Možnosti vakcinace proti pertussi pro adolescenty a dospělé
Proti pertussi se v České republice očkuje od roku 1958 a od té doby vakcíny proti dávivému kašli prodělaly poměrně významný vývoj. První očkovací látky proti pertussi obsahovaly celé inaktivované bakterie B. pertussis, avšak častější postvakcinační komplikace a relativně vysoký počet jedinců, u nichž byly celobuněčné vakcíny kontraindikované, vyústily ve vývoj acelulárních vakcín. Ty obsahují jen několik vybraných komponent, např. inaktivovaný pertussový toxin, filamentózní hemaglutinin či pertaktin, jež jsou klíčové pro navození projektivní imunity.
"První taková vakcína byla vyrobena v Japonsku v roce 1981 a zprvu se jednalo o monokomponentní vakcínu. Později se přistoupilo k vícesložkovým očkovacím látkám, přičemž se ukázalo, že tří- až pětisložkové vakcíny vykazují srovnatelnou, resp. vyšší účinnost než většina celobuněčných vakcín, ovšem s výrazně nižší reaktogenitou," říká MUDr. Kosina.
Acelulární vakcína je v České republice používána od roku 2007, resp. v té době acelulární složka nahradila celobuněčnou pertussovou složku v rámci začlenění hexavakcíny do pravidelného očkovacího kalendáře. "Vakcín s acelulární pertussovou složkou je k dispozici několik.
Na základě údajů poukazujících na zvýšenou reaktogenitu celobuněčných i acelulárních vakcín se standardním obsahem antigenů u osob starších sedmi let nebyly tyto očkovací látky starším dětem a ani dospělým doporučovány. Pro navození dostatečné ochrany proti pertussi v dospělém věku byly vyvinuty vakcíny s redukovaným množstvím acelulární pertussové složky.
Takovým příkladem je i vakcína Boostrix, která je indikována jako posilující dávka proti difterii, tetanu a pertussi u osob starších čtyř let. Lze ji využít především jako výhodnou alternativu očkování proti samotnému tetanu. Vakcína je určena k intramuskulární aplikaci, nejlépe do deltového svalu, a obsahuje stejné typy pertussových antigenů, byť v redukovaném množství, jako vakcína používaná v primární imunizaci (Infanrix hexa).
Vakcína není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Pro úplnost je možné dodat, že zatím není přesně známa délka ochrany proti pertussi po aplikaci Boostrixu, a proto neexistují ani jednotná doporučení pro přeočkování, nicméně séroprotektivní titry i proti difterii a tetanu přetrvávají po aplikaci posilovací dávky vakcíny Boostrix minimálně pět až šest let.
Zdroj: Medical tribune