déle než deset let, kde se spolupráce a výkon stále zlepšují, a která nám poskytuje příležitost setkávat se s kolegy a partnery z celého světa.
Tato společnost poskytuje skutečně vynikající prostor k práci zejména vysokými standardy kvality a snahou o zlepšení ve všem, co děláme.
- Co na vás zapůsobilo, když jste před lety navštívil Prahu?
Jako manažer se zodpovědností za mnoho regionálních trhů od jižní Afriky přes Evropu, Střední východ až po centrální Asii jsem v posledních letech navštívil mnoho zemí. Avšak jsou jen dvě nebo tři města, kde jsem se cítil jako doma, přestože jsem byl na služební cestě. Jedno z těch měst je Praha. Životní styl, kultura a také pečlivá údržba staré části města jsou na vysoké úrovni a v mnohém mi připomínají můj domovský Bern. Musel jsem však připustit, že pivo je lepší v Praze… Ale vážně, v Praze jsem byl poprvé až služebně, nemohu tedy porovnat současnost se „starými“ časy. Líbí se mi, že je Praha otevřené město, kde se člověk cítí při procházkách bezpečně. Pražané jsou přátelští, ochotní cizincům pomoci. Při běhu podél Vltavy, ať pozdě večer, nebo brzy ráno, člověk neriskuje návrat se zaprášenými plícemi.
Myslím si, že lidé v Praze, možná v celých Čechách, žijí šťastný život, což se odráží i v podnikatelské sféře. Alespoň v týmu CSL Behring vidíme vynikající výsledky a silnou podporu pacientů v ČR. Úspěch české pobočky je vzhledem ke krátkému působení v České republice opravdu výjimečný.
Zde je na místě se zmínit o tom, že vaše země zaznamenala významné pozitivní změny: integraci do evropských struktur, dobrý ekonomický vývoj, vzrůstající životní úroveň apod. Nutno také dodat, že Praha je atraktivním místem pro konání mezinárodních kongresů, jako je například kongres Evropské společnosti pro imunodefi cience (ESID 2014) v říjnu letošního roku.
Zdroj: MT