Přeskočit na obsah

Musejí cytologické stěry v tekutém mediu obsahovat komponentu transformační zóny?

Od chvíle, kdy Americká společnost pro kolposkopii a cervikální patologii (ASCCP) vydala svá doporučení pro management cytologických abnormalit, se mezi kliniky stále více a více rozšiřuje odběr stěrů do tekutého media. Cytologie v tekutém mediu zvyšuje senzitivitu, ale v případě nálezů atypických skvamózních buněk nejasného významu tyto vzorky mnozí využívají také k HPV testaci (ASCUS). Některé údaje naznačují, že komponenta transformační zóny může ve stěrech do tekutého media chybět častěji, než je tomu u tradičních technik. Dle terminologie Bethesda 2001 je komponenta transformační zóny definována přítomností alespoň deseti endocervikálních a metaplastických buněk na cytologickém sklíčku. Tento systém také eliminoval nálezy typu: „dostatečný, ale limitovaný“, charakterizovaný nedostatečnou přítomností endocervikálních buněk, které jsme v posledních letech často viděli v cytologických nálezech. Cytologické nálezy by měly být v současnosti popisovány jako „dostatečné“ v případě, že je přítomno dostatečné množství dlaždicových buněk, a v poznámce by měla být popsána přítomnost, respektive nepřítomnost komponenty transformační zóny. Davey nedávno poskytl důsledný přehled doporučení ASCCP ohledně adekvátnosti cytologických stěrů. Tato stať je věnována přehledu literárních údajů týkajících se nepřítomnosti komponenty transformační zóny, zvláště s ohledem na cytologii v tekutém mediu. Zahrnuje také studii členů výzkumné skupiny o HPV na washingtonské univerzitě o tom, zda absence komponenty transformační zóny ovlivňuje detekci cervikální dysplazie těžkého stupně v cytologii v tekutém mediu a probírá klinické aplikace.Studie EVA
Do studie EVA (EVAluation of cervical cancer screening methods – hodnocení screeningových metod cervikálního karcinomu) vstoupilo 4 389 žen ze tří klinik pro plánování rodičovství v západním Washingtonu, které podstoupily screeningové vyšetření pomocí cytologie do tekutého media a HPV testaci. Ke kolposkopii a biopsii byly doporučeny ty pacientky, které měly abnormální výsledek cytologie ASCUS nebo horší, i ty, které byly HR HPV DNA pozitivní. Možnost kolposkopického vyšetření a biopsie byla nabídnuta také podskupině žen s negativním výsledkem cytologie a HPV testace. Komponentu transformační zóny postrádalo celkem 15,9 % nebo 700 cytologických stěrů do tekutého media. Zjistili jsme, že u pacientek ve věku nad 30 let byla ve srovnání s pacientkami mladšími než 20 let větší pravděpodobnost, že nebudou mít ve svých stěrech komponentu transformační zóny. Podobně i ženy po 14. dni menstruačního cyklu postrádaly komponentu transformační zóny s vyšší pravděpodobností. Zjistili jsme, že frekvence cytologických abnormalit byla u žen se stěry s přítomnou komponentou transformační zóny vyšší (18,3 %) než u žen bez této složky (10,7 %) (tabulka 1). Opakované stěry u pacientek s předchozím stěrem bez komponenty transformační zóny před kolposkopickým vyšetřením však neodhalily více abnormalit. Kritickou klinickou otázkou zůstává, zda negativní stěry bez komponenty transformační zóny jsou suboptimální. Je u stěrů bez komponenty transformační zóny větší pravděpodobnost opomenutí významné léze? Abychom mohli odpovědět na tuto otázku, srovnávali jsme ženy s cytologickými stěry s komponentou transformační zóny a bez ní, které podstoupily kolposkopii. Nezjistili jsme žádný rozdíl v poměru biopticky ověřených lézí CIN 2–3 (cervikální intraepiteliální neoplazie 2–3) v těchto dvou skupinách (obrázek 1). I když je poměr pacientek s nálezem CIN 2–3 s předchozí negativní cytologií nezvykle vysoký, je potřeba mít na paměti, že mnoho těchto pacientek s negativní cytologií bylo HR HPV DNA pozitivních, a proto byly doporučeny ke kolposkopii. Důležitým faktem ale je, že jsme nezjistili více lézí CIN 2–3 u pacientek s cytologií bez komponenty transformační zóny.
...

Komentář

Autor: Doc. MUDr. Lukáš Rob, CSc.

V úvodu je třeba pro část čtenářů vysvětlit rozdíl mezi „konvenční cytologií“ a „cytologií v  tekutém mediu – tzv. BLC“. Konvenční cytologii v praxi všichni známe – je nanášena gynekologem přímo na sklíčko a po fixaci je dále odeslána na zpracování. Odběr do tekutého media si asi většina z nás již také dovede představit, pokud používá HPV DNA testaci. Rozdíl je v tom, že metodika odběrů do tekutého media doporučuje několika rotačními pohyby v mediu „setřást“ obsah stěru z odběrového kartáčku nebo ze špátle. Zásadní výhodou cytologie v tekutém mediu je možnost následně dle cytologie z jednoho odběru provést i HPV DNA testaci. Obě metody lze rovněž snadno provést současně z jednoho odběru v rámci screeningu nebo kontrol po ošetření prekancerózy. Druhou výhodou je jasnější a minimálně překrývající se cytologický nátěr, což vede k vyšší senzitivitě i specificitě odběrů. Nevýhodou je vyšší cena, nutnost přeškolení cytologických laborantek na novou technologii včetně jiného pohledu na hodnocení. Právě kritici cytologie v tekutém mediu považují za hlavní nevýhodu „likvidaci pozadí“ a „menší zastoupení transformační zóny“. Autoři se ve svém článku snaží na vlastním souboru i literárních údajích doložit, že nepřítomnost elementů transformační zóny (tedy místa nejčastějšího „startu“ neoplazie“) není pro výsledek hodnocení cytologického nátěru zásadní. Je tedy požadavek na zisk endocervikálních buněk a metaplastických buněk zásadní?
...

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 1/2004, strana 22

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené