Mohou být zdravotníci po volbách optimističtí?
*MUDr. Petr Dlouhý,
lékař pracující ve Švýcarsku
Již přes deset let pracuji v zahraničí a zajímá mne spíš politika mezinárodní. Co se českého zdravotnictví týče, tak se obávám, že k radikální změně může dojít jen tehdy, až bude mít jedna strana, která bude mít nadpoloviční většinu v Parlamentu a Senátu, odvahu spáchat politickou sebevraždu - tedy během jednoho volebního období udělat radikální reformu zdravotnictví i za rizika, že ji nikdo nezvolí. Bohužel žádná ze současných politických stran není schopna aplikovat některé věci ze zahraničí, tím mám na mysli systém zejména privátního zdravotnictví. Například takový systém, který funguje ve Švýcarsku či Německu.
* MUDr. Tomáš Kocourek,
lékař před atestací
Domnívám se, že občané jednoznačně vyjádřili, že jsou proti dalšímu zadlužování země. Pozitivem je určitě velké množství nových tváří, které mohou politiku oživit, i když až čas ukáže, zda to byla změna k lepšímu. Záleží na tom, kdo převezme ministerstvo zdravotnictví. Nicméně každý ministr bude nucen řešit problémy, jež nesnesou odkladu - vzdělávání lékařů, úpravu platby pojistného za "státní" pojištěnce, změnu úhradové vyhlášky či hrozící hromadné výpovědi. Sám jsem zvědavý, jak se s tím popere.
* MUDr. Jiří Novák,
praktik, Frenštát pod Radhoštěm
Z větší části mě výsledek voleb potěšil. Žádné změny neočekávám. Myslím, že je lepší být skeptik a pak se nechat příjemně překvapit.
* MUDr. Luděk Novotný,
gynekolog, Rokycany
Zatím je předčasné se vyjadřovat, protože některé strany nejsou příliš - tím myslím speciálně Radka Johna a jeho partu. Jinak jsem spokojen. Obyčejný člověk pochopil, že nemá padat do dluhů a neuvěřil slibům Jiřího Paroubka. Změny se dají čekat, ale jaké? Třeba Radek John má v programu rušení poplatků a zdravotních pojišťoven - to dle mého nejsou šťastné kroky. Nadužívání zdravotní péče zde bylo evidentní a poplatky pomohly alespoň trochu tomu zabraňovat. Jsem ochotný debatovat nad poplatky v lékárnách, protože ty mi zase tak nezbytné nepřipadají. A co se jedné pojišťovny týká, myslím, že už máme letitou zkušenost s tím, že pokud děláme něco monopolně, tak to nikdy za moc nestojí. Nějaká konkurence musí být - podívejte se na západní státy a na Německo! Tam je jich neuvěřitelné množství.
*MUDr. Karel Novák,
ambulance ORL, Hulín
Na jednu stranu jsem spokojen, že zvítězila pravice, na druhou stranu jsem byl rozčarovaný, protože jsem očekával, že KDU-ČSL bude mít okolo patnácti procent. Dle mého je to jediná strana, u níž většina členů nekrade. Změny by mohly proběhnout, ale za předpokladu, že by se ministrem stal kandidát strany Věci Veřejné Martin Stránský. Tomu člověku věřím - vyrostl v Americe a má zmapované zdravotnictví. Třeba Marek Šnajdr nemá na ministerstvu dávno co dělat.
* Jindra Pavlicová,
členka prezidia České asociace sester
Jsem osobně velmi ráda, že zvítězila pravice nebo středopravice a že zvítězil zdravý rozum. Nejen politicky a ekonomicky je mně tato volba blízká. Myslím, že je třeba urychleně začít pracovat na změně zdravotního i sociálního systému. Tak, jak jsou nastavené oba systémy v této chvíli, je pro všechny neúnosné. Proto nejen jako zdravotník, ale i jako občan to cítím jako prioritu. Také si myslím, že bude i vůle k tomu, aby navržené a předložené zákony a vyhlášky byly řešeny pružněji a v časovém limitu. Očekávám, že s budoucími změnami dojde i ke změnám v kompetencích sester vzhledem k jejich vzdělání.
* MUDr. Alena Dernerová,
dětská neuroložka, držitelka Ceny za statečnost
Myslím si, že volby dopadly asi nejlépe, jak mohly, vzhledem k tomu, co nám naše politická scéna nabízí. Budou nám vládnout tři strany a všechny chtějí bojovat proti korupci. Já bojuji proti korupci už v podstatě dva roky - případ Krajské zdravotní je celorepublikově známý. Takže by neměl být problém začít tuto kauzu řešit jako jednu z prvních Pokud politici chtějí, mohou konat, a to hned. Jsem zvědavá, zda budou plnit, co naslibovali Budu je bedlivě sledovat. K otázce, jaké mohou zdravotníci očekávat změny, je těžko něco říci, od "sametové" revoluce uběhlo už moře času. Vlády se střídaly, ministři ještě častěji než vlády, a k ničemu to nevedlo. Reforma zdravotnictví je víc než nezbytná, takže čekáme změnu, a to razantní. Už vzhledem k tomu, že jde o prioritu číslo dvě pro rýsující se vládu. Jsem opravdu zvědavá, jak se popasují například se stanovením standardů lékařské péče a zda nákupy přístrojů pro fakultní nemocnice nebudou předražené jako dosud. Tak by se opravdu velmi ušetřilo! Zdůrazňuji, že očekávám výrazně lepší spolupráci ministerstva zdravotnictví s Českou lékařskou komorou.
* Lenka Šnajdrová,
všeobecná sestra, administrátorka www.osetrovatelstvi.info
S výsledkem voleb jsem spokojena, je vidět, že občané mají rozum a poznají laciné a nesplnitelné sliby. Příjemně mě tentokrát překvapilo, že se do Sněmovny dostali i kandidáti ze skoro nevolitelných, případně úplně nevolitelných pozic. Dva z nich znám osobně jako poctivé a pracovité lidi. V očekávání změn ve zdravotnictví zůstávám velmi opatrná. Bude záležet na tom, jak koalice sladí své volební programy. Pevně ale doufám, že ke změnám dojde, už
Dokončení na str. A3
proto, že situace zejména u lékařů mi připadá neudržitelná. Sestry jsou jako vždy o něco pozadu, nicméně kolaps ošetřovatelského stavu možná není daleko. Jako pozitivní bych viděla odchod Marka Šnajdra z MZ ke kanalizaci na Mělnicko, pokud jeho prohlášení pro Mělnický deník lze brát vážně. V následující části ankety odpovídají nemocniční lékaři. Vzhledem k jejich protestní akci Děkujeme, odcházíme se navíc ptáme, zda se domnívají, že "vláda odpovědného rozpočtu" bude schopna splnit jejich požadavky na vyšší příjmy.
*MUDr. Jaroslav Liška,
nemocnice Domažlice
Zatím volby moc nehodnotím, protože bude velmi záležet na tom, co nová politická reprezentace vlastně "vyrobí". Nedovedu si moc dobře představit, jak se skloubí názory na zdravotnictví všech tří stran a co z toho vyplyne. Pokud bych měl přece jen hodnotit, tak to nevidím ani dobře, ani špatně - vidím to nadějně. Myslím si, že co se zdravotnictví týká, tak nebude nikdo z politické reprezentace na nějaké změny příliš tlačit. Politici se budou věnovat všemu jinému než zdravotnictví. Pokud budou lékaři a pacienti chtít nějaké změny, musejí se ozvat sami. Co se týče výzvy Děkujeme, odcházíme - na situaci lékařů se nic nezměnilo, požadavek nadále trvá. Lékaři nemířili proti konkrétní politické straně či vládě. Způsob, jakým byl navíc protest pojat, zabrání jeho jednoduchému zamítnutí.
* MUDr. Štěpán Bejvančický,
předseda LOK FN Plzeň
Jsem nadšen, mám velikou radost. Úspěch TOP 09, která nabízí rozpočtové škrty a šetření, je milé překvapení. A jak vidím situaci ve zdravotnictví? Strany, které jednají o vládě, mají velmi rozdílný zdravotnický program a nevědí, zda půjde najít kompromis. Nicméně situace ve zdravotnictví je tak vážná, že se jí budou muset strany zabývat - ať už jde o nedostatek lékařů nebo peněz. Stále totiž nechápu situaci na trhu práce. Když je poptávka po IT manažerech, tak jejich cena roste, ale o lékařích se to říci nedá. A přitom je lékařů stále méně! Jednání budou velice těžká, ale myslím si, že peníze by se našly pomocí úspor. Například u nás v nemocnici není nikdo motivován k úsporám. Může ordinovat jakkoli drahý lék, nemá důvod nijak šetřit. Třeba tady vidím velký prostor pro úspory. Peníze by se pak daly přesunout na platy, a tím by se vyřešil i problém na trhu práce.
* MUDr. Antonín Jedlička,
nemocnice Strakonice
Já osobně jsem spokojený. Myslím, že situace bude těžší, ale věřím, že ke změnám dojde a že dopadnou dobře. V této situaci je to samozřejmě horší, ale na požadavku se tím nic nemění. Když to mám říct polopatě, tak nás nezajímá, kde se peníze vezmou, nám jde o to, aby byly.
Zdroj: Medical Tribune