Přeskočit na obsah

Modulový systém má řadu výhod

Během několika měsíců by mělo být dosavadní pomaturitní specializační studium všeobecných sester nahrazeno systémem založeným na jednotlivých modulech. Ten si lze představit jako stavebnici, kterou do značné míry může studující využívat podle svých potřeb. Část stavby směřující k profesnímu rozvoji bude pro všechny všeobecné sestry stejná. Základní modul by měl trvat dva týdny a jeho cílem je rozvinout znalosti, postoje a chápání role sestry specialistky. Výuka je v něm zaměřena na ošetřovatelskou etiku a filosofii, management, výzkum, krizový management, právní problematiku či hodnocení kvality péče. Na základní modul navazuje modul odborný. Ten je zpravidla stejný pro všechny sestry zařazené do konkrétního oboru specializace. Poslední úrovní jsou moduly speciální – ty mohou být buď povinné, povinně volitelné, volitelné nebo doporučené. Tyto moduly si sestra může vybírat podle svého zaměření, svých zájmů, potřeb svého pracoviště či svých profesních cílů.

Nové obory – komunitní péče a perfuziologie

Změnila se i skladba oborů specializačního vzdělávání Na první pohled se zdá, že některé studium přímo navazuje na dosavadní specializaci. To se týká například oboru Anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče. Volbou speciálních modulů však studující tohoto oboru nově mohou získat odbornou způsobilost k činnostem se zaměřením například na umělou plicní ventilaci, metody očišťování krve či anesteziologii a resuscitační péči. Ještě zřetelnější změna však nastává u všeobecných sester, které se až dosud orientovaly spíše podle charakteru oddělení (interna, chirurgie, ortopedie). Ty si nyní budou volit specializační vzdělávání v ošetřovatelské péči ve vybraných klinických oborech se zaměřením na specifickou skupinu pacientů, například s diabetes mellitus nebo s kardiovaskulárním onemocněním. Toto nové řešení posiluje komplexní pohled na pacienta. Některé obory specializace pro všeobecné sestry přibyly – například komunitní péče nebo perfuziologie. Celkem se všeobecným sestrám nabízí dvanáct oborů specializačního vzdělávání.

Modulový systém má pro studujícího několik výhod – předně si může charakter studia přizpůsobit tomu, co se potřebuje a chce naučit. Pokud změní zaměstnání, je jednodušší doplnit si potřebné vzdělání pro výkon specifických činností – bude si doplňovat jen ty moduly, které mu pro výkon práce chybějí. A v neposlední řadě jsou jednotlivé moduly ohodnoceny kredity. Tento systém je kompatibilní s evropským systémem transferu kreditů. To by mělo usnadňovat mobilitu účastníků v rámci evropských vzdělávacích programů specializačního vzdělávání.

První soustředění v březnu

Aby byla sestra do vzdělávacího programu zařazena, musí splnit předem dané podmínky. Zpravidla je nutné mít jeden rok praxe v příslušném oboru, není však nezbytné mít plný úvazek. Během studia by sestra měla ve zvolené specializaci pracovat alespoň na poloviční úvazek. „Tato praxe je základním předpokladem specializačního studia, nemůžeme dopustit, aby specializaci získávali lidé vybavení pouze teoretickými informacemi,“ říká Mgr. Jana Mikulková, náměstkyně ředitelky brněnského Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCONZO).

Specializační vzdělávání bude realizováno v akreditovaných zařízeních. I nadále se na něm bude podílet NCONZO, nebude však jediným takto zainteresovaným subjektem. Zdravotnická zařízení, ale i jiné právnické či fyzické osoby, například vysoké školy, mohou požádat o akreditaci, kterou se získává oprávnění k uskutečňování vzdělávacího programu oboru specializačního vzdělávání nebo jeho části. Lze takto započítat i certifikované kursy, pokud jsou součástí vzdělávacího programu dané specializace. Je tak možné požádat o uznání například kursu interpretace EKG, již nyní velmi oblíbených kursů hojení ran nebo kursů péče o invazivní vstupy do krevního řečiště. Teoreticky nic nebrání ani tomu, aby subjekt mimo NCONZO realizoval celé vzdělávací programy pro obory specializačního vzdělávání.

Jednotlivé rámcové plány, jakési osnovy studia, postupně zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách v sekci ošetřovatelství. „Několik oborů již potřebnou akreditací prošlo. První soustředění podle nového způsobu vzdělávání jsou naplánována už na březen,“ uvádí Jana Mikulková.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 5/2007, strana B5

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené