Mohla by na vás být podána žaloba za nediagnostikovaný karcinom prsu?
Nediagnostikovaný nebo pozdě diagnostikovaný karcinom prsu vyvolá u každé pacientky podezření a hněv, které ji mohou vést až k tomu, že kontaktuje právníka a požaduje prošetření péče, kterou jste jí poskytli (viz rámeček „Doporučení pro optimální vyšetřování prsu“).
Ještě před podáním žaloby bude vaše zdravotní záznamy prohlížet nejen právník pacientky, ale i jím určení odborníci, kteří rozhodnou, zda je proti vám možno vznést žalobu za zanedbání lékařské péče. Vzhledem k tomu, že soudem udělené pokuty za zanedbání lékařské péče mohou být značné, většina případů má agresivní obhajobu, náklady na soudní spor jsou vysoké a často je potřeba řada svědků z řad odborníků různých lékařských oborů.
Aby mohl být případ zanedbání lékařské péče z důvodu nediagnostikování nebo pozdní diagnózy karcinomu prsu úspěšně soudně stíhán, právní zástupce žalující strany si obvykle vybere odborného porodníka/gynekologa, který dosvědčí, že obžalovaný lékař neposkytl standardní péči, patologa, který dramaticky vykreslí nádorové onemoc.....
Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 3/2010, strana 51
_________________________________________________________________________________________________________________
Komentář
Doc. MUDr. Pavel Strnad, CSc.
Gynekologicko‐porodnická klinika 2. LF UK a FN v Motole, Praha
Po přečtení tohoto článku jsem dostal depresi a nalistoval si na internetu kalkulačku věku odchodu do důchodu. Vztah mezi lékařem a pacientem ve Spojených státech amerických je deformován potenciální možností následného soudního řízení do vskutku absurdních poměrů.
Tento článek je vlastně takovou „kuchařkou“, jak se forenzně zabezpečit, nikoli jak úspěšně postupovat při včasné diagnostice nádorů prsu.
Neočekávám, že k takové absurditě dojdeme i u nás, avšak rapidně stoupající počet žalob na lékaře svědčí o tom, že jsme na „dobré cestě“.
Při tak časté a stále stoupající incidenci karcinomu prsu se chyb v diagnostice nevyhneme. Celý diagnostický proces je tedy nutné zabezpečit tak, aby k chybám docházelo co nejméně a aby pochybení již vzniklé bylo napraveno za co nejmenší újmy pacientky i jejího lékaře....
Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 3/2010, strana 55
Zdroj: GYNEKOLOGIE PO PROMOCI