Motto: Společně v boji proti klostridiové střevní infekci. Klostridiový den – letos již podruhé!
Dne 16. 4. 2016 se uskutečnil ve Velké posluchárně SZÚ v Praze již 2. ročník ojedinělého mezioborového setkání Klostridiový den. Akce garantovaná Českou internistickou společností, Společností infekčního lékařství a Společností pro lékařskou mikrobiologii ČLS JEP je zaměřena na problematiku klostridiové střevní infekce (CDI) v nejširších souvislostech a zúčastnilo se jí celkem více než sto lékařů různých odborností a dalších zdravotnických a laboratorních pracovníků z celé České republiky. Každou sekci Klostridiového dne zakončila zajímavá a pestrá diskuse, která je dokladem velkého zájmu o problematiku alterovaného střevního mikrobiomu a klostridiové střevní infekce v současné době.
Druhý ročník Klostridiového dne zahájila profesorka Tlaskalová‑Hogenová svou komplexní přednáškou o střevním mikrobiomu, ve které rovněž nastínila perspektivy v léčbě klostridiové střevní infekce (inovace v zařízení pro přípravu fekální mikrobioty, definice složení užité mikrobioty, využití lyofilizace a orálních kapslí). Docent Kohout zdůraznil protektivní význam diverzity zdravého střevního mikrobiomu s využitím probiotik jako ideální primární prevence rozvoje klostridiové střevní infekce. Uvedl, že bakterie Clostridium difficile je schopna měnit svůj metabolismus podle dostupných nutričních substrátů.
Úvodní sekce byla zaměřena na antibiotickou léčbu klostridiové střevní infekce a na zkušenosti s podáváním fidaxomicinu v České republice. Profesor Beneš uvedl, že v antibiotické léčbě klostridiové střevní infekce se v současné době ustupuje od užívání metronidazolu pro jeho nespolehlivost danou nízkými koncentracemi léčiva ve střevě a pro rostoucí rezistenci. Vankomycin a fidaxomicin představují dvě základní antibiotika v léčbě CDI. Fidaxomicin je výhodnější tam, kde hrozí toxické megakolon, a zejména tam, kde chceme spolehlivě zabránit rekurencím CDI. Následovala prezentace rozsáhlých zkušeností s léčbou fidaxomicinem. Toto antibiotikum bylo dle sdělení MUDr. Polívkové podáváno na pražském pracovišti při první atace, ev. první rekurenci CDI zejména polymorbidním pacientům s těžkou renální insuficiencí, imunosupresí, jinou konkomitantní antibiotickou léčbou a těžkým průběhem klostridiové infekce. Úspěšnost fidaxomicinu v léčbě pacientů s CDI potvrdila i MUDr. Freibererová z brněnského pracoviště, která uvedla, že nejúčinnější je právě časná léčba fidaxomicinem, která se v léčbě rekurentních forem CDI úspěšně doplňuje fekální bakterioterapií.
CDI z hlediska epidemiologie, hygieny a chirurgie
Další sekce byla věnována epidemiologické a hygienické problematice CDI. Primář Nyč popsal současný stav rezistence C. difficile v Evropě i u nás, kde je stále zachována citlivost C. difficile k vankomycinu a fidaxomicinu, avšak účinnost metronidazolu je již problematická. Molekulární epidemiologii C. difficile v ČR v letech 2013–2015 výborně shrnula Mgr. Krůtová, která se touto problematikou hluboce zabývá a které patří poděkování za ribotypizaci vzorků z řady českých pracovišť. MUDr. Vejmelka představil projekt FMT_CZE zaměřený na mapování situace ohledně fekální bakterioterapie v České republice. Uvedl i aktualizovaná a příjemně překvapující data (23 pracovišť v České republice provedlo od roku 2010 více než 260 transplantací stolice, v 75 procentech výkonů cestou horního gastrointestinálního traktu – pracovním kanálem gastroskopu nebo nazojejunální sondou, souhrnně s více než osmdesátiprocentním efektem v léčbě rekurentních forem CDI, s ojedinělými a zcela nezávažnými nežádoucími událostmi). Aktuality v surveillance CDI představil MUDr. Jindrák ze SZÚ, MUDr. Hedlová vyzdvihla význam správné hygieny rukou v prevenci CDI. Ve sdělení MUDr. Jágrové z Hygienické stanice hlavního města Prahy zaznělo, že izolaci pacienta s CDI lze třetí den ukončit, pokud má pacient tři formované stolice ve 48 hodinách následujících po poslední průjmové epizodě.
Poslední sekce představila pohled chirurga (MUDr. Marvan) na problematiku těžkých případů CDI. Klíčová je zejména spolupráce chirurgů s lékaři nechirurgických oborů, kteří pečují o pacienta s CDI, dále pak vhodné načasování a správná volba užité operační techniky. MUDr. Vejmelka shrnul dosavadní zkušenosti zahraničních autorů s využitím kombinace antibiotik a fekální bakterioterapie v léčbě těžkých forem CDI a zdůraznil, že je nezbytná časná prevence rekurence CDI, tedy i časně indikovaná fekální bakterioterapie. Roli konzervativní a chirurgické léčby se věnovala ve svém sdělení MUDr. Polívková, která představila rozsáhlý soubor pacientů se závažnou CDI, s fulminantním průběhem až u tří procent pacientů.
Opravdovým završením úspěšného Klostridiového dne byla strhující přednáška MUDr. Radkina Honzáka věnovaná postinfekčnímu syndromu dráždivého tračníku pohledem zkušeného psychosomatika.
Radostnou událostí pro všechny účastníky zcela zaplněné posluchárny byla i gratulace k významnému životnímu jubileu pana primáře Kotena, který stál u zrodu mezioborové spolupráce, která vyústila ve vznik Klostridiového dne. Gratulace byla završena verši, které excelentně přednesl sám pan primář Koten, český infektolog, hepatolog, umělec a stále aktivní sportovec. Jemu patří velký dík za to, že se letos mohl uskutečnit již druhý ročník Klostridiového dne. Přejeme si, aby byl i další ročník Klostridiového dne úspěšným setkáním se vzájemnou výměnou zkušeností, inovativních myšlenek a doporučení, jak co nejlépe léčit pacienty s klostridiovou střevní infekcí a dalšími alteracemi střevního mikrobiomu. Již nyní se těšíme na další setkání na 3. ročníku Klostridiového dne v květnu 2017.
Zdroj: